Франция не успя да свали САЩ от олимпийския баскетболен трон на домашните си Игри в Париж миналото лято. Болезнено загубеният финал с 66:67 вероятно още се върти в съзнанието на играчи, треньори и фенове на "петлите" и всъщност има защо. Но представянето на френската селекция при всички положения даде храна за размисъл на американците, които са наясно, че мишената на техния гръб е все по-голяма с всяка изминала година.

А една от нациите, които може да стреля точно в десетката на тази мишена категорично е Франция. Представянето по време на Париж 2024 изстреля още по-нагоре баскетболната игра, която така или иначе е редом до футбола във върха на това подреждане, а там попада и ръгби.

В състава на Венсан Коле миналото лято имаше четирима играчи от НБА Билал Кулибали (Вашингтон), капитанът Никола Батум (Лос Анджелис Клипърс), Руди Гобер (Минесота) и момчето-бъдеще - Виктор Уембаняма от Сан Антонио. В последните две десетилетия французите винаги са имали присъствие в НБА, обуславящо се най-вече с Тони Паркър - четирикратен шампион със Спърс, чийто екип с №9 бе изваден от употреба напълно заслужено от "шпорите". Гобер e четирикратен Защитник №1 на Лигата, а Уемби напълно логично е сочен за следващото лице на Асоциацията.

Снимка: Getty Images/ Guliver Photos

Но през миналото лято, малко преди старта на Олимпиадата, Франция изстреля към най-силното първенство в света поредните плодове на успешната си работа в баскетбола. След като през 2023-а Уембаняма бе избор №1 в Драфта, година по-късно първите двама отново бяха французи - Закари Ризаше, взет от Атланта и Александър Сар, избран от Вaшингтон. В Топ 10 имаше още един техен сънародник - Тиджане Салаун в Шарлът, а още трима други френски таланти попаднаха в останалите избори.

Неслучайно един от най-запомнящите се моменти в документалния филм Court of Gold на Netflix, посветен на баскетболния турнир в Париж, бе свързан с френския тим. Тогава Никола Батум разказа как се е обадил на Тони Паркър, след като е видял за първи път Виктор Уембаняма в действие, за да предупреди най-голямото име на местния баскетбол, че скоро няма да бъде №1.

По последни данни във френския баскетбол на всички нива е имало картотекирани общо 715 000 играчи. Говорим за такива, които се състезават официално, под егидата на федерацията. Тези, които просто хващат топката и играят за удоволствие, също са безкрайно много. Преди 10 години лицензираните играчи са били със 115 000 по-малко.

Снимка: Getty Images

Във Франция с гордост отчитат, че първата баскетболна среща в Европа (1893 година) е била именно в Париж.

Но не 1893-а, а 1975-а е годината, която е повратен момент за баскетбола в страната, защото тогава се създава INSEP. Националният институт в Париж, където всяка година отиват да живеят и тренират най-талантливите във всички спортове.

Тони Паркър е кадър на INSEP, както и някои от по-разпознаваемите имена от френска гледна точка, стигнали до НБА, особено през новия век.

"Нашата система се е доказала. Изключителните играчи биват откривани много рано. Разполагаме с такъв скаутинг, че много рядко пропускаме талантлив играч", казва Жил Тома - баскетболният директор на института.

INSEP е абревиатура на Национален институт за спорт, експертиза и представяне. Което казва всичко необходимо по темата. Миналия сезон отборът на INSEP стигна до финал в младежката Евролига, където загуби с точка от Реал (Мадрид).

"Идеалният път към НБА е да играеш във Франция. Нашите таланти играят срещу професионалисти от много ранна възраст", пък казва Бернар Фор, друг от ръководителите на Института.

Всяка година 36-те най-добри момчета и 36-те най-добри момичета, набелязани от скаутите както на територията на Франция, така и в презокеанските територии, биват поканение на камп. В крайна сметка след минаване през ситото остават около 20 тийнейджъри.

Снимка: Getty Images

А в същото време INSEP работи ръка за ръка с клубовете в страната. Пример за това е Виктор Уембаняма, който изкарва един сезон под наем в отбора на Института по-рано в кариерата си. На практика французите са наясно с талантите, с които разполагат и знаят как точно да работят, за да ги развият максимално и да им осигурят добро бъдеще.

Между 2019 и 2021 година в Драфта на Лигата са избрани общо четирима французи. През 2022 и 2023 година има по четирима във всеки един от Драфтовете, а през 2024-а те вече са петима. Прогнозите за тази година също са петима френски таланти да попаднат сред елитните 60 играчи, взети от отборите в НБА.

И напълно логично популярността на баскетбола сред подрастващите в страната е все по-голяма и по-голяма. В момента в най-силното първенство на света има 13 представители на Франция - тоест "петлите" преспокойно биха могли да сглобят национален отбор изцяло с играчи от Асоциацията. Повече чужденци има единствено Канада (21), а Топ 3 се допълва от Австралия (13).

"Някои деца са си мечтали да станат футболисти, но сега се пренасят към баскетбола. Това ще продължи с всяка следваща година, предвид нивото на талант, с което страната разполага и праща в НБА", казва Дейвид Кан - президент на Париж Баскет, една от изненадите в Евролигата този сезон.

"Олимпиадата в Париж бе същински трамплин за френския баскетбол", добавя още ръководителят на столичния отбор.

А след второто поредно сребро от Олимпиада и очертаващата се неспирна инвазия от французи в НБА - тронът на САЩ със сигурност ще бъде разклатен още по-силно.

Бъдещето на френския баскетбол пък изглежда изключително светло.

Снимка: Getty Images

ИЗБРАНО