Григор Димитров безславно отпадна още във втория кръг на Откритото първенство на Австралия. Българинът загуби с 4:6, 4:6, 7:6(4), 6:7(2) от французина Беноа Пер за 3 часа и 19 минути.

Пер е №56 в света и по-известен със странния си характер и изцепките на корта, отколкото с победите, но днес той бе далеч по-концентриран и спокоен от Григор, което в крайна сметка му донесе успеха.

Българинът допускаше грешка след грешка, като особено отчайващо бе представянето му при сервисите на Пер. Те не бяха много мощни или уникално насочени, но ретурите на Димитров просто отиваха непрестанно в аут.

При това те не излизаха от корта за милиметри, а бяха доста далеч в аут, което видимо изнервяше допълнително родния тенисист. Той често вдигаше отчаяно ръце към щаба си, крещеше нервно по корта, но просто не намираше начин да вкарва тези ретури.

Отсреща Беноа Пер бе нетипично спокоен. Не може да кажем, че французинът изигра изключителен мач, но грешеше рядко. Просто Григор - с терминологията на феновете - сам се победи.

Дори в края на четвъртия сет, когато Пер изглеждаше адски уморен и имаше трудности в придвижването, Димитров не успя да се възползва. В тайбрека с двойна грешка той подари победата на своя съперник, макар да изглеждаше, че при влизане в пети сет, французинът просто няма да издържи.

Така първата ни ракета отпада във втория кръг на Australian Open за четвърти път. И докато първите два случая бяха още в началото на кариерата му като младеж, третият път бе през 2020-а. Разочароващо начало на годината, особено след силния край на миналия сезон, както и четвъртфинала от последното издание на тази надпревара.

Мачът започна по неприятен начин за българина, който имаше големи затруднения на първото си подаване и се наложи да спасява четири точки за пробив.

Не успя обаче да удържи второто и при 1:1 Пер проби за първи път в двубоя.

При 2:4 Григор получи първата точка за брейк в срещата, но я пропусна на втори сервис на французина. Беноа затвори сета под шумните възгласи на малката му, но много гласовита агитка на корт №3.

Началото на втория сет копира това на откриващия. Пак труден първи гейм, този път обаче - даже с пробив. Този откъс от играта вероятно ще влезе в историята на тениса - Димитров направи четири двойни грешки в рамките на един гейм, което е виждано изключително рядко.

При 1:2 Григор върна пробива и мощно извика едно "come on", за да се надъха... Но веднага дойде леден душ - рибрейк и нов аванс за Пер.

До края на сета първата ни ракета не получи повече шансове да пробие и отново се стигна до същия резултат - 4:6.

В началото на третия сет нещата не се промениха, изнервеният Григор просто не намираше начин да промени развоя на мача, а Беноа Пер сякаш с минимални усилия постигаше своето.

Преломен момент сякаш бе деветия гейм, в който Григор изостана с 0:30 на свой сервис, но намери сили за обрат и поведе с 5:4.

Това му вдъхна увереност и той достигна до два сетбола още в следващия гейм, които обаче Беноа Пер майсторски спаси с асове.

В крайна сметка този сет отиде в тайбрек, в който Григор бе подпомогнат от две двойни грешки на френския му опонент. Те помогнаха на българина да поведе с 6:4, като още с първия си шанс Димитров затвори сета.

И когато мислехме, че развоят на тайбрека ще вдъхнови Григор за четвъртия сет, то в играта му последва неочакван срив и той набързо изостана с 0:3 гейма.

Сякаш всичко тръгна с главата надолу за българина, но в този миг той показа характер и се завърна в сета със стил.

Гришо спечели три поредни гейма, като освен, че се върна в сета, с това той сякаш размени ролите на корта. Вече българинът изглеждаше по-спокойния и уверен тенисист, докато Пер показа първи признаци на изнервяне.

Освен това той очевидно започваше да изпитва трудности в австралийската жега, а може би наскоро прекараният коронавирус бе причината за неговите проблеми.

Така логично Григор изглеждаше далеч по-увереният тенисист, но на два пъти милиметри разделиха българина от така търсения пробив, което дори го накара да удари ракетата в земята си от яд.

И този сет отиде в тайбрек, където двойна грешка съвсем пречупи Гришо, той изостана с 2:6, а Пер реализира още първия мачбол - 2:7 и ранно отпадане на българина от Australian Open.