Григор Димитров постигна изключително трудна, но сладка победа срещу 19-годишния италианец Яник Синер и се класира за четвъртфиналите на Мастърса в Рим - 4:6, 6:4, 6:4.

Българинът триумфира в страхотна битка, продължила 2 часа и 26 минути, като продължава да показва много добър тенис. Същото важеше и за младата надежда на домакините Синер, който миналата година спечели финалния турнир на NextGen.

Хасковлията се отърси от слаб първи сет, в който направи безброй грешки и излезе преобразен за втората и третата част. Всичките сетове бяха оспорвани, но играта му в заключителните части бе с много по-голям интензитет, прецизност и готовност за битка.

И двамата показаха супер игра, за да направят запомнящи се точки, но опитът на 29-годишния ни тенисист си каза думата в последния сет. Но и там не бе лесно, защото бе пробит докато сервираше за мача, а след това изпусна четири мачбола.

В следващия кръг го очаква мач срещу Денис Шаповалов (Канада) или Юго Умбер (Франция). Това е първият му четвъртфинал в Рим от 2014-а, когато загуби от Рафаел Надал на полуфиналите. Сега сблъсък с Матадора отново изглежда възможен на тази фаза.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Началото на мача бе много летаргично за българина. Той "изсипваше" грешки от бекхенд и в първите няколко гейма изобщо не стигна до печеливш удар. Съперникът му, представител на домакините, бе далеч по-мотивиран и постигна пробив още в първия гейм, който трудно успя да затвърди.

Играта на Григор стана по-добра след средата на сета, но грешките му продължиха. Такива имаше и за младия Яник, но той успяваше да измъква геймовете си, когато те бяха трудни. Задържа аванса си като в последните си три сервис гейма не даде нито една възможност на съперника.

Вторият сет започна с дежавю - Григор веднага допусна пробив. Този път обаче бе готов за битка и го върна моментално с качествени отигравания. Те продължиха и за двамата до края на сета. При 2:2 Синер изпусна две възможности за пробив и малко по-късно бе наказан. Григор довърши сета на подаването на съперника при 4:5, за да изравни.

Третият заключителен сет бе най-добрият за нашия представител. Играта му бе почти безгрешна с изключение на няколко гейма. Направи ранен пробив за 3:1, който лесно затвърди. Водеше с 5:3 и тогава дойде сервирането за мача, което продължава да е все така трудна задача за него. Допусна пробив и драмата беше оставена за самия край.

В последния десети гейм българинът изпусна четири мачбола и когато изглеждаше, че нещата отиват на зле, Синер заби топката в мрежата при смач, за да подпечата загубата си. Битката бе страхотна, а триумфът на Григор - заслужен, макар че същото щеше да важи и с обратен знак.