Световната №1 Ига Швьонтек беше много близо до това да си намери майстора, но все пак се класира на първия си четвъртфинал на "Уимбълдън" в кариерата.

Полякината премина психологическата бариера след много драматична победа над олимпийската шампионка Белинда Бенчич с обрат - 6:7(4), 7:6(2), 6:3.

Мачът продължи 3 часа и 4 минути и бе истинско украшение на централния корт, като Бенчич беше много близо до това да победи най-добрата тенисистка в света.

Белинда спаси два сетбола в първата част преди да спечели категорично тайбрека със 7:4. Във втората част швейцарката на свой ред изпусна два мачбола при 6:5, а след това загуби тайбрека с 2:7.

В третата част Швьонтек наложи волята си, но имаше и късмет. При 5:3 и 0:15 съдиите отсъдиха грешно в ущърб на Бенчич, но тя нямаше налично обжалване и геймът отиде в полза на Швьонтек.

"Уимбълдън" е най-слабият турнир на Ига до момента в кариерата, като тя до момента има отпадания в първи кръг (2019), осминафинал (2021) и трети кръг (2022).

За място на полуфиналите тя ще спори с украинката Елина Свитолина, която победи по възможно най-драматичния начин в осминафиналите.

Свитолина победи беларускинята Виктория Азаренка в мач с политически отенък и финален тайбрек - 2:6, 6:4, 7:6(9) сле два часа и 49 минути.