Джан Джиджен се превърна в първият китайски тенисист в историята, успял да се класира за четвъртфинал на турнир от сериите "Мастърс". Това стана факт след трисетовата му победа над Тейлър Фриц (САЩ) в Мадрид, където Джиджен ликува като победител след 3:6, 7:6(5) и 7:6(8), за да продължи напред, където го очаква Аслан Карацев (Русия).

26-годишният китаец, чието най-добро класиране в световната ранглиста е №91, а в момента е №99, се върна в мача след загубен първи сет и изоставане от 3:4 във втория, за да успее да се поздрави с успеха след два тайбрека. В този на третия сет той пак бе в трудна позиция, губейки с 4:6, но все пак успя да пречупи американски си съперник, поставен под №8 в основната схема в Мадрид.

Така роденият в Шанхай Джан отвори поредна нова страница в историята на китайския тенис. Той е първият представител на страната в Топ 100, също както и първият китаец, играл в основната схема на "Уимбълдън" в Оупън ерата.

Oсвен това срещата с Фриц бе първа за Джиджен срещу играч от Топ 10 на ранглистата и той в крайна сметка я спечели.

"Опитвах се да дам най-доброто от себе си. Тук всички са много добри играчи. Знаех, че ще бъде изключително трудно, защото той почти няма слабости. След като загубих първия сет, си казах, че трябва да опитам да играя още по-добре, за да направя мача по-оспорван. В края дори успях да победя, която е невероятно", каза щастливият победител.

Освен това китаецът сподели, че е губил с 0:6 от Карацев по време на тренировъчен мач, но се надява това да не се повтори.