Безспорно най-изненадващият полуфиналист в европейските турнири през този сезон е Базел.

Присъствието на швейцарския тим в средата на май в Лигата на конференциите може да се приеме и оцени като една от онези симпатични футболни сензации. Тази вечер отборът гостува на Фиорентина в първи полуфинал в надпреварата, а след седмица приема италианците в реванш.

Връщам се 10 месеца назад на датата 18 август 2022 година. Денят е четвъртък и се играят първи плейофи за попадане в групова фаза в Лигата на Конференциите. На стадион "Васил Левски" пред официално зарегистрирани 15 364 зрители се появяват в местно време 19 часа отборите на ЦСКА и Базел. Противно на предварителните прогнози, българският отбор доминира с отлична тактическа дисциплина и печели мача с 1:0.

Автогол в 71-вата минута си отбелязва юношата на Реал Мадрид Серхио Лопес, който се подвизава в швейцарския състав като десен краен защитник. След тази победа шансовете на ЦСКА да попадне за трети пореден път в групова фаза на европейски турнир изглеждат повече от добри. Пресен е споменът как две години по-рано на същия етап

"Червените" обърнаха сериозния си

Швейцарски противник от 0:1 до 3:1 и триумфално продължиха в групите на Лига Европа. Всъщност Базел е нещо като рекордьор по най-много мачове с български съперници в европейските клубни турнири през 21-ви век. Жребият отрежда цели шест пъти за противник съответно на ЦСКА и Лудогорец точно този тим, който отстъпва по броя на националните титли само на Грасхопърс. А в Европа остава в сянката на Цюрих с неговите два полуфинала в стария шампионски турнир за КЕШ.

Швейцария, сходно с България, няма нито един финалист в европейски турнир за цялата си история, но Базел вече е с два полуфинала в Лига Европа и сега - в Лигата на Конференциите.

Мачовете му с български противници са фиксирани на нечетно число, защото през 2020-а се игра само един двубой с ЦСКА, споменат по-горе и завършил 1:3 на стадиона на швейцарците.

Лудогорец също има исторически успех срещу този противник, който и до ден днешен остава като единствената победа на български отбор в групи на Шампионска лига. От проведени такива 18 мача с участието на Левски и Разград, само в един случай роден представител е записвал триточков актив.

Но преди двубоя на 18 август Базел изобщо не изглеждаше като отбор, готов за подвизи в Европа. И тогава в студиото на Диема бившия футболист на швейцарците Иван Иванов много уместно отбеляза, че между сегашния Базел и онзи с Мохамед Салах, Фабиан Шер, Штрелер, Елнени, Щокер, Деген, Зомер няма никакви прилики. Дори треньорите Мурат Якин тогава и доскорошният Александър Фрей, са от различни планети. Якин води сега успешно швейцарския национален тим, а Фрей скоро няма да си намери работа.

БТА

Иван Иванов имаше железни аргументи, но практиката ги опроверга и сегашния Базел може да стигне по-далеч от неговия през 2013 година. Тогава бъдещият носител на трофея Челси спря тима в полуфиналите на Лига Европа. Сега Фиорентина може и да не се справи с тази задача. Но каквото и да се случи на 11 и 18 май, участието на

Базел влиза в историята

Първо като численост на изиграните мачове в турнира. Днес на "Артемио Франки" Беби, както ги наричат техните привърженици, ще изиграят 19-ия си европейски двубой от началото на кампанията. За сравнение само ще напиша, че Реал, Манчестър Сити, Интер и Милан играеха във вторник и сряда своите 11-ти мачове. Ако стигне Базел до финал това ще е 21-а среща за състава в турнира, което несъмнено ще се превърне във вечен рекорд.

Това обстоятелство си има и своята изначална причина. Швейцария в ранглистата на УЕФА за 2022 г. бе на 19-о място и отборите на тази страната тръгнаха от втори кръг в Лигата на конференциите. Точно от същия ден, в който своето участие започнаха и трите български клуба.

Дебютният мач на Базел бе срещу северноирландския Крузейдърс и се игра само пред 5 хиляди зрители на почти 40-хилядния "Санкт Якуб Парк". С голове на Ндой и Шалай, домакините си осигуриха комфортен аванс, но на реванша нещата не се развиха по очаквания от букмейкърите сценарий и непретенциозният местен тим извоюва равенство.

И това не беше последната неприятност за Базел в тази начална фаза. Брьондби беше следващият съперник и мачовете се развиха изключително драматично, като премахването на правилото за гол на чужд терен вкара сценария в дузпи. А там домакините изтръгнаха с късмет победата.

И третото гостуване на Базел в увертюрата се размина с успеха. В София ЦСКА спечели мача, но на реванша Базел с огромен късмет и късни голове измъкна победа с 2:0 и продължи в групите. Мачът вървеше към продължения, когато десният защитник Ланг се възползва от лошо заставане на Бусато и промуши топката през близкия му ъгъл.

ЦСКА напусна турнира, а Базел продължи като взе реванш за загубата си през 2020-а. Но никой на 25 август (когато бе реваншът с българския тим) не е допускал, че този несработен и доста разпилян и безидеен тим, може да продължи още цели 9 месеца в Европа. И то при положение, че в първенството на Швейцария обитаваше долната половина на класирането с мимолетна опасност и от изпадане.

Снимка: Getty Images

Мачовете в Лигата на конференциите вече са единствената възможност Базел да вземе участие и през лятото в новото издание на европейските турнири. Микроскопичен е шансът квота да бъде спечелена по линия на швейцарското първенство.

Участието на Базел дотук

Може да се вкара в три етапа

По шест мача. И по някакво странно стечение на обстоятелствата цифровото измерение на трите етапа е почти едно и също. В предварителната фаза балансът на Базел бе 3 победи, 1 равенство и 2 загуби, в групата със Слован, Пюник и Жалгирис активът бе подобен - 3 победи, 2 равенства и 1 загуба. Заради поражението от Слован обаче тимът не успя да прескочи първия етап от елиминациите. А в самите елиминации спечели само една победа, записа четири ремита и една загуба.

Така със 7 победи, 7 равенства и 4 загуби в Европа, отборът стигна до полуфинал, което си е забележително постижение със своята икономичност. Като прибавим 11 загуби и 12 равни в местните турнири, излиза че Базел в официални мачове има 18 равенства и 15 загуби при само 21 успеха. Цифрите красноречиво сочат към два извода. Базел определено е под средното равнище и затова показателно говори смяната на треньора Александър Фрай на 7 февруари тази година. От друга страна, тимът е успял да се събере на максимална степен в решителните моменти. Като започнем от онзи мач с дузпите срещу Брьондби и стигнем до решителното попадение в продълженията срещу Ница. Този изключително млад и далеч от съвършенството отбор на Базел учудващо добре се движи по острието на бръснача и не пропада в тънкия лед под себе си. А когато късметът не се отвръща от теб, можеш да надминеш дори собствените си (не големи) очаквания.

До края на сезона "синьо-червените" ще изиграят 6 или 7 мача, и ще поставят клубен рекорд. Количеството обаче не донесе качество. Сезонът не продуцира новите скъпоструващи звезди и в касата на клуба ще постъпят недостатъчни приходи. И целият този маратонски героизъм накрая ще се окаже напразен. Собственикът Давид Деген и президента Рето Баумгартнер определено няма да са щастливи.

А това пък ще покаже на много от участниците в третия по сила европейски турнир, че идеята на Александър Чеферин и УЕФА за създаването на още една надпревара всъщност е доста нелепа. По всичко изглежда, че това се превръща в турнир на слабаците. А от това произлиза заключението, че животът му няма да бъде особено дълъг, защото масовия зрител няма как да се пристрасти.

С един финал преди година в Тирана (Рома - Фейенорд), а сега - такъв в Прага, няма как да се придобие достатъчна аудитория.

Снимка: Getty Images