Мастърса в Рим поднесе една от най-големите сензации в тениса за 2023 година.

Испанският суперталант Карлос Алкарас, който през тази седмица си гарантира връщане на първото място в световната ранглиста, изненадващо загуби още на 1/16-финалите в турнира.

Той беше поразен от унгарския квалификант Фабиан Марожан, №135 в ранглистата след 6:3, 7:6(4) за час и 42 минути игра.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА ОТ СЕНЗАЦИОННИЯ МАЧ >>>

23-годишният Марожан показа изключителен тенис предвид липсата си на опит, като това беше едва вторият му мач в основна схема на ниво ATP. Първият бе победата му в откриващия кръг срещу най-добрия чех Иржи Лехечка.

Срещу Алкарас Марожан излезе без никакво притеснение и започна да ниже уинъри, най-вече от форхенд. В мача постигна общо 30 печеливши удара срещу два пъти по-малко за съперника, а непредизвиканите грешки бяха почти по равно. Проби за 3:1, а след това сервираше убедително и не допусна инициативата до края на първия сет.

Снимка: AP/БТА

Вторият беше много по-труден за него, но и болезнен за Алкарас. Испанецът спаси три възможности за пробив преди да бъде пробит за 4:3. След това обаче постигна моментален рибрейк. При 5:5 Марожан пропусна да пробие отново и мачът влезе в тайбрек. Там Алкарас поведе с 4:1 и изглеждаше, че ще си върне инициативата в мача, но вместо това допусна да загуби шест поредни точки и бе в пълен шок - 7:4 за унгареца.

В следващия кръг Марожан, който има победи над Димитър Кузманов и Адриан Андреев в кариерата си, ще играе с хърватина Борна Чорич.

Зa последно Алкарас допусна загуба от толкова ниско ранкиран играч през юли 2021 година, когато падна от световния №337 Александър Ерлер от Австрия.