Участието на Северна Корея на Световното първенство по футбол през 2010-а, е едно от най-странните в историята.

Според мнозина, най-вече неутрални фенове, то бе героично. Но комунистическата партия го определи за срам, а главните герои - като национални предатели.

Предвид живота, или по-точно това от живота в Северна Корея, което достига до външния свят, едва ли някой си е мислил, че ще видим футболния тим на страната сред 32-та най-добри на планетата.

Всичко за тях започва с бараж в Монголия, който ги праща в първата групова фаза. Там по ирония на съдбата, две равенства срещу Южна Корея им помагат да изпреварят Йордания и да достигнат до финалната група.

Там компания отново им прави Южна Корея, но и тимове като Иран и Саудитска Арабия.

Отново по ирония на съдбата, южнокорейците спомагат за класирането на КНДР на Мондиал. Вече осигурили си място на първенството в ЮАР, макар да не играе за нищо, Южна Корея прави равенства срещу Иран и Саудитска Арабия, които помагат на Северна Корея да заеме второто място благодарение на головата си разлика.

Играчите на КНДР са обявени за национални герои от тогавашния лидер Ким Чен Ир.

Корейците се превръщат в първия тим извън топ 100 на ранглистата, който отива на Мондиал.

За "късмет", тимът попада в групата на смъртта, с Бразилия, Португалия и Кот Д'Ивоар, който тогава е пълен със звезди от английската Висша лига.

Embed from Getty Images

Отборът е истинска атракция за неутралния зрител, а цялата ситуация около него е наистина странна за 2010 г. Играчите са непознати, като дори се оказва, че третият вратар всъщност е крило, но пък треньорът казва, че умеел да спасява дузпи.

Играчите са в пълна изолация по време на лагера си в южноафриканския град Гаутенг. При това са постоянно придружавани от специални агенти на правителството.

Журналисти не са допускани до лагера, макар това да нарушава разпоредбите на ФИФА, а корейският тим е пълна загадка за противниците.

"The Telegraph" прави забавно петминутно видео, в което репортерите обикалят улиците на Гаутенг и търсят корейците, но от тях няма и следа, дори и местните не са ги виждали.

Първият мач е срещу мечтан противник, най-успешната футболна страна - Бразилия.

Корейците грабват сърцата на неутралния фен още преди първия съдийски сигнал. Нападателят на тима - Йонг Тае Се, не успява да сдържи сълзите си по време на химна. Кадрите обикалят света в следващите няколко дни и изместват фокуса от самия мач.

 

Снимка: Фейсбук

Интересен факт е, че всъщност Йонг Тае Се не е точно севернокореец, дори не е живял там никога, но се превръща в символ на патриотичния дух в страната.

Нападателят е роден в Япония, в семейството на корейски бежанци. Той започа образованието си в корейския център Чонгрон, който е финансират от комунистическата партия на КНДР. Когато заиграва професионално в японската лига получава предложение да стане национал на Северна Корея и Тае Се се съгласява.

В самия мач логичното се случва, макар бойките корейци да удържат резултата до 55-та минута, Бразилия вдига оборотите и повежда с 2:0. В края Джи Юн Нам вкарва почетен гол.

Сърцата игра на азиатците обаче оставя страхотно впечтление в неутралния зрител.

Embed from Getty Images

Корейците са подкрепяни от 1000 души агитка. Колоритно изглеждащи, всичките с еднакви екипи и знаменца.

Оказва се обаче, че това са китайски наемници.

За да не извежда жители в чужбина, комунистическата партия наема 1000 китайци, които праща като фенове на Северна Корея.

Embed from Getty Images

Докато журналистическата делегация на Бразилия наброява над 400 души, тази на корейците е 100 пъти по-малко - 4, лично подбрани от техния лидер.

Появява се и друга мистерия. По-наблюдателните забелязват, че на резервната скамейка на Северна Корея има 4 свободни седалки. Оказва се, че четирима играчи липсват и въобще не са в групата.

Дни по-късно става ясна и причина - бягство. Те опитват да се измъкнат, но явно планът им не е добре обмислен, защото се завръщат в лагера на тима, а повече за съдбата им след малко...

Мачът с Бразилия е излъчен в страната чак на следващата сутрин, но обнадеждени, властите решава следващият мач срещу Португалия да се превърне в първото спортно събитие извън страна, което ще се излъчи на живо.

Оказва се грешка. Твърди се, че преди мача, Ким Чен Ир лично настоял отборът да играе по-атакуващо и красиво, а португалците само това и чакат.

Буквално разпиляват своя съперник, а след час игра резултатът е 4:0. Това е моментът, в който прякото предаване е било прекъснато.

Embed from Getty Images

Мачът в крайна сметка завършва 7:0. Няколко години по-късно, португалският пилот Алваро Лейте прекарва ден в Пхенян. Той и колегите му се разхождат в града с гид, който им разказва интересни подробности около онзи мач.

Корейците вярват, че отборът победил ги с 4:0, всъщност е станал Световен шампион, а играчите му са най-добрите раждани някога, което оправдава загубата.

Докато Кристиано Роналдо наистина е сред най-добрите, то Фабио Коентрао, Педро Мендеш и Дуда са далеч от подобно определение, нали?

Третият мач не е излъчен, загуба от Кот Д'Ивоар с 0:3.

Embed from Getty Images

Делегацията се завръща в Северна Корея, а представянето им е определено като национално предателство и срам за родината от страна на комунистическата партия.

Всичките са изключени от партията, твърди се, че някои дори прекарват известно време в затвор и трудов лагер.

Най-тежка е съдбата на треньора Ким Йон-Ун - отговорникът за провала.

Embed from Getty Images

Подложен е на унижение пред 400 от най-влиятелните хора в страната. Обявен е за национален предател, а до ден днешен информация за него няма.

През 2011-а, южнокорейска агенция излезе с новината, че Йон-Ун е бил разстрелян публично, а дали това е истината може само да се гадае.

Шокиращото е, че за трима от тези, които опитаха да избягат преди мача с Бразилия, също няма информация. Едно е сигурно, от 2010-а те не са играли футбол.

За останалият свят футболната "приказка" на тима приключи с Мондиал 2010, но не и за жителите на страната.

На 14 юли 2014-а, целият свят говори за титлата, която Германия спечели предната вечер, след 1:0 срещу Аржентина.

Единствено в Северна Корея се будят с други новини. Емисията по единствения канал започва с: "Ние сме Световен шампион по футбол".

Клип с дължина от минута и половин показва радостта на играчите, и пътят до трофея. В групата, Северна Корея побеждава Япония (7:0), САЩ (4:0) и Китай (2:0). След 7:0 срещу Португалия, трудно 2:1 над Германия, класическо 3:0 над Южна Корея, за да дойде великият финал срещу Бразилия. Там корейците са безпощадни - 8:1.

С нетърпение ще очакваме да разберем и за представянето им в Русия.

С малката подробност, че този път не се класираха. Ако в страната хората знаят поне това, няма да има нужда от новини като онази от преди 8 години.