Какви качества трябва да притежава един човек, за да стане професионален футболист? Техника, скорост, поглед върху играта - това са задължителните компоненти. Но как работи това, ако си 102 килограма?

102 килограма. Внушително. Точно толкова тежи Адебайо Акинфенва. Англичанинът е най-тежкият професионален футболист в историята на великата игра. На 21 май той ще изиграе последния си мач, а после ще се пенсионира.

Историята му е достойна за филмова адаптация.

Getty Images

Приказката започва на 10 май 1982 година - днес Адебайо навършва 40 и това е поводът, да ви запознаем с една от култовите фигури на играта, далеч от светлината на прожекторите.

Роден е в Лондон, баща му е мюсюлманин, а майка му изповядва христианството. Още от малък Адебайо е страстен почитател на Ливърпул, а любимият му играч е Джон Барнс. Това не е случайно. Барнс също е тъмнокож, а по онова време няма много такива играчи в Англия. Адебайо мечтае да стане футболист, но повечето академии го отхвърлят, защото е прекалено тежък.

През 2000 година Акинфенва е приет в юношеската формация на Уотфорд. Отборът откъдето тръгва любимият му играч Барнс. Мечтаейки за идентична кариера, но най-вече за стъпване в храма на надеждата, който носи името "Анфийлд". Той се старае много и тренира усилено, но в средата на 2001 година е освободен с мотивите, че не притежава качества да стане професионален футболист.

Акинфенва не се отказва. Опитва навсякъде, но в Англия никой не иска да вземе футболист с наднормено тегло. Тогава съдбата му предоставя златен шанс. Англичанинът поема на пътешествие към една страна без почти никакви футболни традиции - Литва.

Акинфенва преминава в състава на Атлантaс. Непознат за широката аудитория отбор от литовската провинция. 19-годишният Акинфенва се сблъсква с расизъм още в първата си среща.

"Още в първите си минути на терена чух маймунски звуци. Към мен полетяха обелки от банани. Най-унизителното беше, че дори част от феновете на моя отбор се присъединиха към тормоза. След срещата се обадих на брат ми. Започнах да рева неудържимо, но той не тръгна да ме съжалява, а просто ми каза, че ако избягам расистите ще победят. Послушах съвета му и реших да остана, за да ги победя с футбол", споделя играчът.

Той отбелязва 6 попадения в 27 мача и печели купата на страната. Триумфът в купата класира Атлантас в квалификациите за Купата на УЕФА. Акинфенва получава първото си и единствено участие в евротурнирите.

Тимът от Литва се препъва на първото препятствие, когато губи с общ резултат 12:0 от Рапид Букурещ.

Твърдо убеден, че литовското първенство е ниска летва за големите му мечти, той се завръща обратно в родната си Великобритания. Става част от състава на Бари Таун в полупрофесионалната лига на Уелс. Отборът обаче изпада в криза и освобождава всичките си професионални играчи, което отново оставя Акинфенва без работа.

През 2003 година  преминава в Лейтън Ориент, който се състезава в трета дивизия, но е освободен след 4 мача, защото не пасва в концепцията на треньора. Започва тежък период за него. В рамките на година сменя два отбора, като за двата записва едва 9 мача. Това са Ръшдън енд Даймъндс и Донкастър. Футболистът решава да промени визията си, за да бъде по-респектиращ на игрището. Започва да се занимава активно с фитнес и бодибилдинг. За кратко време се превръща в планина от мускули.

Getty Images

"Осъзнах, че мога да компенсирам липсата си на талант с физическа сила. Преди това бях дебел. Разочарованието в началото на кариерата ми ме мотивира да се променя. Никой не вярваше в мен, но аз използвах хейт енергията за мотивация във фитнеса", разказва Акинфенва.

Подобряването на физическото му състояние успява да донесе успех. През 2004 година Акинфенва става част от състава на Торки Юнайтед. Отбор от третото ниво на английската футболна пирамида. Остава там една година, като отбелязва 16 гола в 41 мача. Това е рекорд тогавашната му кариера. Постижението не остава незабелязано от конкуренцията.

През 2005 година той преминава в Суонси. Първият по-голям клуб в кариерата му. Остава там две години, като записва 75 мача и отбелязва 21 попадения. Превръща се в един от любимците на феновете. Всички са впечатлени от силната му воля, която му помага да преодолее ограниченията на тялото си. Той редовен титуляр. Головата му ефективност не е много висока, но все пак става въпрос за нападател, който тежи над 100 килограма.

Престоят му в състава на "лебедите" е белязан от един грандиозен успех. Там той печели Трофейът на Футболната лига. Турнир, който се организира за отборите от по-ниските дивизии. В края на 2006 година Акинфенва си чупи крака в мач срещу Скънпорт Юнайтед. Контузията го изважда от игра за няколко месеца.

В края на сезон 2006-07 Суонси прекратява договора си с него. Нападателят остава без отбор и то в етап, когато е загубил игрова форма. Започва тренировки със Суиндън Таун, но се проваля на медицинските тестове. Поканен е за лятна подготовка от Джилингам, но там не показва необходимите качества и бива освободен още преди да подпише договор.

През ноември 2007 година подписва с Милуол. Счупването на крака оказва влияние. Акинфенва е загубил всякаква форма. Едва издържа на игровите натоварвания. Записва 7 мача и бива уволнен, като за пореден път става свободен агент.

На 18 януари 2008 година той подписва с Нортхемптън Таун. Прави фурор, като още в първата си среща отбелязва гол във вратата на Суиндън Таун. Формата му започва да се връща и Акинфенва става един от водещите играчи в селекцията на мениджъра Стюърт Грей.

"Всички в Нортхемптън ме приеха с огромна доза уважение и съпричастност. Нямаше подигравки, обиди, високомерие. В техните очи бях човек, а не карикатура. Те ми помогнаха да повярвам в мечтите си отново", споделя футболистът.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Той прекарва две години в отбора от Централна Англия. За пръв път ог много време насам някаква форма на стабилност се появява в кариерата му. Записва 93 мача и отбелязва 35 попадения. В края на сезон 2009-10 отборът изпада в Лига 2 (четвъртото по сила първенство в Англия). През месец май 2010 година нападателят напуска клуба, защото не успява да договори личните си условия за подписването нов договор.

През юли става част от състава на Джилингам. По това време отборът също се състезава в Лига 2.

Този път покрива всички медицински изисквания и успява да подпише договор. Задържа се една година в селекцията на Анди Хасенталер. Изиграва 46 мача и отбелязва 11 попадения. Отборът се класира на 8 място, като остава на крачка от плейофите за влизане в горна дивизия.

Акинфенва е на крачка от това да подпише нов договор с Джилингам, но тогава получава обаждане от ръководството на Нортхемптън. Новият им мениджър Гари Джонсън иска да върне Акинфенва в клуба. Причината е, че има нужда от типичен таран в центъра на атаката, а феновете се нуждаят от играч с харизма, който ще се раздава за всяка топка. Акинфенва не се замисля и веднага приема офертата. Изиграва 94 мача и отбелязва скромните 23 гола, но бива запомнен с друго.

През 2012 година Нортхемптън започва да изпитва сериозни финансови затруднения. Акинфенва не стои безучастно отстрани. Той започва кампания за набиране на средства. Дарява от личните си спестявания. Продава тениската си на търг за скромните 440 паунда.

"Възпитан съм да помагам. Не мога да стоя безучастно, когато един отбор с традиции е заплашен от фалит. Не мога да предам феновете, които ме обичат", казва Акинфенва

Усилията му не дават резултат и кризата се задълбочава. В края на сезон 2012-13 той е освободен от отбора заради финансовите проблеми.

На 31 години той отново остава безработен, но нещата вече са различни. Акинфенва се е прочул, като ефективен нападател, който умее да играе с глава. Друг голям плюс е неговата вродена страст към играта, която му позволява да извършва чудеса въпреки внушителните си 102 килограма.

Следва завръщане в Джилингам. Изиграва 37 мача и отбелязва 10 попадения. Точно тогава получава голов пас от съдбата. След 14 месечно преследване и преговори Уимбълдън успява да получи съгласието на Акинфенва. Той става част от един славен клуб, страдащ от болестта на забвението.

Тук идва един от най-златните моменти в кариерата на Акинфенва. На 5 януари 2015 година Уимбълдън приема Ливърпул в трети кръг на турнира за Купата на Англия. Митичният Ливърпул. Любимият отбор на Акинфева. Всичко това е сбъдната мечта за него, сълзите и усмивките идват едновременно.

Срещата започва очаквано. "Мърсисайдци" повеждат с попадение на легендата Стивън Джерард още в началото на мача. В 36-та минута Уибълдън получава право да изпълни корнер. Следва разбъркване в наказателното поле, Акинфенва засича топката и я праща във вратата на Ливърпул. Целият стадион е на крака. Мечтата се е сбъднала. Акинфенва се изгубва в морето от съотборници, които се нахвърлят в пристъп на радост върху него. Уимбълдън задържа резултат 1-1 цели 26 минути, но в крайна сметката класата на противника си казва думата и Ливърпул печели срещата с 2:1.

"Това е най-великият миг в живота ми. Играх срещу Стивън Джерард. Вкарах гол на един от най-великите отбори в света. Цял живот мечтая да се докосна до магията на Ливърпул", споделя гигантът.

За две години вкарва 23 гола в  94 мача. През 2016 реализира победната дузпа срещу Плимут в плейофната среща за влизане в Лига 1. Договорът му обаче не е подновен. Феновете го изпращат с бурни аплодисменти.

Getty Images

"Ехоо, безработен съм. Готов съм да играя навсякъде. Няма да отхвърля нито едно предложение. Моля ви, искам да играя футбол. Купете ме", казва той в интервюто след мача. На 34 години съм, но се чувствам на 19.

Гарет Ейнсурърт отговоря на този зов за помощ и Акинфенва се озовава в Уикъмб Уондърърс. Парадоксалното е, че това е най-успешната фаза на кариерата му. Изиграва 248 мача и вкарва 61 гола. През лятото на 2020 година постига исторически връх, като се класира за Чемпиъншип заедно с тима си. Това е първото участие във второто ниво на футболната пирамида, както на Уикъмб така и на Акинфенва. Отборът издържа само един сезон и изпада обратно в Лига 1.

"Благодарен съм на Бог. Той ми дава сила да продължа. Бях безработен на възраст, когато е почти невъзможно да си намерих отбор, но аз успях. Футболът и живота са бойно поле на мнение. Мнозина имат негативно мнение за мен, но най-важното е, че аз вярвам в себе си. Вярвайте в себе си и ще постигнете всичко", казва емоционално той в интервю за Sky Sports.

Getty Images

Неговият Уикъмб ще се изправи срещу Съндърланд в плейоф за влизане в Чемпиъншип. Мачът е в събота на 21 май. Това ще е последната среща в кариерата на Акинфенва.

"Ще приключа кариерата си на Уембли. Това е сбъдната мечта. Благодарен съм на Уикъм, че ми позволи да бъда себе си. Бъдете себе си, за да сбъднете мечтите си. Егото не трябва да е двигател на живота ви. Прекарах 21 години, като футболист, смених много отбори, но най-много искам в последните си мигове на терена да помогна на Уикъм с класиране в Чемпиъншип", каза нападателят в интервю за Sky Sports.

Адебайо Акинфенва е пример за силата на волята.

Той счупи всички футболни стереотипи с неговите 102 килограма и показа на всички нас, че в комерсиалното блато на Цар Футбол има място за романтика.