Иржи Весели сензационно победи Новак Джокович с 6:4, 7:6 на четвъртфинал от турнира ATP 500 в Дубай.

За 1 час и 59 минути квалификантът в надпреварата от Чехия постигна една от най-големите победи в кариерата си, а с нея наложи и трус в световния тенис. Джокович от понеделник вече няма да е №1 в ранглистата, където остана в продължение точно на 2 години - от февруари 2020-а.

Весели спечели мача, въпреки че е едва №123 в света и бе пълен аутсайдер срещу сърбина. Той проби два пъти подаването на Ноле в първия сет, а сам играеше великолепен тенис и поразяващата му лява ръка нанесе удари, които оставиха без отговор аса.

ОЩЕ ЗА ТУРНИРА В ДУБАЙ И ВИДЕО ОТ МАЧА - ТУК

Във втория сервираше за мача при 5:4, отново след пробив, но допусна брейк и сякаш мачът отиде в посока на фаворита. Но в тайбрека Джокович допусна двойна грешка в ключова ситуация и даде два мачбола на съперника.

При 6-4, след час и 58 минути игра, Весели сервира за победата и я спечели.

Още по-впечатляващо бе, че срещу суператлета Ноле, Иржи изглеждаше с наднормено тегло, възпълничък, но въпреки това гонеше всяка топка като ловно куче. Той на няколко пъти се преобличаше, потен от глава до пети, сякаш на път да падне от изтощение. Но не просто издържа, а и победи.

И още впечатляващи факти - това е втората среща в историята между двамата, а първата през 2016-а отново бе спечелена от чеха. Колко играчи в света могат да се похвалят, че не са губили от Джокович?

От понеделник на върха на ранглистата ще е Даниил Медведев, независимо какво ще направи той на турнира в Акапулко, който върви паралелно с този в Дубай.

На полуфиналите в ОАЕ Весели чака победителя от Рикардас Беранкис - Денис Шаповалов, а другата двойка вече е ясна: Хуберт Хуркач срещу Андрей Рубльов.