17 март е важна дата във футболните летописи на България, по това две мнение не може да има.

Два от най-паметните мачове на наши отбори по европейските терени са играни на този ден - при това само с 6 години разлика един от друг. Преди година, навръх 40-ия юбилей, ви върнахме към непреходния епос ЦСКА - Ливърпул, игран точно на 17 март 1982-ра. Днес ви пренасяме с автентичната ни снимкова галерия към незабравимата вечер на същата дата през 1976-а, когато в София бе победен Йохан Кройф - от другия български гранд Левски.

Историята на турнира за Купата на УЕФА през сезон 1975-76 г. има своите култови мигове и преди този мач. Дунав (Русе) бие Рома в реваш от първия кръг с 1:0 на свой терен, което се превръща в една от славните български победи в Европа. След 0:2 на "Олимпико" малко не стига на тима от Русе за чудо. В същото време Левски елиминира лесно турския Ескишехир с 3:0 у дома и 4:1 навън, като Емил Спасов, тогава още ненавършил 20 години, бележи четири пъти в тези двубои.

ВЪРНЕТЕ СЕ КЪМ НЕЗАБРАВИМАТА МАРТЕНСКА ВЕЧЕР ПРЕЗ 1976-А С ФОТОСИТЕ НА ИВАН ГРИГОРОВ>>>

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

В следващия кръг съперник е германският Дуисбург, а "сините" са в отлична позиция за реванша след загуба с 2:3 като гост (при правило за гол на чужд терен). Но дълго време резултатът остава 1:1 и минутите изтичат, преди дузпа на Павел Панов да донесе победата и елиминирането на германците в 83-ата.

Следват големи мачове с Аякс, който вече е сменил поколенията след ерата на Кройф, но отново е сила. Левски губи с 1:2 в Амстердам, но късното попадение на Воин Войнов оставя "сините" в играта. А в София 50 000 гледат драмата с дузпи, дошла след два гола на Панов за 2:1. Левскарите вкарват и петте, което носи еуфория и място на четвъртфинала напролет.

Жребият е суров - Барселона на двамата Йохан - Кройф и Неескенс, с треньор германецът Хенес Вайсвалер.

Каталунците са стигнали до този етап донякъде куриозно. Във втория кръг те се изправят срещу Лацио - изключително силен по това време с Джорджо Киналя в състава. Само година по-рано, през 1974-а, този тим е шампион на Италия. Но Барса бие с 3:0 в Рим... без да играе.

Домакините отказват да излязат в мача. Причината - в Италия бушува недоволство и възмущение от екзекутирането от режима на Франко на петима членове на сепаратистки организации същата есен.

Президентът на Лацио Умберто Ленсини категорично заявява, че отборът му няма да играе срещу испански съперник, който и да е той. Куриозно, ако има клубове в Испания, които са на същата позиция в онзи момент, това са Барса и тези от Страната на баските... Но - бойкотът си е бойкот и Лацио отказва първия мач, губейки служебно с 0:3. После Барселона бие с 4:0 в реванша, преди който Кройф получава и "Златната топка".

Та няколко месеца след това актуалният футболист №1 в Европа довежда в София отбора си като капитан и с деветката на гърба на синьо-червената фланелка. За съжаление шансовете за Левски са изгубени навръх 3 март, когато Барса разбира българския отбор с 4:0 като домакин.

Практически реваншът е протоколен... или поне - така би следвало да бъде.

Стадион "Васил Левски" на 17 март 1976-а е пълен със 70 000 фенове часове преди началото. Кройф излиза да загрява, преследван от тълпа фоторепортери. По това време такава е гледката навсякъде в Европа, където играе великият Йохан.

Но не е само той звезда в състава на гостите - Мора, Томе, Мигели, Костас, Хоакин, Неескенс, Решак, Марсиал, Асенси и Ередия са останалите в стартовите 11.

Левски започна със Стефан Стайков на вратата, Николай Грънчаров, Иван Тишански, Стефан Аладжов, капитанът Кирил Ивков, Стефан Павлов, Воин Войнов, Йордан Йорданов, Кирил Миланов, Павел Панов и Емо Спасов пред него.

Ивков и Кройф разменят флагчетата, както си е по прастара традиция в европейските мачове, а снимката грейва на първите страници на вестниците не само у нас в деня след двубоя. И тогава човек с фамилия Ивков е ключов фактор в "синия" клуб - капитанът на терена. Днес синът му Ивайло Ивков е изпълнителен директор във важен за Левски момент и ключова фигура за измъкването му от тежката финансова криза.

Фаворитът е в шок след само 10 минути, защото авансът му е скъсен наполовина. Панов и Йорданов вкарват набързо за 2:0, а стадионът предвкусва вечер на чудесата. Треньорът Иван Вуцов е дал наставления за атаки от първата секунда и планът работи. Но Марсиал връща гол в 38-ата минута, а секунди преди края на полувремето Барса съвсем се успокоява след попадение на Асенси.

Младокът Спасов прави 3:2 със старта на втората част, но още до 62-рата минута голове на Ередия и Неескенс от дузпа обръщат мача до 3:4. Шоуто е огромно, а феновете по трибуните се забавляват, въпреки че надеждите за чудо и елиминиране на съперника вече ги няма. Йорданов бележи втория си гол в мача три минути преди края, а с последния удар - от дузпа, Панов вкарва за 5:4!

Левски отпада, но прави паметен европейски рейд с три елиминирани съперника, включително Аякс. И бие Барселона с актуалната "Златна обувка" Кройф в състава. А покойният Панов завършва сезона в турнира за Купата на УЕФА с девет гола.

Барселона още няколко пъти е гостувал у нас през годините, като записва поражение и в Пловдив - 0:1 от Ботев през 1981 г. в турнира за Купата на купите. Има и реми в София - 2:2 с ЦСКА в надпреварата на шампионите още през 1959-а в дебютното участие на каталунците в този турнир. Но вечерта от 17 март 1976-а остава най-емоционалната визита на този гранд от Европа на българска земя.