Родният шампион Лудогорец безспорно е най-успешният български тим в евротурнирите през последните години. Въпреки че дебютира в тях едва през 2012-а, клубът бързо натрупа репутация, победи и постижения.

Снощи разградчани записаха престижно равенство (1:1) срещу Байер (Леверкузен) на немска земя, макар да бе ясно, че няма как да прескочат групата си в Лига Европа.

Голът, с който Лудогорец поведе в резултата бе дело на Марселиньо, а той се оказа със специална стойност. Това бе гол №100 за Лудогорец в Европа.

Впечатляващо постижение за тези 6 години, които поставиха отбора на картата на футболния континент. Достигането на трицифрен брой голове отне на седемкратния шампион на България 73 европейски мача.

Случайно или не, автор на гол №1 и гол №100 е един и същ човек. Един от символите на проекта в Разград - Марселиньо.

На 18 юли 2012-а, бразилецът засече с глава центриране на Иван Стоянов за 1:0 срещу Динамо (Загреб). Това бе първо европейско попадение на Лудогорец. В четвъртък той наказа Леверкузен и завърши първата стотица.

Както в доста случаи, във футбола се получават подобни съвпадения. Освен, че гол №1 и гол №100 бяха отбелязани от един футболист, те паднаха и почти по едно и също време, като разликата е едва 79 секунди.

Попадението с глава срещу Динамо дойде с 66:51 минути на таблото, вчерашният гол в Германия падна в 68:10. Удивително близо!

Онзи мач срещу Динамо (Загреб) не завърши по най-приятния начин - хърватите изравниха в последната минута. Последва и нов кошмар в гостуването за крайното 2:3 и отпадане. Сега такива драми нямаше, защото Лудогорец отиде в Леверкузен да играе за чест.

Връщайки лентата към онзи евродебют, любопитен факт е, че в състава на Динамо имаше петима играчи, които това лято бяха в тима на Хърватия, достигнал финал на Мондиал 2018.

В разградския стартов състав пък личаха имената на 7 българи, срещу само двама снощи.

Мачовете срещу Динамо бяха началото на европейски път, минал през доста престижни мачове и резултати.

73 мача и 100 гола.

15 от тях са срещу бивши клубни шампиони на Европа. Топката от мрежата си в мачове с Лудогорец са вадили вратарите на Реал (Мадрид), Ливърпул, ПСВ, Цървена Звезда и Стяуа (Букурещ).

Жертви на разградчани са били и тимове като Арсенал и ПСЖ.

Лудогорец се е изправил срещу 33 съперника до този момент, като е вкарал срещу 29 от тях. Единствените отървали се със суха мрежа от разградското нападение са Милан, Валенсия, МОЛ Види и Цюрих, като след две седмици швейцарците гостуват в Разград и това може да се промени.

Марселиньо е №1 по голове. Бразилецът е вкарал 14 от тези 100, следван от Вандерсон с 13 и Клаудиу Кешеру с 9. В топ 10 на голмайсторите няма българин.

По мачове в евротурнирите лидер е Козмин Моци с 69, Светослав Дяков е с 68, а Марселиньо - с 67.

Именно тримата играчи са ядрото на този тим, стигнал до 7 титли в родния шампионат.