През 2016 година София за първи път прие тенис турнир от календара на мъжката верига ATP и това бе голяма крачка за изграждане на българската култура на възприемане и гледане на този спорт. От неделя, 3 февруари, започва поредното издание на Sofia Open, което категорично ще е най-силното.

Началото бе преди 3 години. Наличието на голяма фигура в световния елит като Григор Димитров тогава, спомогна за допълнителното популяризиране на играта у нас, както от фенска гледна точка, така и като изграждане на инфраструктура и подготовка на талантливи играчи.

След три издания, Sofia Open прогресивно вдигна нивото и увеличи качеството на играчите, като през 2019-а пикът в това отношение бе постигнат. Шест играчи от топ 30 идват в София, както и четирикратният шампион в Шлема Стан Вавринка.

През първото издание (2016 г.) също не липсваха големи имена - четири от тогавашния топ 30. Роберто Баутиста-Агут, най-високо поставеният, спечели безапелационно турнира след триумф на финала над втория поставен Виктор Троицки от Сърбия.

Троицки се превърна в любимец на феновете и бе бурно подкрепян и в трите издания на надпреварата. Тогава обаче отстъпи категорично с 3:6, 4:6 на финала и испанецът вдигна титлата в първото издание.

Във второто издание цялата шумотевица бе около Григор Димитров. Българинът предизвика истински фурор и за няколко дни бе тема №1 в българското публично пространство. Ракета №1 на страната напълни "Арена Армеец" за всичките си мачове.

В първия срещу Йежи Янович започна много слабо и загуби сет, но с помощта на публиката, която използва и неспортсменски подвиквания, успя да обърне развоя в своя полза, за да избегне разочароващо поражение.

Янович бе много разочарован от поведението на зрителите, но както умните хора казва - "у дома и стените помагат". Помогнаха на Григор и в следващия мач срещу Виктор Троицки, където изненади нямаше - 6:3, 6:3 и още еуфория по трибуните.

Снимка: Bulphoto

На полуфиналите българинът бе още по-убедителен - 6:1, 6:3 над грузинеца Николоз Басилашливи, който ще гледаме на турнира и през тазгодишното издание. Точно той постигна голямата изненада през 2017-а, когато отстрани летящия високо Доминик Тийм във втория кръг.

В другата част на схемата Давид Гофен стигна до финала, след като детронира актуалния шампион Баутиста-Агут. Двамата с Григор имат богато минало със съперничеството си на корта и онзи финал е втората най-важна победа за българина срещу него. Другата бе в мача за титлата на финалния Мастърс в Лондон.

Гришо загуби първия сет, но обърна развоя след тайбрек в третия сет. Разочарованието почти превзе "Арена Армеец", но българинът го отпрати с концетрирана игра в края. Това остава една от деветте му титли в ATP и със сигурност сред най-емоционалните.

С триумфа в Лондон еуфорията около Григор достигна връхната си точка, но този в София предвещаваше специална година откъм постижения.

През 2018-а година изнесе пресконференция преди турнира, за да съобщи, че има вероятност да не играе заради контузия. Притесненията му се оказаха основателни.

Снимка: Bulphoto

Стан Вавринка дойде по спешност и бързо се превърна в звездата на надпреварата, предизвиквайки голям медиен и фенски интерес. Швейцарецът постигна две победи над Мартин Клижан и Виктор Троицки, но изненадващо отпадна на полуфинал от бъдещия шампион Бирза Машиич. Босненецът игра срещу Мариуш Копил в решителня мач в един от най-изненадващите финали в категория ATP 250 изобщо през годината.

Сега повечето играчи с победи ще участват отново, за да защитят точките си, но голямата новина е, че идват много повече звезди от топ 30. Ще гледаме полуфиналист от Откритото първенство на Австралия - Стефанос Циципас, руската звезда Медведев... И още.

Новият турнирен директор Горан Джокович заяви, че идеята не е просто турнирът да оцелее, а да стане константа в предстоящите години за ATP тура.