Шесткратният световен шампион Марк Маркес (Испания) с "Хонда" спечели убедително победата в клас MotoGP в Гран при на Германия, осми кръг за сезона от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Маркес финишира за 41:07.243 минути и записа 57-и успех в кариерата си в кралския клас, но първи от 17 ноември 2019 година насам във Валенсия.

Испанецът счупи дясната си раменна кост на първото Гран при през миналия сезон през юли 2020 година, след което пропусна целия сезон.

Маркес, който стартира от пета позиция, триумфира за 11-а поредна година в състезанието за Голямата награда на Германия. Той поведе още в първата обиколка и никога не изпусна лидерството, като се представи страхотно на мократа от дъжда писта и финишира първи.

"Беше трудно да останеш концентриран през цялото време, с всички лоши спомени, цялата ситуация от миналата година се върна при мен . . .", обясни той, като направи пауза, за да избърше сълзите си.

"Но ние го направихме! Ще го направим отново, намираме се в сложна ситуация, но ще се опитаме да поддържаме ниво като това", продължи Маркес, който се изкачи от 18-о на 10-о място в генералното класиране след тази победи.

Втори на 1.610 секунди се нареди португалецът Мигел Оливейра с KTM, а трети на 6.772 секунди е французинът Фабио Куартараро с "Ямаха", който е лидер в шампионата този сезон.

Куартараро е на върха в класирането със 131 точки, втори е Йоан Зарко (Франция, Pramac Racing Ducati) със 109, а трети - Джак Милър (Австралия, Ducati Lenovo Team) със 100 точки.

Зарко завърши осми в днешното състезание, а Милър е шести.

Италианската легенда в мотоциклетизма Валентино Роси с "Ямаха" финишира едва 14-и.

Следващото състезание от календара е Гран при на Нидерландия на 27 юни.