Казусът Негрейра или Барсагейт - това са двете имена, с които испанските медии най-често наричат грандиозния скандал, тресящ цял месец Барселона, а и целия испански футбол.

Първото наименование идва от името бившия съдийски бос Хосе Негрейра, който бе разобличен, че е взимал нелегално пари от футболния клуб - 7.5 милиона евро за 3 години, за да извършва "консултантска дейност". Разкрития около аферата излизат всеки ден в испанските медии, като прогнозите са, че ако всичко бъде разплетено докрай, мащабите ще достигнат прословутия скандал Калчополи, който опустоши италианския футбол преди 2 десетилетия. Неслучайно и УЕФА се сезира преди седмица и започна дисциплинарно производство, като междувременно прокуратурата също проверява документите.

Какво всъщност се случва? Кой лъже? И може ли да рухне Барселона заради едни хартиени пликове и съмнителни парични преводи? Ето фактите:

Хосе Негрейра е един от най-популярните испански съдии през 80-те, а през 1992 година "окачва свирката на пирона" и открива своя фирма - DASNIL. Първоначално тя се занимава с външна търговия на хранителни стоки, но фалира и през 2000 г. сменя дейността си - "рекламни услуги за фирми, промоции и подаръчни предмети, отпечатване на текстове и създаване на спортни видеоклипове за целите на маркетинга". Дотук нищо притеснително. С едно изключение - паралелно с това Негрейра се изкачва в Съдийската комисия на испанския футбол, за да стигне до поста на заместник-председател.

Хосеп Мария Бартомеу е президентът, който е платил 7.5 милиона евро на Негрейра за 3 години.

Getty Images

Какви са обвиненията?

По време на финансов одит на Барселона наяве излизат странни фактури към фирмата на Негрейра за периода 2016-2018 година. По това време президент на каталунския гранд е скандалният Хосеп Мария Бартомеу. Според документите, клубът плаща на въпросната фирма 7.5 милиона евро за 3 години. Очевиден конфликт на интереси, а основните опасения са, че по този начин Барса си пазарува съдии, които да манипулират резултати.

Беше доказано, че синът на Негрейра - Хавиер Ромеро, преди всеки мач на Барселона е носил хартиен плик до офисите на "Камп Ноу". С информация за съдията, който ще свири въпросния двубой, силни и слаби страни, поведението му на терена, DVD с видео анализ на негови отсъждания и т.н. Важна подробност - самият Негрейра отрича информацията да е изпращана в плик, като твърди, че е подавана устно. Синът му, който е бил в ролята на куриер, обаче призна, че баща му лъже. И заяви, че договорът с Барселона е бил за 500 000 евро на година.

И тук логични изниква въпросът - за какво са отишли останалите 6 милиона евро? Самият Негрейра, който седмици след гръмването на скандала се укриваше, а адвокатът му го оправдаваше с напреднал стадий на Алцхаймер, заяви, че партньорството не е било само 3 години, а 13. Очевидно опитвайки се да оправдае по-големите суми.

Getty Images

И твърди, че плащаните от Барселона пари по никакъв начин не са стигали до съдиите. Нещо, което испанските медии наскоро доказаха, че е лъжа. Защото бяха публикувани документи, които доказват как фирмата на Негрейра плаща сметките на съдии в скъпи хотели и ресторанти по целия свят, а също така им купува самолетни билети за екзотични екскурзии. Очевидни корупционни практики.

И само един фрапантен пример - по информация на испанското издание El Confidencial, в Барселона са били уведомени от Негрейра 3 месеца преди финала за Купата на краля през 2017-а кой точно съдия ще ръководи срещата. Името е доста любопитно - Клос Гомес, а съобщението е изпратено от Негрейра в доклад до един от директорите на футболния клуб Алберт Солер. Защо името на Гомес е интересно ли? Реферът наистина ръководи мача, като зачита гол на Барселона за 2:1, въпреки че попадението е от очевидна засада. А два месеца преди това същият съдия свири Ел Класикото с Реал Мадрид, след което столичани претендират за 2 несвирени дузпи. Случайно съвпадение?

Версията на Барселона

От клуба реагираха остро и призоваха за търпение, като гарантираха, че ще съдействат при разследването. Също така беше заявено, че става въпрос за координирана атака, която да дестабилизира Барселона в момент, когато тимът е убедителен лидер в класирането и се е устремил към титлата. От Барса също така са категорични, че въпросните пари са плащани единствено за консултантски услуги.

Козът на клуба е, че проведеното разследване на финансовото министерство наистина не успя да докаже, че пари от фирмата на Негрейра са достигали до съдии. Поне не и директно.

Каталунците минаха в отбранителен режим.

Getty Images

Реакциите

Отзвукът в Испания е колосален и вече месец това е тема номер 1 в местния футбол. Президентът на Ла Лига Хавиер Тебас призова Барселона да спре да се изкарва в ролята на жертва, а да обясни защо за услуга, която по договор струва 500 хиляди евро, са плащани 2.5 милиона евро на година. Въпрос, на който към момента никой не може да даде отговор.

Останалите отбори от испанския елит излязоха с обща позиция и настояха за тежки санкции, както и за детайлно разследване. И нещо любопитно - сред имената на протестиращите липсваха тези на Валенсия и Реал Мадрид. Особено странно бе отсъствието на Кралския клуб. Защо в Реал не искат да се рови около скандала и защо не настояват за наказание за историческия съперник Барселона? Дали на "Бернабеу" се опасяват, че при по-детайлно разследване няма да излязат документи за идентична услуга, която и те са ползвали? Под натиска на феновете от клуба все пак уточниха с няколко дни закъснение, че се присъединяват към позицията на останалите.

Позиция на Реал е колеблива, а клубът рискува да се озове в идентична ситуация.

Getty Images

Последствията

Въпреки че испанските власти подложиха на тежка проверка счетоводството на Барселона, в клуба трябва да са далеч по-притеснени от действията на УЕФА. Само преди няколко дни от евроцентралата официално обявиха, че стартира дисциплинарна процедура срещу испанския гранд, която да разплете казуса. И ако вината на Барса бъде доказана, санкциите варират от солена глоба та чак до изхвърляне от евротурнирите и Ла Лига.

Към момента ситуацията на клуба не е никак розова, а сигналите за крайния изход на казуса са разнопосочни. Но всички в Испания са категорични, че Барсагейт може да се окаже само върхът на корупционния айсберг в местния футбол. От "Камп Ноу" също "стреляха предупредително", изнасяйки информация, че близка до ръководството на местния футбол фирма е била финансирана от талибаните. Очевидно давайки знак, че ако Барселона бъде притиснат до стената, може да повлече със себе си и всички останали.

Фактите около казуса са много, но не и повече от въпросителните. В близките месеци предстои да се вземе решение, но е факт, че щетите около имиджа на Барселона, а и на целия испански футбол, вече са солидни. С опция да станат катастрофални.

Барса може да повлече към дъното целия испански футбол.

Getty Images