Яник Синер победи с 3-0 сета Томи Пол - 7:6, 7:6, 6:1, за да намери място на четвъртфинал на US Open. И ако резултатът заблуждава, че световният №1 е изиграл безавариен мач, то сценарият изобщо не бе такъв.

Синер, влязъл в турнира насред лавина от упреци и насочени пръсти на обвинението към него след разкритията за положителен допинг тест от пролетта, играе под голямо напрежение в Ню Йорк. Срещу американеца Пол то се засилваше през първите два сета, защото съперникът му бе близо до това да спечели и двата, а Яник показа устойчивост, който е завидна.

Той изостана с два пробива за 1:4 в първата част, но някак върна и двата, за да вкара в тайбрек този сет. Там намери сили да спечели надстрелването със 7-3, а с това и да поведе.

Втората част вървеше гейм за гейм на подаването на двамата, като след средата на сета Синер влезе в много добър ритъм и спечели три поредни свои сервис гейма на нула. При 5:5 той изпусна и единствената точка за пробив в сета, за да се стигне до тайбрек отново. И пак - световният №1 надделя със 7:5.

Нататък Пол нямаше съпротивителни сили, сякаш отчаян, че въпреки добрата му игра изостава с 0-2. Синер разреше спора бързо в третия сет - 6:1, за да намери място на четвъртфинала.

Там го чака среща с Даниил Медведев, а това съперничество е една от новите класики в тениса. Двамата са играли 12 пъти, като балансът е 7-5 за руснака. Тази година се срещнаха на два турнира от Шлема. Яник обърна от 0-2 до 3-2 финала на Australian open, а на "Уимбълдън" със същия резултат спечели Даниил.

Те са и единствените двама шампиони от турнири в Шлема, които остават в осмицата на четвъртфиналистите.

А с победата Синер влезе в отбрана компания. Той е едва осмият тенисист, който успява да стигне до тази фаза на всеки един от четирите турнира в Шлема за една календарна година. Направиха го още Роджър Федерер, Рафаел Надал, Новак Джокович, Анди Мъри, Давид Ферер, Стан Вавринка и Андре Агаси.

Британецът Джак Дрейпър за първи път в кариерата си е четвъртфиналист в турнир от тази категория, след като победи с 6:3, 6:1, 6:3 чеха Томас Махач. Той ще срещне австралиеца Алекс де Минор, който пък се справи със сънародника му Джордан Томпсън - 6:0, 3:6, 6:3, 7:5.