Футболът на високо ниво за календарната година общо взето се изигра, с изключение на оставащите няколко мача от английската Висша лига. Тя ще е с доста разбит график заради коронавируса, ударил повечето клубове.

Годината беше богата на футболни мигове, което е логично предвид провелите се Европейско първенство и Копа Америка през лятото.

Всеки футболен фен ще свързва 2021-ва с различен мач около любимия отбор, но ние решихме да подберем може би най-запомнящите се двубои от тази изминала година. Някои бяха спиращи дъха, други може би не бяха от най-интересните, но пък бяха с огромен залог.

Подбрахме няколко мача от световния футбол, които по всяка вероятност феновете ще си спомнят и след пет години.

Големият финал: Италия - Англия 1:1 (3:2 след дузпи)

Няма как финалът на Евро 2020 да не е най-големият мач за изминалата година, още повече, че той се реши и по възможно най-драматичния начин - с дузпи.

Скуадра Адзура разплака препълнените от англичани трибуни на "Уембли", които мечтаеха да видях своя тим да вдига първи трофей от 55 години насам, при това отново на домашна сцена.

Люк Шоу в самото начало на мача взриви трибуните с гол за Англия, но Леонардо Бонучи изравни за Италия през втората част. Така напълно заслужено се стигна до възможно най-драматичния развой, който това Европейско можеше да има - дузпите.

Първи пропуск направи Белоти за италианците, но при 2:2 и дузпа изпълнена в повече за Скуадрата, дойде тоталния срив за Англия. Играчите на Трите лъва пропиляха три поредни изстрела, а фаталният бе този на Букайо Сака, който прати титлата към Рим. Фраза, която се превърна в популярна иронична препратка към английското "It`s coming home".

Сбъднатата мечта на Меси: Аржентина - Бразилия 1:0

Въпреки всичко спечелено на клубно ниво и по онова време все още шестте "Златни топки", голямата болка на Лионел Меси бяха сериите неуспехи и наивно пропуснати шансове за трофей с родината Аржентина.

Всичко това се промени през лятото, когато насред "Маракана", Аржентина победи Бразилия с 1:0 и за първи път от 28 години завоюва трофея от Копа Америка.

Анхел Ди Мария бе автор на победния гол, но както след края на самия финал, така и в дните след него основната тема и всеки кадър бе свързан с Лионел Меси.

Сякаш целият свят празнуваше, че геният на съвременния футбол няма да се оттегли без трофей на международно ниво. Радостта не бе само за аржентинците, а сякаш бе облекчение и за всеки симпатизант на Меси из земното кълбо. Минутите след финала (вижте долу емоционалното видео) остават паметни със сълзите на Лео и съотборниците му.

28.06.2021

Може би в първия момент тази дата не ви говори нищо, но тя ще остане като една от най-зрелищните в историята на международния футбол.

На този ден в Копенхаген и Букурещ се изиграха два мача от осминафиналите на Евро 2020, които просто оставиха хората без дъх. А тези, които по една или друга причина в тази вечер не бяха пред телевизорите, със сигурност имаше за какво да съжаляват.

Всичко започна със зрелището между Испания и Хърватия, завършило при резултат 5:3 след продължение. В него пет минути преди края испанците водеха с 3:1 и мислеха за следващата фаза, докато Оршич и Пашалич не върнаха Хърватия в сблъсъка.

В продълженията обаче нови два гола за "Ла Роха" бяха решителни и пратиха тима на четвъртфинал.

Там техен съперник бе Швейцария, който безспорно сътвори една от големите изненади на турнира, изхвърляйки световния шампион и голям фаворит Франция.

Там французите водеха с 3:1 десет минути преди края и сякаш лежерно доиграваха според тях решния мач.

Швейцария обаче се върна до 3:3 с два късни гола, а впоследствие изхвърли Франция при изпълнението на дузпи. Решителният наказателен удар пропусна голямата суперзвезда Килиян Мбапе.

Кристиан Ериксен и шок за целия свят

На 12 юни тази година целият футболен свят замръзна, когато по време на мача между Дания и Финландия от Евро 2020, Кристиан Ериксен се свлече безжизнен на земята.

В продължение на доста време лекарите му оказваха помощ на терена, а всичко, което зрителите пред телевизорите виждаха бяха сълзите в очите на датските играчи и феновете по трибуните в Копенхаген. Друга информация нямаше.

Сякаш футболният свят спря, а мисълта на всеки фен беше с Кристиан Ериксен, който за щастие бе спасен, а от следващата година вероятно ще може и да възобнови футболната си кариера.

Само тази година имаше няколко подобни случая, в миналото е имало и такива, завършвали фатално, но този пред Ериксен ще остане най-запомнящият се, защото се случи пред погледите на целия свят, пред стотици милиони зрители, гледащи с интерес третия мач от старта на Евро 2020.

Новите крале на Европа

На 29 май тази година бе може би най-важният мач на клубно ниво, този за трофея в Шампионска лига.

Той бе изцяло английски, като в Порто един срещу друг излязоха Манчестър Сити и Челси.

Полупразните трибуни, както и не много вълнуващата продукция със сигурност няма да наредят този финал сред вечните класики на Шампионска лига, но все пак залогът бе възможно най-големият.

Челси победи с 1:0 с гол на Кай Хаверц, като и към днешна дата гордо носи званието шампион на Европа, при това за втори път в своята история.

"Жълтата подводница" потопи "червените дяволи"

Другият голям европейски финал, този за Лига Европа, бе спечелен донякъде изненадващо от скромния тим на Виляреал.

Изненадващ, защото испанския тим се изправи срещу колоса Манчестър Юнайтед, но успя да спечели след дълга рулетка на дузпите, която превърна Виляреал в клуба от най-малкото населено място, печелил европейски трофей.

Цялото население на града не може да изпълни "Олд Трафорд", но въпреки това "жълтата подводница" потопи много по-именитите и богати "червени дяволи".

Резултатът след 120 минути игра бе 1:1, а дупите ще се запонят с 21 поредни точни изстрела, превърнати в голове. Така последен да изпълнява се нареди страха на Юнайтед - Давид Де Хеа, който пропусна и подари трофея на Виляреал.

Снимка: Getty images

Историческото унижение

Тази подборка от мачове със сигурност няма да е особено приятна за феновете на Манчестър Юнайтед, защото няма как да подминем историческото им и доста срамно поражение от големия враг Ливърпул с 0:5 у дома.

Това съперничество е вдъхновило безброй истории и епични битки, но на 24 октомври битка намаше.

Тогава Ливърпул изнесе лекция на своя вечен враг и му наниза пет гола за 50 минути. Ако мърсисайдци не бяха дръпнали ръчната, разликата можеше да е още по-голяма.

Ремито в дома на европейския шампион

Няма как да погледнем и най-запомнящите се мачове с българско участие през тази година, като със сигурност този, за когото може да се сетим и след 10 години, ще е ремито 1:1 с Италия.

Именно това бе първият мач на Скуадрата на триумфа на Евро 2020, при това в сърцето на Тоскана - Флоренция.

Противно на всички очавкания обаче България успя да изкопчи историческо реми, което в крайна сметка бе и една от причините Италия да не се класира директно за Мондиала в Катар.

Естествено, България се отбраняваше почти през целия мач, почти не владееше топката, но в крайна сметка това не е от такова значение, когато си откраднал точка от дома на действащия европейски шампион.