Карлос Алкарас доказа, че името му ще е в устите на тенис специалистите още много години, триумфирайки на Мастърса в Маями.

18-годишният испанец победи на финала друг дебютант на Мастърс финал в лицето на Каспер Рууд - 7:5, 6:4 за час и 50 минути игра.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ ФИНАЛА >>>

Така Алкарас, който заради стила си на игра е смятан за новия Рафаел Надал, стана най-младият Мастърс шампион в 37-годишната историята на турнира в Маями, както и третият най-млад Мастърс шампион изобщо. Единствено Майкъл Ченг (в Торонто през 1999 г.) и легендарния му сънародник Надал (в Монте Карло през 2005 г.) са с по-добро постижение.

Това е едва трета титла в кариерата на Алкарас след триумфа му в Умаг през миналата година и в Рио де Жанейро през тази. Изумително е, че първият му Мастърс трофей идва толкова рано, още повече, че е изобщо първият му на твърди кортове.

Освен това Алкарас прекъсна кошмарна серия от осем загубени финала на испанци в Маями, сред които пет на Рафа Надал.

Подобно на полуфинала си срещу Миомир Кецманович, Алкарас започна много слабо и загуби първите три гейма в мача, но бързо показа, че това не го притеснява и пробивът бе върнат при 3:4. При 5:5 испанецът натисна на сервис на съперника и поведе с 40:15 преди да се възползва от втория си брейкбол. След това изпусна два сетбола, но бе достатъчно концентриран, за да реализира третия.

Във втория сет младият талант излезе още по-уверен и постигна два пробива в първите три гейма, за да поведе с 3:0. След това Рууд се пребори за рибрейк, въпреки че изпусна цели пет възможности в изтощителния четвърти гейм. При 2:3 норвежецът изпита сериозна болка и се наложи да се намесва физиотерапевт. При завръщането му на корта норвежецът загуби гейм на нула. Път за него обратно в мача нямаше и Алкарас довърши започнатото - 6:4.