Колос на болнично легло. Кой докара славния Аякс до будна кома и има ли лечение?
Феновете не издържаха на хаоса в клуба, след като търпяха прекалено дълго
Стъкла по земята, разбит главен вход, сблъсъци с полицията, горящи седалки по трибуните. Това не е кадър от постапокалиптичен филм, а реалността за Аякс по време на злополучното дерби с Фейенорд преди 10 дни, когато нервите на феновете не издържаха и те взеха нещата в свои ръце.
Някогашният амстердамски колос в момента е в плачевно състояние, с комбинирана управленска и игрова криза. И всички, които поне малко се интересуват от футбол, си задават един и същи въпрос: Как се стигна дотук?
Само преди 3 сезона Аякс бе на полуфинал в Шампионската лига и абсолютен хегемон във вътрешния шампионат. В наши дни клубът, превърнал се в символ на нидерландския футбол, дори не играе в най-големия европейски турнир, а в местната Ередивизи заема 15-о място - точно над зоната на изпадащите, като това е най-слабият старт на сезона от далечната 1964 година.
В клуба опитаха да тушират напрежението с уволнение на спортния директор Свен Милинтат, а се говори, че треньорът Морис Стийн е следващият. Защо обаче Аякс допусна да стигне дотук?
Ерик Тен Хаг бе сглобил впечатляващ отбор, а всичко в клуба функционираше като отлично сработена машина. До февруари 2022 година, когато един сексскандал хвърли клуба в организационен хаос.
Тогавашният силен човек в Амстердам и местна легенда Марк Овермарс бе принуден да подаде оставка, след като служителка се оплака, че той я бомбардира с неприлични предложения и чисто голи снимки. Той се извини и напусна клуба, за да го предпази. Но всъщност се случи обратното.
Мястото му остана вакантно. Функциите на този ключов пост бяха поделени между други двама бивши футболисти - Едвин ван дер Сар и Клаас Ян-Хунтелар. Те обаче се провалиха в основната си мисия - да убедят Ерик Тен Хаг да не напуска Аякс в посока Манчестър Юнайтед.
А с треньора си заминаха и почти всички основни футболисти. Дотук нищо страшно, защото Аякс неведнъж е показвал, че знае как да се справя с граденето на нов отбор. В случая обаче липсваше нещо много важно - фигурата на директора.
Клубът започна да буксува, а новоназначеният технически ръководител Милинтат се хвърли в бясна и хаотична трансферна офанзива. Само това лято Аякс привлече 12 нови играчи. От които във въпросния злополучен мач с Фейенорд (прекъснат и загубен с 0:4 в доиграването) играха само 5.
Към Милинтат се чуха обвинения в комисионерство, източване на клуба и двойна игра с мениджърски агенции. Треньорът Стийн също се оплака, че не е давал одобрение за повечето сделки и е бил изправен пред свършен факт. Подобни разпри сме свикнали да се случват на Балканите, но не и в институция като Аякс.
Паралелно с това, клубът допусна най-обещаващите таланти от школата да бъдат откраднати от конкуренцията. С което на практика бяха отсечени корените на Аякс, защото в исторически план именно собствената продукция играчи е била гръбнакът на славния колос.
Така в момента от страховития амстердамски колос в момента е останала само опаковката. Играчите не стават, но няма кой да ги замени. Треньорът е с вързани ръце, а в ръководството се водят войни за власт.
Нищо чудно, че феновете не издържаха и взеха нещата в свои ръце, опитвайки се да вкарат ред в клуба. Да, правят го по груб и емоционален начин. Но в случая май това е единствената рецепта, която може да излекува Аякс...