Екзотичната и колоритна Купа на Африка стартира снощи в Кайро.

Домакинът Египет победи Зимбабве с 1:0, а за футболните фенове предстои почти месец с най-популярната игра от Черния континент.

По терените на Египет отново ще има представители на родната Първа лига, което се превърна в традиция.

Халфът на Лудогорец Абел Анисе има осем сезона и 249 мача по родните терени. Познаваме го отлично с изявите му в Черноморец, ЦСКА, Ботев и шампионите от Разград. Днес той ще изведе родината си Мадагаскар в исторически първи мач за страната на Купата на Африка.

По терените на Египет ще бъде и Жоржиньо. През миналия сезон той гра за ЦСКА, а преди дни изненадващо избра да отиде в конкурента Лудогорец. Преди задълженията си в Разград, той има такива с екипа на родината си Гвинея-Бисау в континенталната надпревара.

Освен Анисе и Жоржиньо, още 10 играчи само участвали на Купата на Африка като представители на български отбори.

Те са общо 10, а още 26, които в даден етап от кариерата си са играли в България, са участвали на този турнир, като "имаме" дори и победител в него.

ВИЖТЕ КОИ СА ТЕ >>>

Първият представител на роден тим е Мурад Хидиуед, който през 2004-а играе за Мароко като футболист на Литекс. Хидиуед и компания дори достигат финала, който губят с 1:2 от Тунис. В мача за титлата тогавашният състезател на ловчанлии не влиза в игра.

Embed from Getty Images

Четири години по-късно Ричард Еромоигбе от Левски играе за Нигерия и отпада на четвъртфинал, а Абдерахман Кабус от ЦСКА е част от тима на Мароко, който се проваля в групите.

През 2010-а свой представител има и пловдивският Локомотив. Бранителят на тима Фелисиен Сингбо е повикан в състава на Бенин и играе в два от трите мача в групите.

Това е второто участие на Сингбо в турнира. Второ е и за Исуф Уатара, който през 2013-а като играч на бургаския Черноморец достига до финала. Родината му Буркина Фасо губи решителния двубой от Нигерия с 0:1, но България има своя втори представител на финал.

През 2013-а свой представител има и Лудогорец. Гомайсторът Хамза Юнес е част от тима на Тунис, но записва само 20 минути, а отборът отпада на четвъртфинал.

Хамза Юнес (Тунис) Ботев Пд, Лудогорец

Снимка: Getty images/ Guliver photos

На същото първенство е и Платини, по това време играч на ЦСКА. Той представлява Кабо Верде, но влиза като резерва в само един от мачовете.

По време на последният турнир за Купата на Африка, представител на родния елит бе вратарят Ясин Ел Харуби. Мароканецът по това време бе играч на Локомотив Пловдив, но така и не записа мач за родината си на турнира.

Това са десетте представители на български тимове. Както споменахме обаче, още 26 играчи, които в даден етап са играли в България, са били част от Купата на Африка.

Някои от тях са част и от настоящия турнир. Такъв е един от най-известните играчи в списъка ни - Райс Мболи. Бившият играч на Славия и ЦСКА ще пази на четвъртата си Купа на Африка, има и два Мондиала зад гърба си.

Бившият играч на Левски, Локомотив (Пловдив) и Черно море - Мехди Бурабия, е част от тима на Мароко. Тони Силва, който преди 4 години представляваше ЦСКА е част от Гвиеня- Бисау, а бившият играч на Славия - Абуд Омар, е част от състава на Кения.

Райс Мболи (Алжир) Славия и ЦСКА

Снимка: Getty images/ Guliver photos

От всичките 36 играчи, които по някакъв начин са обвързани с български тимове, титлата е печелил само един от тях.

Вратарят Даниел Беконо, макар и резерва, е част от шампионския тим на Камерун. Три години по-късно идва в Берое, има и два сезона за ЦСКА.

Вече ви споменахме за финалистите Мурад Хидиуед и Исуф Уатара. За разлика от тях, които остават резерви във финалните мачове, има няколко играчи, които участват в решителния за титлата двубой.

През 2004-а Абделкарим Киси е твърд титуляр за Мароко, а няколко месеца по-късно идва в Литекс. Има и период в Берое зад гърба си.

Четири години преди него в мача за титлата играе нигериеца Гарба Лавал - може би най-класният африкански играч играл у нас.

Нигерия губи финала, а освен него Лавал има още три полуфинала, две участия на Мондиал и златен медал от Олимпиада. Във визитката му личат 15 мача и 3 гола за Левски.

През 2010-а във финалния мач има двама герои от нашата класация. Гана губи с 0:1 от Египет, а в състава на ганайците личат имената на Самуел Инком и Агиеманг Опоку. Първият от тях в момента е част от Дунав, а преди да достигне до Русе игра на два Мондиала и още една Купа на Африка.

Две години след финала в Левски пристигна нападателят Опоку. Изигра един мач и избяга, а от този момент данни за него няма.

Самуел Инком (Гана) Дунав Русе

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Доста други играчи не оставят значима следа в турнира, но все пак участват, а в даден етап от кариерите си, са стигали и до нашите терени, ето кои са те:

ВИЖТЕ КОИ СА ТЕ >>>

Мехди Толба (Египет 1992 и 1996) част от Левски през 1994-а.

Джъстис Кристофър (Нигерия 2002) преминава в Левски няколко месеца по-късно.

Трезор Лунтала (ДР Конго 2004) Изкарва кратък период в Локомотив ПД, но така и не записва мач.

Мамаду Сидибе (Мали 2004 и 2008) Част от ЦСКА през 2013-а.

Хабиб Бамого (Буркина Фасо 2010) Има 5 мача за Ботев ПД три години по-късно.

Гара Дембеле (Мали 2012) Година преди турнира е голмайстор у нас с екипа на Левски, играл е и за Локо Пд.

Оливие Боне (Нигер 2012) За две години у нас играе за Верея, Локо Пд и Монтана.

Иван Боладо (Екваториална Гвинея 2012 и 2015) Пристигна в ЦСКА, но се контузи тежко в първия мач, а втори нямаше.

Мей Махлангу (ЮАР 2013) През този сезон изигра 7 мача за шампиона Лудогорец.

Стенио (Кабо Верде 2013) Година по-късно дойде в Черно море, а след това игра и за Ботев Пд.

Гари Родригес (Кабо Верде 2015) Направи два много силни сезона в Левски.

Кристофър Уалембо (ДР Конго 2015) Три години преди турнира играеше за бургаския Черноморец.

Кристофър Мафумби (Конго 2015) Няколко месеца след турнира премина във Верея, но записа само 3 мача.

Феребори Доре (Конго 2015) Има два периода в Ботев Пд, последният през изминалия сезон.

Александър Ндумбу (Габон 2015) През този сезон бе част от Верея.

Селим Бен Джемиа (Тунис 2015) Част от Верея през миналия сезон.