Разходката из историята на Европейските първенства по футбол продължава с една любопитна спирка - Полша и Украйна, които през 2012-а бяха съдомакини на надпреварата.

14-ият шампионат е последният, който се провежда по схемата 4 групи с по 4 отбора. Шампионатът чупи рекорд по посещаемост на надпревара от само 16 отбора - 1.4 милиона зрители се изсипват на стадионите в двете държави. А накрая титлата отива при очакван адресат - хегемонът по онова време Испания.

Ла Роха удря на финала Италия с 4:0, което е най-убедителната победа във финал на европейски шампионат.

С триумфа на Евро 2012 треньорът на Испания Висенте дел Боске пък става едва вторият специалист след Хелмут Шьон, който печели европейска и световна титла.

Испания определено влиза като фаворит предвид титлата си от преди 4 години, но излизането от групата не е никак гладко. Ла Роха стартира с 1:1 срещу Италия, като успява да отговори бързо на гола, отбелязан от Антонио Ди Натале. Следва резонно 4:0 над аутсайдера в групата Ирландия, а преди последния мач тимът има равни точки с опонента си Хърватия - по 4.

По-добрата голова разлика дава предимство на испанците, затова балканците трябва да търсят победата. През първото полувреме те имат претенции за дузпа срещу Манджукич, а след почивката Икер Касияс прави невероятно спасяване, останал очи в очи с Ракитич. Така идва 88-ата минута, когато хубав пас на Фабрегас към Иниеста позволява на Хесус Навас да се разпише на празна врата и да класира Испания за елиминациите.

Голямото разочарование в групите определено е Холандия, която претърпява истинско крушение с 3 загуби. Кристиано Роналдо вкарва двете попадения за иберийците при победата с 2:1 срещу "лалетата", с което праща тима си на четвъртфинал срещу Чехия. Суперзвездата на Реал Мадрид се оказва ключовата фигура и срещу чехите, като сам донася успеха с попадение десетина минути преди края

В другите четвъртфинали Германия помита Гърция с 4:2, докато английското проклятие при изпълнението на дузпи продължава да тегне. "Трите лъва" и Италия не успяват да си вкарат гол след 120 минути футбол, а при изстрелите от бялата точка Ашли Йънг и Ашли Коул правят решителни пропуски.

Getty Images

Испания също достига до полуфиналите след труден, но закономерен успех над Франция с 2:0.

Там противник на шампиона се оказва Португалия и отново се стига до лотарията на дузпите. Чаби Алонсо за испанците и Жоао Моутиньо за "мореплавателите" изпускат първите изстрели, след което обаче момчетата на Висенте дел Боске са безгрешни.

Бруно Алвеш пропуска 4-тия удар за Португалия, а Роналдо така и не получава шанс да изпълни, тъй като Фабрегас праща Испания на финал.

Другият полуфинал за мнозина е може би най-силният мач в турнира. Италия влиза като подчертан аутсайдер в сблъсъка с Германия, но никой не е подготвен за шоуто на Марио Балотели. С два страхотни гола Супер Марио хвърля Бундестима в шок, а едва в добавеното време Месут Йозил успява да намали от дузпа за крайното 1:2.

Финалът противопоставя тръгналите от една и съща група Испания и Италия, но мачът в Киев е много по-различен от първия. Доминацията на шампионите е толкова категорична, че в последните минути Икер Касияс призовава съдията да не дава продължение на двубоя, за да запази честта на Италия.

Общо с титлата през 1964 г. Испания е за трети път шампион на Европа (три титли има само още Германия). Титлата е и трета поредна победа на Испания на голямо първенство, след европейската титла през 2008 и световната през 2010 година в Република Южна Африка.

На тези три първенства Испания не получава нито един гол в директните елиминации. На Евро 2012 отборът финишира само с един допуснат гол в собствената си врата - от Италия в груповата фаза, като този турнир е и лебедовата песен на едно наистина изумително испанско поколение.

Финалът

Испания - Италия 4:0

Голмайстори:

1:0 Давид Силва (14), 2:0 Жорди Алба (41), 3:0 Фернандо Торес (84), 4:0 Хуан Мата (88)

Испания: Касияс, Арбелоа, Пике, Рамос, Алба, Чаби Алонсо, Бускетс, Шави, Иниеста (87 Мата), Давид Силва (59 Педро), Фабрегас (75 Торес)

Италия: Буфон, Бонучи, Киелини (21 Балдзарети), Бардзали, Абате, Де Роси, Маркизио, Монтоливо (56 Тиаго Мота), Пирло, Касано (46 Ди Натале), Балотели