Мария Шарапова се класира за полуфиналите на турнира в Рим след епохален първи сблъсък с 20-годишната латвийка Йелена Остапенко.

Двете се изправиха за първи път една среща друга и шоуто бе гарантирано. В крайна сметка рускинята триумфира след 2:1 сета (6:7(6), 6:4, 7:5).

Мачът продължи три часа и 13 минути и в него имаше всичко - страховити уинъри, безброй грешки и дори контузии.

Двете не учудиха с проява на гладиаторски качества и безкраен спортен инат, но в заключителната фаза рускинята се възползва от умората и грешките на шампионката от "Ролан Гарос".

Така се класира за първия си полуфинал от много време насам. Нейна съперничка за място на финала ще е победителката от двубоя между Симона Халеп и Каролине Гарсия.

Шарапова се върна в първия сет след изоставане от 2:5 и четири изпуснати сетбола от съперничката й. В оспорвания тайбрек хубавата Йелена се наложи и излезе напред.

Вторият сет се развиваше равностойно. Двете си размениха по два пробива, но рускинята удари в самия край за 6:4, за да изравни.

Третият се превърна в истински трилър. В неговото начало Остапенко получи голяма рана на лявото си коляно, а освен това имаше болки в десния крак. Изостана с 2:5 гейма, но повтори подвига на съперничката си от първия сет, за да изравни.

Шарапова изпусна два мачбола при 5:5, но не остави нищо на случайността в 12-ия гейм и с няколко красиви уинъра взе победата след 7:5.

Непредизвиканите грешки на двете обаче преобладаваха, а двойните бяха общо над 20.