Екшънът под дъжда на пистата "Мотеги" в Япония постави много въпросителни около битката за титлата в Moto GP при четири оставащи старта до края на сезона.

Големият печеливш изненадващо е Фабио Куартараро ("Ямаха"), въпреки че състезанието бе спечелено от Джак Милър с "Дукати", а шампионът от миналата година остана едва осми.

Но Дявола Куартараро увеличи аванса си на върха в генералното класиране с 8 т., след като преследвачите Франческо Баная ("Дукати") и Алеиш Еспаргаро ("Априля") имаха тежка сутрин в Япония.

Италианецът падна и напусна състезанието след негова грешка в ляв завой на последната обиколка, с което изпусна точките. Испанецът пък "на пожар" смени мотоциклета на решетката преди старта заради технически проблем, тръгна лошо с резервната машина и остана едва 16-ти - пак без точки.

ВИЖТЕ ВИДЕАТА С ИНЦИДЕНТИТЕ В ЯПОНИЯ И РАЗШИРЕНИЯ РЕПОРТАЖ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО>>>

Австралиецът Милър спечели пред Брад Биндер (Южна Африка, "КТМ") и Хорхе Мартин ("Прамац").

Още един голям инцидент беляза състезанието - в 13-ата обиколка имаше истински пожар, след като японецът Такуя Цуда се превърна в огнено кълбо заедно с мотоциклета си. Той бе изгасен, след като напусна пистата, но кара така поне няколкостотин метра и гледката не бе никак забавна. Цуда влезе в старта на домашната си писта на мястото на основния ас на "Сузуки" Жоан Мир.

В генералното класиране Куартараро води с 218 точки, Баная има 201, а Еспаргаро е със 194. С деветото си място на "Мотеги", Енеа Бастианини ("Гресини") вече има 170, а нататък следват Милър (159) и Биндър (148), които завършха на първите две места тази сутрин.

Остават четири състезания - в Тайланд (2 октомври), Австралия (16 октомври), Малайзия (23 октомври) и Валенсия (6 ноември).