Григор Димитров достигна петия си полуфинал за 2024 година и първи от края на месец март.

Световният №10 спечели втора поредна победа на турнира от категория ATP 250 в Стокхолм - 6:3, 6:2 над швейцареца Доминик Щрикер за малко повече от час игра.

Гришо игра без почти никакво напрежение и защити ролята си на тежък фаворит срещу световния №317, макар да даде седем възможности за пробив, за щастие неуспешни. Този ранкинг на Щрикер обаче заблуждава, тъй като той играе на турнира със защитен такъв и е бивш участник на NextGen финалите.

Мачът беше много по-лесен за Димитров спрямо този срещу Контан Алис и го праща на полуфинал срещу най-добрия нидерландец Талон Грикспор. Световният №37 донякъде изненадващо отстрани втория поставен в схемата Каспер Рууд след 7:5, 7:6. По-рано през деня и първият поставен Андрей Рубльов отпадна на четвъртфиналите, което означава, че Гришо е най-високо ранкираният полуфиналист. В другия полуфинал ще играят Стан Вавринка и Томи Пол.

Снимка: AP/БТА

Срещу Грикспор българинът има един мач, който се игра на US Open преди два месеца. Нашият представител спечели категорично с 6:3, 6:3, 6:1. При успех в утрешния мач Гришо ще достигне четвъртфи финал на турнира в Стокхолм, като именно тук дойде първата му ATP титла през далечната 2013 година. През 2014 и 2017 година загуби мачовете за титлата.

Двамата с Щрикер днес започнаха с категорични сервис геймове на нула преди Григор да се разколебае и с двойна грешка да даде два брейкбола. За щастие ги отрази благодарение на серия от първи сервиси. В следващия гейм аут от форхенд на швейцареца донесе първия брейкбол за Гришо, но и той не се възползва. После дойде още една пропусната възможност и резултатът стана 2:2. След два лесни сервис гейма Григор направи фамозен бекхенд по правата, за да поведе с 4:3, 30:0. Получи три възможности за пробив и се възползва от втората - 5:3. Последва безапелационен сервис гейм и затваряне на сета с 6:3.

Вторият сет също започна позитивно за Григор, тъй като той обърна гейм от 15:40, стигайки до брейкбол, за да може Щрикер да му подари пробива с двойна грешка. Българинът затвърди за 2:0, а след това ретурите му и един страхотен минаващ удар донесоха нов пробив, аванс от 3:0 и шест поредни гейма в актива му. Единият пробив можеше да бъде върнат след грешка на Димитров от бекхенд, но той отрази брейкбола с дълго разиграване и стабилност от същата страна. После се справи с още един - 4:0 и седем поредни гейма. Шрикер после се разписа на два пъти със сервис геймовете си. Имаше шанс да върне единия пробив, но изпусна две нови възможности и с хубав бекхенд Гришо затвори мача за 6:2.