"Да ти се падне Байерн като съперник в Европа" - звучи като някакво проклятие, а не точно като пожелание. Грандът от Бавария си е извоювал реномето на отбор, срещу когото никой не желае да се изправя. А през 70-те и началото на 80-те това бе страшилище, предвождано от Карл-Хайнц Румениге, спечелил "Златната топка" през 1980-а и 1981 г., Дитер Хьонес, Брайтнер, Клаус Аугенталер и още звезди.

През 1981 г. Байерн спира на полуфинала за Купата на шампионите в препятствието Ливърпул. Кръг по-рано англичаните елиминират ЦСКА.

Съдбата е решила да заплете тези три състава и в следващото издание на турнира през сезон 1981-82 г.

И на баварците, и на "червените" от Града на "Бийтълс", е отредила кошмари в София.

ВРЪЩАМЕ ВИ КЪМ ГОЛЕМИЯ МАЧ В СОФИЯ НА ЦСКА С БАЙЕРН ОТ 7 АПРИЛ 1982-РА С ГАЛЕРИЯТА НИ>>>

Паул Брайтнер и Георги Димитров - капитаните преди началото на полуфинала

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

За българския шампион стартът през есента на 1981 г. е изключително труден. Съперник в първия кръг е първенецът на Испания Реал Сосиедад с Арконада, Алонсо, Бакеро и Самора. На "Васил Левски" победата идва с 1:0, като Цецо Йончев бележи минута преди края. На реванша баската арена "Аточа" в Сан Себастиан ври и кипи, но в онази вечер всичко спира в стената Георги Велинов. Легендарният Джони прави велик мач, спасява куп опасни положения и ЦСКА си тръгва с 0:0, елиминирайки шампиона на Испания.

Следва наглед по-лек тест - Гленторан от Северна Ирландия.

В София нещата отиват на разгром след 2:0 до 35-ата минута, но пропуски не позволяват на резултата да се промени. И в Белфаст става трудно срещу надъханите домакини и в тежки условия за игра на 4 ноември.

Ирландците връщат двата гола, стигат до продължения и чак в 115-ата минута Альоша Димитров вкарва попадението, което класира ЦСКА напред. Дузпите са избегнати.

През пролетта се задава четвъртфинал с европейския шампион Ливърпул, който е елиминиран паметно - 0:1 на "Анфийлд", 2:0 в София с два гола на Стойчо Младенов. Пак продължения, драма, велики емоции... Вероятно и днес това остава най-паметната българска победа на ниво клубен футбол - срещу изключителен отбор, настоящ първенец на Европа, а и носи елиминирането му.

Но след едни луди 11 минути на 7 април 1982 г., можеше да имаме и друг неоспорим №1 на мачовете на наши тимове.

ЦСКА се изправя срещу Байерн в първи полуфинал на "Васил Левски", претъпкан часове преди началото. Агитката на "червените" финтира милиция и охрана, като се изсипва в сектор "Б" и превръща загрявката на гостите в кошмар - песни и рев, падат и няколко бомбички. Атмосферата е като в Южна Америка.

А мачът започва именно в ритъма на тази лудост и еуфория.

Стойчо центрира от дясно, Гошо Димитров вкарва с глава в 7-ата минута - 1:0. Цецо Йончев бие пряк свободен от наглед неудобен за директен изстрел ъгъл, под гредата и в мрежата - 2:0, а са минали само 12 минути! И още шест по-късно спокойният като счетоводител Ради Здравков се засилва и бие дузпа гросмайсторски - 3:0. Само за 18 минути, като головете падат от седмата до 18-ата, ЦСКА е туширал колоса.

Ради Здравков бележи от дузпа в 18-ата минута и при 3:0 шокът на стадиона и в главите на играчите на гостите е пълен

Байерн не помни такъв сценарий, а Паул Брайтнер вдига фланелката си на главата, сякаш иска да я съблече.

Тук някъде опитът идва на помощ. Съдията Ламбер от Франция накъсва леко играта, защото "червените" летят по терена и тръгват за още голове. Гостите също убиват темпото, намират опорни точки и след няколко минути са готови да отвърнат на удара. В 27-ата и 32-рата минути Хьонес и Дюрнбергер връщат две попадения.

Йончев прави 4:2 в 50-ата, когато играчите на гостите куриозно "го губят" в сянката откъм сектор "В" на терена и забравят да го пазят. Бързото крило с мустаците се възползва и вкарва нов важен европейски гол в колекцията си.

Но 7 минути преди края Брайтнер прави 4:3 и е ясно, че реваншът в Мюнхен ще е много трудна мисия. ЦСКА губи с 0:4, въпреки че до последните секунди на първото полувреме резултатът е 0:0.

Има и детайли, които не се забравят, около онзи 7 април 1982 г. И днес играчите от тогавашния тим на ЦСКА споменават двамата отсъстващи от мача. Пламен Марков, основният плеймейкър, пропуска срещите с Байерн заради контузия, получена в мач с Етър дни преди първия двубой с германците.

А Спас Джевизов, титулярната деветка, е наказан... от Българската федерация да не играе в полуфинала от европейските турнири. Дни преди мача с Байерн, той получава червен картон в дерби с Левски. Абсурдно и необяснимо. И, естествено, до днес нечувано в която и да е държава.

Но се е случило и така, вместо да окаже помощ на отбора си, който преследва исторически европейски финал в Купата на шампионите, родната футболна върхушка оказва съдействие на Байерн. И вади централния нападател на ЦСКА от мача.

Минало-свършено. Но спомените остават, особено за онези, които изживяват великата вечер през април на "Васил Левски". Байерн също не забравя този мач, наречен тогава в германските медии "близко разминаване с катастрофата".

След 11-те минути на трите гола, коравите и видяли какво ли не играчи на колоса са в шок.

Месец по-късно те губят финала от Астън Вила, а футболистите на ЦСКА го гледат по телевизията.

Няма никакво съмнение какво са си мислели в този момент Джони, Джеки, Стойчо, Цецо и останалите... Толкова близо.