Най-великите зимни олимпийци в историята
От Бьорндален до Крамер - култовите шампиони в "белите" спортове
Олимпийските игри в Пекин чукат на вратата и сякаш е време, в което да си припомним за най-големите на тези големи шампионати.
Спортната история е раждала много герои, записали имената си със златни букви. Правеха го в не една, а поредни Олимпиади, печелейки слава и медали.
Ще си припомним някои от най-великите зимни олимпийци, които и до ден днешен са извор на мотивация за наследниците си в спорта.
Оле Ейнар Бьорндален (биатлон)
Кралят на биатлона е считан от мнозина за най-великия олимпиец със своите общо 13 медала от Игрите - осем златни, четири сребърни и един бронзов.
Дебютът му бе през 1994-а в Лилехамер, а след това участва още в Нагано, Солт Лейк, Торино, Ванкувър и Сочи.
Най-успешната му Олимпиада бе тази в Солт Лейк, където спечели половината от златните си медали и стана господар във всички дисциплини - индивидуална, спринт, преследване и щафета.
В цялата си кариера Оле спечели 45 медала и доминация като неговата се вижда веднъж в живота.
Свен Фишър (Биатлон)
Германецът е една от най-големите фигури в своя спорт и е участник на четири олимпиади между 1994-а и 2006-а. В кариерата си има общо осем олимпийски медала, от които четири златни, три сребърни и два бронзови.
Първо в Лилехамер, едва на 23 години, спечели бронз в индивидуалната дисциплина и злато в щафетата, където е в отбор с Рико Грос, Франк Люк и Марк Кирхнер.
На Игрите в Нагано през 1998-а, които бяха толкова щастливи за българския спорт, Германия за втори пореден път спечели златото в мъжката щафета.
В Солт Лейк Сити Фишър на два пъти се размина със златния медал. Първо остана втори зад Оле Ейнар Бьорндален в спринта, а след това и в щафетата. Двата му сребърни медала бяха само подготовка за това, което предстои в Торино четири години по-късно.
Тогава кулминацията за опитния Фишър беше златния медал в спринта, изпреварвайки норвежкото дуо Халвард Ханеволд и Фрьоде Андерсен. След това дойде и третият му златен медал с щафетата - тогава в отбор с Рико Грос, Михаел Рьош и Михаел Грайс. Двамата с Грос са трети във вечната ранглиста за най-много златни олимпийски медали в биатлона със своите 4.
Свен Крамер (бързо пързаляне с кънки)
Нидерландецът е една от съвременните звезди на "белите" спортове и човек с велика олмпийска кариера. Той игра общо на четири олимпиади между 2006-а и 2018-а, а сега се е насочил към петата си в Пекин, на 35-годишна възраст.
Първата му Олимпиада бе в Торино, където спечели сребро на 5000 метра и бронз в щафетата. След това във Ванкувър на коронната си дисциплина от 5 километра спечели първия си златен олимпийски медал и повтори третото място в отборната надпревара.
В Сочи затвърди доминацията си на 5000 метра, поставяйки и олимпийски рекорд на дистанция. Освен това обаче стана шампион и в щафетата също с рекорд, както и втори на 10 хиляди метра. Това се оказа най-успешната му олимпиада. През 2018-а дойде третата поредна титла на 5 километра с нов олимпийски рекорд, а във щафетното бягане третото място бе утешение.
Така в своята бляскава кариера до момента Крамер завоюва общо осем медала, от които четири златни, два сребърни и два бронзови - досущ като Свен Фишър.
Клаудия Пехщайн (бързо пързаляне с кънки)
Германката ще стане първата жена в историята, която участва на осем зимни олимпийски игри. Тя бе включена официално в състава на Германия за предстоящите игри в Пекин.
49-годишната Пехщайн е най-успешният германски състезател от зимни олимпиади с пет златни медала, два сребърни и два бронзови.
Тя направи своя дебют на Игрите в Албервил през 1992, но си тръгна със златни медали от Игрите в Лилехамер, Нагано, Солт Лейк и Торино. Освен това е шесткратна световна шампионка и трикратна европейска шампионка.
Сикстен Йенберг (ски бягане)
Шведът е роден през далечната 1929 година и живее до 2012-а. Той е един от най-успешните ски бегачи на своята епоха и на олимпийската сцена с общо девет медала.
Първоначално Йернберг е бил дървосекач по занаят и за първи път изпъква като скиор на световното първенство през 1954 г., където завършва четвърти на 30 км и споделя бронза на шведския отбор в щафетата 4 × 10 км .
Първият му златен олимпийски медал идва в Кортина д'Ампецо през 1956-а в дисциплината 50 километра. Там на два пъти е и "сребърен" и веднъж "бронзов". На Олимпийските игри в Скуо Вали през 1960 г. той печели златен медал на 30 км и взема сребро на 15 км. Успехите му продължават 1964-а в Инсбрук, където печели злато както на 50 км, така и на щафета 4x10 км.
Йернберг се пенсионира след Олимпийските игри през 1964 г. и е провъзгласен за шведски национален герой с общо четири златни, три сребърни и два бронзови медала.
Любов Егорова и Раиса Сметанина (ски бягане)
Егорова успя да спечели шест олимпийски титли и то само в рамките на три олимпиади - тези през 1992-а, 1994-а и 2002-а.
Първо в Албервил тя завоюва титлите на преследването от 10 километра и класическата дисциплина от 15. Освен това стана шампионка на щафетата 4 по 5 километра заедно с Елена Вялбе, Раиса Сметанина и Лариса Лазутина. Това се оказа първата й и най-успешна олимпиада. Среброто на 5 километра и на 30 километра я направи фактор във всяка една дисциплина.
Успехите обаче продължиха и в Лилехамер две години по-късно, когато Егорова триумфира отново на 5 и 10 километра, както и в щафетата. Освен това взе сребро на 15 километра.
Сметанина на свой ред може да се похвали с четири олимпийски титли, но участие на цели пет големи шампионата между 1976-а и 1992-а. Две от титлите дойдоха в руската щафета - през 1976-а в Инсбрук и през 1992-а в Албервил. Освен това триумфира на 10 километра в Инсбрук и на пет в Лейк Плесид през 1980-а.
Марит Бьорген (ски бягане)
Наскоро норвежката стана най-успешната жена в ски бягането.
41-годишната Бьорген е осемкратна олимпийска шампионка, а освен това има четири сребърни и три бронзови медала от зимни олимпийските игри.
Неймните отличия дойдоха на Игрите между 2010-а и 2018-а, като най-успешните й бяха във Ванкувър и Сочи, където спечели по три титли.
Норвежката е също 18-кратна световна шампионка, спечелила е пет сребърни и три бронзови медала от световни първенства. Четири пъти Бьорген е носителка и на Световната купа, а през 2015 година тя триумфира и в престижното състезание "Тур дьо Ски.
Бьорн Дели (ски бягане)
С дванадесетте си олимпийски медала той е вторият най-успешен спортист на зимни олимпийски игри след Оле Ейнар Бьорндален.
В Албервил спечели и първите си олимпийски медали: злато в 10/15 км преследване свободен стил, злато в 50 км свободен стил, злато в щафетата 4х10 км и сребро в 30 км класическо бягане.
През 1994 г., на олимпиадата в Лилехамер Дели спечели златни медали в дисциплините 10 км класическо бягане и 15 км свободен стил преследване. Печели сребро на 30 км свободен стил, където е победен от Томас Алсгаард.
Дели печели три златни и един сребърен медал на олимпиадата в Нагано. Побеждава в дисциплините 10 км класическо бягане, 50 км свободен стил и щафета 4х10 км и остава втори в преследването на 15 км свободен стил. Към всички тези отличия Дели добавя 17 медала от световни първенства, 9 от които златни.
Киетил Андре Аамод (ски алпийски дисциплини)
Норвежецът е най-титулуваният скиор в историята със своите 8 олимпийски медала, пет световни титли и 21 победи в стартовете за Световната купа. Аамод участва във всичките 5 дисциплини и е сред петте скиори алпийци, които имат победи във всичките.
Той е спечелил общо 20 медала от световни първенства и олимпиади, което е рекорд за всички времена.
Неговата най-успешна олимпиада бе тази в Лилехамер през 1994-а, когато спечели два сребърни и един бронзов медал, но олимпийските му титли дойдоха в супергигантския слалом в Албервил, Солт Лейк и Торино. Освен това спечели комбинацията в Солт Лейк.
Виктор Ан (шорттрек)
Шесткратният олимпийски шампион през 2020-а обяви, че окончателно прекратява спортната си кариера.
34-годишният южнокореец, който от 2011 година се състезаваше за Русия, й има 20 световни, 7 европейски и 5 азиатски индивидуални титли и общо над 60 отличия от големи първенства.
Той обаче е истинска сензация в олимпийската история със своите шест титли. Три дойдоха в Торино през 2006-а и още три в Сочи през 2014-а. Освен това има и три бронзови медала от тези надпревари.