Меси или Мбапе? Кой ще я вдигне след Мача на мачовете
Последни новини, статистики и прогнози за големия финал в Катар
Две футболни нации в опит да покорят футболния Еверест. Време е за големия финал на Мондиала в Катар с новини, статистика, прогнози и коефициенти. Всичко това - във видео поредицата "Трите мача", която продължава да раздава награди за най-добрите познавачи от вас.
Аржентина - Франция, неделя 17:00
Накрая всичко опира до финала, нали така? След 28 дни на мачове по обяд, сензационни резултати и някои далеч не изненадващи развръзки, продължения от по 10-12 минути - нещо като трето полувреме, експерименти с автоматични и полуавтоматични засади, съдийски безумия и още озадачаващи гледки... След всичко това, ето го и моментът на истината. Аржентина срещу Франция в един последен, най-важен мач. В неделя вечерта ще знаем името на новия световен шампион по футбол, а това винаги е сакрален момент.
Всъщност, въпросите около съдиите взеха да стават твърде много в последните дни. ФИФА като цяло не е по отговорите, особено пък, когато става дума за нейните неприкосновени, свещени синове - реферите. Искрено се надяваме съдията да не стане главен герой на финала, защото се случи твърде много пъти с безобразно рефериране на важни мачове на целия турнир.
Само един пример - обясняваха ни как всяко действие, застрашаващо здравето, ще се наказва най-сурово. Обаче някакъв невъзмутим мексиканец остави мароканците безнаказано да малтретират Мбапе на полуфинала. Да не говорим колко картони се спестиха в мачовете на елиминациите изобщо, за всеки отбор. Да не би някой "да изгори" за следващ двубой. Това не е било на нито едно световно. Да не започваме изобщо темата за дузпите...
Но - нека погледнем към спортно-техническата част на финала, който вече бе брандиран от световните медии като "Шоуто на М&М" - Меси и Мбапе.
Поне от година се говори за Аржентина като за отбор-потенциален финалист, а титлата за края на кариерата на Меси се споменава във футбола като нещо, което сякаш "трябва да се случи". Е, Лео получава втори шанс да я вдигне след загубения финал през 2014-а, въпреки че само преди 3 седмици бе голямата шега на социалните мрежи. Загуба от Саудитска Арабия на старта... Да си припомним какви майтапи и упражнения в оригиналничене бяха тогава.
Това вече сме го виждали - Испания падна от Швейцария през 2010-а в първия си мач, за да вдигне после трофея. А и ние стартирахме с 0:3 от Нигерия през 1994-а, а после качихме медали в самолета от Щатите към България. През 1954-а пък Западна Германия е разбита с 3:8 от Унгария в групата, за да стигне после до купата. С две думи - Мондиал не се печели или губи с един мач - питайте например Бразилия на Тите, която бе обявена от знайни и незнайни "експерти" за сигурен шампион след четири гола за 30 минути срещу ... корейците.
На финала на тази толкова добре нарисувана "приказна история" обаче Меси ще трябва да мине през най-трудното - през шампиона. Французите са най-балансираният и опитен отбор на турнира, като се оправиха с проблеми, контузии на основни играчи, липса на дълга скамейка и... вероятно най-добрият европейски отбор като форма в Катар - англичаните. И ще си бранят титлата без никакво притеснение от Меси, от 45 000 аржентинци и това, че май всички искат да загубят. "Петлите" бяха в подобна атмосфера и на полуфинала с Мароко, игран пред 40 хиляди мароканци, като гост в някакво копие на Рабат . Е, сега ще е в малкия Буенос Айрес.
Преди четири години Мбапе направо изпепели аржентинците на осминафинала, но същото сториха тогава в групите и хърватите, а сега "албиселесте" си отмъсти на тях. Ще успее ли да го направи и с "петлите"?
През годините Франция и Аржентина само още два пъти са играли официални мачове и все на световни първенства. Преди 92 лета в Монтевидео се срещат още на първия Мондиал, а южноамериканците печелят с 1:0. През 1978-ма Аржентина победи с 2:1 в домашното световно, а после стана шампион.
За небесносиньо-белите това е шеста поява на мача за малката, златна световната купа. Два финала бяха спечелени, три - загубени. Аржентина търси третата си звезда на шампион на планетата, точно както и Франция.
За "ле блю" това е четвърта поява на финал, като победите са две, а загубата - само една, при това с дузпи, през 2006-а от Италия. Между другото, интересен факт - това е и последният финал, както и един от само двата в историята, решени по този начин. Просто го споменаваме като детайл, защото като нищо ще гледаме дузпи в неделя. Дали след мача, дали по време... Не го споменаваме случайно, тъй като Аржентина изравни рекорд на първенството в шестте си мача - 4 отсъдени дузпи в полза на тима. Меси вкара три и изпусна една срещу поляците. Другите отбори, получили по четири дузпи на един Мондиал са Нидерландия през 1978-ма и Португалия през 1966-а. Има обаче още един мач.
Меси е с пет гола дотук на първенството, плюс три асистенции. В Аржентина има един футболен Бог и той се казва Диего Армандо Марадона. Постигна този статут на прочутия Мондиал 1986. Тогава човекът с топческа фигура и къдрави коси създаде стандарти, които се считат за "маркер" за величие: Статистиките му бяха 5 гола и 5 асистенции в 7 мача, като 4 от попаденията бяха в елиминациите. Сега Меси е 5 плюс 3 по системата гол плюс пас, като е вкарал 3 пъти във фазата след групите. Сходни числа. А и по сходен начин за този аржентински отбор се говори като за "номер 10 и още 10", както беше тогава с Марадона.
Ако от тази страна на барикадата имаме човек, който посяга към величието на Диего, отсреща е "мини Пеле". Самият Крал на футбола го определи като такъв и е ясно, че говорим за Килиан Мбапе. Още преди четири години в Русия тийнейджърът тогава вдигна летвата много, много високо. А сега не отстъпва. И той е с пет гола като Меси, само че нито един не дойде от 11 метра. Вкара с глава на австралийците, две типични попадения за деветка отблизо на датчаните, с невероятни удари от средно разстояние на поляците... Има и две асистенции, а бе в основата и на двата гола срещу Мароко на полуфинала, макар да не вкара или асистира.
Приносът на Меси е за 8 от 12-те попадения на отбора му. На Мбапе - за 7 от 13-те. Ето колко сериозен е отпечатъкът им върху турнира.
Почти сигурно един от двамата ще бъде посочен за №1 на Мондиала, просто зависи кой ще победи в неделя. Въпреки че те далеч не са единствените оръжия на двата отбора за успешния им път до финала на "Лусаил". Финалът не е само Меси срещу Мбапе.
Аржентина има вратаря Мартинес, който запази три "сухи мрежи"и бе герой при дузпите срещу Нидерландия. Има и новите звезди Енцо Фернандес и Хулиан Алварес. Франция има и учителят по ефективност Жиру, който - без да бъде със звездния статут на Мбапе, Меси или Роналдо, си е рекордьор по голове на "петлите" пред Анри, Платини, Папен и Фонтен. Той си вкарва и не търси заглавията. Има и Гризман - вероятно най-важният човек на отбора в Катар, приел новата си позиция на плеймейкър като професор.
Преди големия мач е ред на този за трето място, който никога не е бил с блясъка на грандиозен спектакъл. В събота в 17 ч Мароко и Хърватия ще излязат в този, наричен от някои утешителен, а от други - тягостен двубой. После е ред на наистина важната битка.
В неделя малката златна купа ще отиде в ръцете на Лорис или Меси, а една държава няма да спи от празненства. Друга ще бърше сълзи.
Както е винаги, когато най-великият от футболните турнири изцяло обсеби планетата.
ИГРА С НАГРАДИ
За големия финал в Катар не само рубриката ни "Трите мача", но и играта с награди е посветена само на този мач, но с 3 конкретни прогнози за развоя му! Това не променя особено правилата на играта Отново победителите ще бъдат изтеглени само в официалния профил на efbet в Instagram. Очаквамe в коментарите ви там трите прогнози, гарнирани с хаштаг "ТРИТЕ МАЧА". Ако сте с навършени 18 години и познаете 3 от 3, може да спечелите една от трите награди от по 100лв free bet. Ето какво ще прогнозираме за неделя, а именно - брой голове (над или под 2.5), брой картони (над или под 4.5), както и кой ще спечели трофея?! Ето нашите прогнози за последен път на Световното!
Брой голове на финала - под 2.5
Брой картони на финала - над 4.5
Да спечели трофея - Франция