Григор Димитров отпадна от турнира в Акапулко след зрелищен мач - 4:6, 6:7, от Лоренцо Мусети на четвъртфинал. Италианската сензация продължава да удивлява с представянето си - преди да прати зад борда първата ни ракета, той спечели срещу световния №9 Диего Шварцман и друг утвърден представител на елита - Франсес Тиафо.

19-годишният италианец показа невероятно самочувствие и дори нахаканост да прави удари, които са типични за тенисист с огромен опит. Той не се притесни дори за секунда срещу 16-ия в ранглистата Димитров. От своя страна българинът показа изключителни отигравания на моменти, силен характер със спасени шест мачбола, но в изоболие имаше и познати "пукнатини" и колебания в представянето. Обикновено свързани с необясними спадове в играта му в ключови моменти.

Григор сам се вкара в проблеми рано-рано, като допусна пробив за 1:3 гейма в първия сет след серия непредизвикани грешки. После върна брейка за 3:4, спечели уверено своето подаване и изглеждаше, че си е върнал контрола над мача. Димитров бе близо да пробие отново и да поведе в сета, но вместо това допусна срив и Мусети проби неговото подаване при 5:4, за да вземе първия сет за 52 минути.

Мачът бе зрелище, изпълнен с красиви разигравания в изпълнение на двама тенисисти, които владеят огромен арсенал от удари. Мусети напомня много на Григор на неговата възраст, когато проби с фурор в голямата игра. Тогава българинът изумяваше експертите с бекхенда, който изпълняваше с една ръка, с широко отваряне на тялото в стил "Федерер". Сега Мусети с лекота и голяма ефективност изпълнява този удар, а и не само. Италианецът играе с огромно настроение и опитва, атакува, използва слайсове на ръба на риска...

Изобщо - наперен младеж, който ще се намести много скоро сред първите 50 в играта. След победата днес той вече е №108, а само преди месеци бе 360-ти в ранглистата.

Вторият сет започна с труден гейм за Григор, който поведе с 40:0 на свое подаване, за да допусне четири поредни точки и брейкпойнт, но все пак се измъкна от трудната позиция. Последва пробив и отново дистанционното за контрол над мача бе в ръцете на българина. И вместо той да го грабне, отнякъде пак се появи на корта познатото колебание, но този път придружено и с липса на късмет.

Григор сервира, за да затвърди преднината си след пробива, но при 40:30 и сравнително отворен корт за завършване на разиграването и гейма, скъса кордаж на ракетата. Последваха още две точки за Мусети с новата ракета в ръцете на Димитров, пробивът бе върнат, а разочарованото поклащане на глава от първата ни ракета казваше всичко.

Мачът продължи да е атракция с много красиви изпълнения, игра на мрежата, търсене на уинъри и надиграване.

Григор пак редуваше феноменални удари с необяснима липса на увереност в лесни ситуации. Но показа страхотна стабилност и здрави нерви в изключително сложна ситуация, когато при 4:5 сервираше да остане в мача и се стигна до 0:40. Българинът обърна гейма и остана в играта, като не трепна да рискува по ръба на бръснача. Четири спасени мачбола и играта продължи.

На Мусети обаче в този мач всичко му се получаваше, непредизвиканите му грешки се брояха на пръсти, а увереността му растеше. Близостта на трета поредна сензационна победа в турнир от категория ATP 500 очевидно наля сили, а не нервност във вените му.

При 5:6 Григор поведе с 40:15, за да изпусне преднината си, като направи и двойна грешка. И италианецът стигна до петия си мачбол. Той бе спасен, българинът отново показа нерви и характер, и вкара този сет в тайбрек.

И там отново видяхме "двамата Григор" в действие - отлична игра на мрежата донесе минипробив, последван от ... двойна грешка. Мусети направи двоен минипробив за 5-2 и повече не погледна назад.  Тийнейджърът стигна до седмия си мачбол и този път не пропусна - със 7-3 в тайбрека за 2 часа и 9 минути, Лоренцо си осигури място на полуфинала. Там го чака нов много сериозен тест с име "Стефанос Циципас".

По-рано тази сутрин световният №5 си осигури място сред последните четири в турнира с трудна победа над канадеца Феликс Ожие-Алиасим със 7:5, 4:6, 6:3. Срещата се превърна в двучасова битка и зрелище.

Другата двойка на полуфиналите е германска - между Александър Зверев, минал без игра през отказалия се с травма Каспер Рууд, и Доминик Кьопфер, който надделя със 7:5, 6:4 над британеца Камерън Нори.

Полуфиналите са в събота рано сутринта, а финалът - в неделя.