В конфузен и труден за гледане мач, Григор Димитров някак успя да загуби от Стефан Козлов с 6:7, 7:5, 3:6. Двубоят от първия кръг на турнира в Акапулко, Мексико, се превърна в абсурден.

В края на втория сет световният №130 се контузи - получи серия схващания, но не се отказа и продължи в мача, куцукайки по корта. Това вече не бе точно тенис двубой, а и българинът съвсем загуби мотивация и концентрация, защото - как точно играеш срещу съперник, който едва сервира и трудно се придвижва от другата страна на мрежата? А накрая - и да загубиш от него...

Истината е, че Григор бе на ръба на поражението още, когато дойде травмата на Козлов. Защото тогава роденият в Скопие тенисист, с родители руснаци и състезаващ се за САЩ, водеше със 7:6 и 5:3. И щеше да сервира за мача.

Предисторията пък е, че този Стефан изобщо не трябваше да е на корта срещу Димитров. Той получи мястото на "щастлив губещ", след като бе отпаднал в квалификациите, но отказване на Максим Креси часове преди срещата с Григор, му отвори пътя за двубой срещу бившия №3 в света. И със сигурност това трябваше да улесни задачата на първата ни ракета, нали?

ВИДЕО ОТ АБСУРДНИЯ МАЧ - ТУК

Козлов е №130 в ранглистата, имаше само 8 победи на ниво ATP преди днес и е - казано направо - непретенциозен. Най-високата точка в кариерата му е в момента, след като стигна четвъртфинал в Делрей Бийч миналата седмица. А преди месец взе сет на Матео Беретини в първия кръг на Australian open. И това е.

Снимка: AP/БТА

Победата му днес бе основно заслуга на Григор, който му помогна с разпиляната си игра. Първата ни ракета направи цели 11 двойни грешки, а непредизвиканите сигурно минаха 50.

В първите си шест сервис гейма от мача Гришо направи 7 двойни грешки и нито един ас. Удивително, наистина. В добавка бъркаше лесни удари, а при един такъв на мрежата остана там, седящ невярващо на корта за около 10 секунди. В тайбрека поведе с 3-0, но допусна обрат по необясним начин, подарявайки първия сет на съперника с 6:7.

И двамата изглеждаха в тежко състояние кондиционно, оплаквайки се от условията в Акапулко. Температурата бе около 28 градуса, но влажността на въздуха на брега на Тихия океан в този час стигна 83%. Но това не може да е оправдание при разликата в класите, която би следвало да има между деветкратен шампион от турнири в ATP и човек с баланс 8-20 на това ниво.

Вместо обрат и отговор на по-класния играч във втория сет, дойде нов шок - Козлов поведе с 5:3 и трябваше да сервира за мача, когато падна на корта и се хвана за крака. Близо минута не стана, очевидно имаше тежко мускулно схващане. След това даде знаци, че няма да се откаже, но нататък вече бе абсурдно - 130-ият в света сервираше като любител в квартален мач, просто прехвърляйки топката над мрежата. На моменти се подпираше на ракетата между разиграванията, а Григор гледаше съвсем объркан...

И въпреки това - аутсайдерът остана и не се оттегли от мача. И го спечели!

Димитров набързо взе трите нужни гейма да изравни сетовете, но не изглеждаше изобщо да е там - клатеше глава, сякаш сам искащ по-бързо това да свърши. Българинът правеше конфузни грешки, тъй като концентрацията му съвсем изчезна.

Мачът влезе в трети сет и още първият гейм беше 10-минутен, напук на травмата на момчето от Скопие. Григор изпусна 6 точки за пробив, а накрая изгуби гейма! Козлов постепенно нормализира движението си, поне донякъде. Пак бе далеч от състоянието, в което започна мача, но вече тичаше.

И проби някак, след това си взе подаванията и след три часа и 20 минути изхвърли бившия шампион в Акапулко (2014-а) с 6:3 в тази част. Мач, който Григор никога няма да забрави. Със сигурност най-неприятната загуба в кариерата му.

Във втория кръг Козлов чака победителя от мача Рафаел Надал - Денис Кудла, който е след полунощ в сряда. Ако изобщо Стефан е в състояние да играе след крампите и травмите от днес.

А Гришо започва 2022-ра доста неубедително с баланс 4-4 в първите си осем мача.