Над 1500 души се насладиха на зрелищните двудневни битки в Three Mountains Hard Enduro Bansko - първи кръг от Републиканския шампионат (BG-X Enduro Championship) за 2020 г. Общо 115 състезатели взеха участие в надпреварата, която се провежда за 5-та поредна година и се организира от Мото Дружина Банско, Българската федерация по мотоциклетизъм и Община Банско. Те бяха разделени в 5 класа - "Профи", "Експерт", "Стандарт", "Сеньори" и "Жени".

След дългата карантинна обстановка в региона и участниците, и публиката очакваха с нетърпение първото за годината състезание. Съботният ден включваше навигация по GPS из трасетата, прокарани през живописния пресечен терен около Банско, Елешница, манастира "Св. Панталеймон", до Добринище. В неделя пилотите трябваше да се справят с 19 зрелищни препятствия по специфичното на банскалии трасе за Ендурокрос, което донесе допълнителна доза адреналин за публиката.

В клас "Профи" световният шампион в супер ендуро сериите Теодор Кабакчиев (Екстрийм Рейсинг, КТМ) стартира чудесно състезателната 2020, печелейки убедително победата, както в навигацията, така и в ендурокроса в Банско. В събота габровецът стартира първи и необезпокояван завърши като лидер с близо 35 минути разлика пред втория Любомир Иванов (МСК Препараторите). Челната тройка оформи Илиян Кузманов (СК АФГ Тийм, Honda).

Теодор Кабакчиев

В неделя Кабакчиев отново беше безпогрешен и триумфира с 45.8 секунди аванс в първия манш и 21.8 във втория, добавяйки максималните 15 точки към актива си за деня. Така състезателят с вече добре познатия на феновете №23 събра общо 40 точки от двата дни и спечели без проблем Three Mountains Hard Enduro Bansko. Подиумът допълниха Иванов с 34 точки и Кузманов - с 30 т.

Кристиан Петров (МСК Хард Райдърс, КТМ) спечели с 12.67 секунди преднина навигацията в клас "Експерт". На второто място се нареди съотборникът му Станислав Кирилов (КТМ), а топ 3 с 16,75 секунди пасив от победителя оформи Николай Славов (Национален Клуб Ендуро, КТМ).

Трима състезатели на МСК Хард Райдърс окупираха челната тройка в неделя.

Първи както в Ендурокроса, така и в крайното класиране за състезанието стана Кристиан Петров (KTM, 40 т.). След него се наредиха Станислав Кирилов с 12 точки и Атанас Ангелов (Husqvarna) с 10 т. С общо 34 точки Кирилов грабна среброто в първия кръг от РШ, а бронзът отиде при Дурмушали Саидходжа (МСК Шарп Райдърс, Husqvarna) с 23 точки.

Кристиан Петров

Иван Печев (МСК Ендуро Севлиево, Husqvarna) триумфира в навигацията на клас "Стандарт", а на само 3,13 минути след него завърши съотборникът му Камен Дочев (КТМ). Трети се класира Ерай Ремзи (Алба Дамасцена МСК, Husqvarna) - с 18,4 минути разлика.

В неделния ендурокрос победител стана Дочев, следван от Гечев и Гюннур Ходжа (Алба Дамасцена МСК, Husqvarna). Така с общо 37 точки Дочев триумфира като победител в Three Mountains Hard Enduro Bansko, а негови подгласници на подиума станаха Гечев с 34 точки и Ерай Ремзи (Gas gas) от казанлъшкия клуб с 24 точки.

Местният състезател Асан Имамов (Ендуро Клуб Корница, КТМ) направи страхотен дебют в републиканския ендуро шампионат, печелейки навигацията в клас "Сеньори". Втори, на 2.047 минути се класира Георги Дамянов (МСК Хард Райдърс, Husqvarna), а трети стана Виктор Димов (Ендуро Клуб Севтополис, Beta). Заради проблеми със съединителя, фаворитът Стоян Пачарозов (МСК ЕКС Ендуро Кърнаре, КТМ) финишира на 5-та позиция.

Доста интересна беше надпреварата в тази категория в неделя, където първият манш бе прекратен заради контузия на Пачарозов.

Състезателят на МСК ЕКС Ендуро Кърнаре все пак успя да стартира и завърши първи двете пробягвания с убедителен аванс от 16.5 секунди в първото и 16.7 секунди във второто, осигурявайки си максималните 15 т. за деня. Втори и трети завършиха Георги Дамянов (МСК Хард Райдърс, Husqvarna) - 12 т. и Габриел Тотев (Алба Дамасцена МСК, КТМ) - 10 т. Победител в Three Mountains Hard Enduro Bansko стана Имамов - с 34 точки, следван от Дамянов със същия брой точки. Пачарозов грабна бронза с 31 точки.

Стоян Пачарозов

С максималните 40 точки от двата дни и победа от Three Mountains Hard Enduro Bansko си тръгна и единствената дама в стартовия списък Габриела Мартинова (СК Екстрийм Рейсинг, КТМ).

Републиканският BG-X Enduro шампионат продължава на 11-12 юли 2020 година с надпреварата Хард Ендуро Горна Малина край София.