Онс Жабер се класира на финала на "Уимбълдън" за втора поредна година след супер победа с обрат над световната №2 Арина Сабаленка.

Първата финалистка от Африка отново ще играе за мача за титлата след 6:7(5), 6:4, 6:3 за два часа и 22 минути.

Мачът беше на изключително ниво и предложи голям обрат във втория сет, когато Сабаленка водеше с 4:2 гейма, но загуби след четири поредни загубени гейма в края.

Разликата дойде от по-стабилната игра на тунизийката, като тя направи 14 непредизвикани грешки срещу цели 45 на съперничката. В същото време разликата в уинърите беше само 12 в полза на състезателката от Беларус.

Мачът беше много важен за шампионката от Australian Open Сабаленка, тъй като победа в него не само щеше да означава първи финал на "Уимбълдън", но и изкачване за първи път на върха в световната ранглиста. Радостта е и за Ига Швьонтек, която остава начело след турнира, макар и вече само с около 500 точки преднина.

През миналата година Жабер в ролята на фаворит загуби финала от Елена Рибакина, а сега отново ще е такава срещу чехкинята Маркета Вондрушова. Мачът за титлата е в събота от 16 часа.

Тунизийката освен всичко взе реванш за загубата си от Сабаленка на "Уимбълдън" през 2021 година, тогава на четвъртфиналите.

При евентуален триумф на финала Жабер ще се изкачи до третото място в ранглистата, но по-важното е, че ще спечели първата си титла в Големия шлем.