Рафаел Надал е големият шампион от Откритото първенство на Австралия по тенис.

Матадора осъществи изключителен обрат, побеждавайки с 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5 Даниил Медведев, в епичния финал на турнира, който продължи 5 часа и 24 минути.

Така Матадора спечели рекордна 21-а титла от Шлема, като вече води по този показател на Роджър Федерер и Новак Джокович с един трофей, а един ден може би това ще е показателят, по който ще мерим кой бе най-велик в историята.

Освен това Надал влезе в доста престижен клуб, на играчите спечелили поне по два пъти всеки от четирите турнира в Шлема. До този момент това бяха сторили само Род Лейвър и Новак Джокович.

А фактът, че Надал пристигна в Мелбърн след шест месеца далеч от корта и лечението на поредната си травма, а днес изкова победа в петчасов финал, е наистина впечатляващ.

След време може да се гледа на този финал като един от най-великите моменти в кариерата на Матадора, а защо не и най-великият.

СНИМКИ ОТ ЕПИЧНИЯ ФИНАЛ ВИЖТЕ ТУК >>>

На фона на всичките си проблеми и изоставане с 0:2 сета, той доказа, че е боец №1 в света на тениса и с помощта на пълните трибуни на "Род Лейвър Арена", успя да осъществи големият обрат.

Така след 12 издания на Australian Open, завършили с разочарование и четири загубени финала, Рафаел Надал отново е кралят на Мелбърн.

А поздравление днес заслужава и Даниил Медведев. Руснакът, който започна турнира като големия фаворит в отсъствието на Джокович, изигра брилянтен мач, дори изглеждаше почти сигурният победил в средата му, но явно подцени факта, че срещу себе си има един от най-великите в историята.

Така подобно на финала от US Open през 2020-а, отново в пет сета той трябваше да се окаже от страната на губещите срещу Надал, като не успя да разплаче втори представител на голямата тройка, както направи с Ноле преди няколко месеца в Ню Йорк.

Снимка: Getty images

Първите сервис геймове на двамата финалисти изглеждаха коренно различни, след като Надал имаше известни проблеми докато спечели подаването си, а Медведев взе своето доста по-бързо за 1:1. След това Рафа не допусна пробив, макар съперникът му да имаше две възможности и в крайна сметка поведе с 2:1.

Оттук насетне обаче Медведев сякаш превключи на друга предавка и с мощни сервиси не даваше много шансове на Матадора, като го проби в петия гейм за 3:2, затвърди брейка за 4:2 и след това осъществи още един пробив, за да поведе с 5:2 и да сервира за първия сет. Първата ракета на Русия затвърди превъзходството си, като спечели следващия гейм на 15 и така поведе в резултата след 6:2 за малко повече от 40 минути игра.

Втория сет обаче се превърна в истински трилър. Двамата печелеха подаванията си преди Надал да стигне до първия си пробив в мача, който дойде в четвъртия гейм, като благодарение на него Рафа поведе с 3:1. Брейкболът си той изработи след страхотно разиграване, продължило 40 удара.

След това Матадора затвърди преднината си, печелейки подаването си на нула за 4:1. Медведев също отговори с гейм на нула, като заби два аса, първо съкращавайки изоставането си до 4:2

Така последваха три много вълнуващи гейма, в които видяхме три последователни пробива.

След първите два от тях резултатът бе 5:3 в полза на Надал, за да дойде и най-интересният геймв целия мач.

В него Матадора сервираше за затваряне на сета, но Медведев набързо поведе с 40:15, а точката, която му донесе брейкбола бе буквално с милиметър на линията, макар Надал да бе убеден, че това е аут.

А веднага след това доста нетипично за тенис финал, на корта нахлу фен, който развяваше транспарант насочен към политиката на Австралия спрямо жежанците. За щастие охраната си свърши работата, като няколко човека бързо обградиха играчите, а други повалиха и изведоха нахлулият фен.

Ситуацията не попречи на Рафа, който изравни до 40:40, но след това на три пъти подаряваше точки за пробив на своя опонент. Последната от тях бе след доста наивна грешка, когато Матадора не уцели празния корт пред него, а Медведев се възползва от петата си точка за пробив в гейма.

Това бе и най-дългият гейм в мача. Той продължи 10 минути.

Доста драматичен бе и 11-ия гейм в този сет, когато Рафа трябваше да положи доста усилия да спечели подаването си, а реакцията му след края, когато крещеше сякаш е спечелил турнира, показва за каква битка между двамата говорим.

Този вълнуващ сет сякаш логично отиде в тайбрек, където Надал получи ранно предимство и аванс от 5:3, но този Медведев просто отказваше да се предаде.

Руснакът реализира четири поредни точки и със 7:5 затвори и втория сет, повеждайки с 2:0.

Макар в този момент Медведев да имаше огромно психологическо и игрово предимство, освен това в резултата, едва ли някой изобщо е очаквал, че Рафа Надал може да се предаде.

Матадора видя, че финалът му се изплъзва, като започне да играе на ръба на риска, много по агресивно, а в крайна сметка това му се отплати със спечелен трети сет.

Все пак Медведев може да съжалява, защото в шестия гейм поведе с 0:40, но не реализира трите си брейкбола. Това сякаш беше преломен момент, защото в деветия гейм Рафа проби, поведе с 5:4 и затвърди пробива, за да спечели сета.

В тези мигове се забелязваше и проблем в придвижването на Медведев, а след края на сета той поиска физиотерапевт, който се зае с проблемната област - лявото бедро.

Страхотното шоу в Мелбърн продължи и в четъвртия сет, който започна с бърза размяна на пробиви от страна на двамата и резултат 2:2.

Така дойде решителният гейм в мача - петият, в който при сервис на Даниил Медведев, Надал поведе с 40:0.

Руснакът обаче отново намери ритъма си и изравни, но Надал бе в своя вихър.

Матадора още на четири пъти достигаше до точка за пробив, като успя да реализира четъвртия си опит, при това по магически начин.

Когато в разиграването изглеждаше, че няма изход за Надал, той отправи брилянте бекхенд по диагонала, а топката беше просто неспасяема за Медведев, което ознчаваше пробив.

Руснакът за почва да се изнервя от случлото се, отново се скара със съдията, като претенциите му бяха за освиркванията, които той получаваше в мига преди да сервира.

Дори Надал бе подразнен от тези действия на феновете, като на няколко пъти им ръкомахаше да пазят мълчание.

Но те ставаха все по-шумни, а причината бе, че в осмия гейм Надал спаси два брейкбола, а впоследствие спечели сета с 6:4, пращайки този велик мач в пети сет.

Така мачът отиде в пети сет, в който Надал успя да пробие за 3:2 в петия сет, а след това спаси два брейкбола, с които затвърди своя пробив.

И при 5:4 Матадора имаше сервис на своя страна, той трябваше да сервира за спечелването на турнира, но този мач нямаше как да завърши без още драма.

Когато всеки очакваше това да е последният гейм, Даниил Медведев успя да пробие странно разколебаният Надал, който допусна двойна грешка, а и така не отправи силен сервис.

Но Матадора доказа, че е невероятен и веднага върна пробива, а след това прошка нямаше. Във втория си сервис гейм за титлата, той поведе с 40:0 и сложи край на този епичен финал.

Финал, който ще остане в историята на тениса като един от най-великите.