Българският спорт през 2022 година - отново негативна тенденция с някои проблясъци
Успехите продължават да са само плод на индивидуален труд
Българският спорт претърпя своите радости и разочарования през 2022 година, утвърждавайки тенденцията на колебливи резултати, които отдавна ни дават повод да не очакваме нещо грандиозно.
Годината съдържаше в себе си зимна Олимпиада, световни и европейски първенства в някои индивидуални и отборни спортове.
България може да се похвали със спечелване на няколко медали, повечето от които дойдоха в традиционно силни за нас дисциплини.
Ще направим един бърз обзор на годината, като разгледаме най-популярните спортове по нашите ширини и си припомним как се представиха атлетите ни.
Футболът ни - ново дъно за националния отбор и проблясък за Лудогорец в европейските клубни турнири
Националният ни тим имаше година, която бе белязана от участие в турнира Лига на нациите, където срещите с отбори "от нашата черга" трябваше да покаже докъде сме я докарали. Отговорът бе същият като през последните години - почти доникъде.
България бе в група със Северна Македония, Грузия и Гибралтар, като започна кампанията с Ясен Петров начело. Началото бе дадено с обнадеждаващо равенство 1:1 срещу участниците на Евро 2020 Северна Македония в Разград, но бързо след това бяхме върнати в реалността. Загубата с 2:5 от Грузия беше един от най-срамните епизоди във футболната ни история, още повече, че резултатът можеше да е много по-изразителен. Четири по-късно постигнахме още по-трудна задача - да не победим джуджето Гибралтар след 0:0 като гости.
Това логично доведе до освобождаването на Ясен Петров, а Георги Иванов-Гонзо застана начело за гостуването на Грузия, което освен всичко доведе до тежкия инцидент с Тодор Неделев. Нашите излязоха за честта си и постигнаха още едно 0:0. Младен Кръстаич застана начело и направи резки промени в състава, разчитайки почти изцяло на млади играчи. под негово ръководство разгромихме Гибралтар с 5:1 и спечелихме битка в Северна Македония с 1:0 - мач, който сложи край на серия без победа като гост в 22 поредни мача. Работата на Кръстаич даде позитиви, но сме далеч от мисълта, че ни чака кой знае какъв прогрес.
На европейската сцена клубните ни отбори имаха различна успеваемост. Шампионът Лудогорец отпадна от Динамо Загреб в Шампионска лига, но се класира за шеста поредна година в групите на Лига Европа. Там постигна паметна победа с 2:1 над Рома на Жозе Моуриньо и това даде възможност за излизане от групата, в която бяха още Бетис и ХИК Хелзинки. За съжаление мачболът на "Олимпико" бе пропуснат, но на пролет отборът на Анте Шимунджа ще играе в елиминациите на Лигата на конференциите, като съперник е белгийският Андерлехт.
ЦСКА не може да се каже, че имаше успешна година в Европа, тъй като не постигна целта си - класиране в третия по сила турнир. Отпадането дойде след загуба с 0:2 от Базел в Швейцария. Левски пък бе на гребена на вълната след спечелената Купа на България, но Мъри Столов и компания не успяха да преодолеят малтийския Хамрун след загуба с дузпи. Ботев Пловдив пък не успя да вкара в двата мача срещу кипърския Апоел и също се прости с надпреварата.
Баскетболна България отново излезе на голямата сцена
Благодарение на Росен Барчовски и момчетата от националния отбор, през тази година можехме да гледаме селекцията ни на голямо първенство. Класирането на Евробаскет 2022 в Грузия само по себе си беше голям успех, тъй като подобно нещо ни се случи за първи път от 10 години.
Представянето ни там не беше особено впечатляващо заради безспорно по-голямата класа на някои от отборите в групата. Записахме поредни победи от Испания, Турция и Черна гора преди да дойде успеха срещу домакините от Грузия. Преди последния ни мач срещу Белгия имахме математически шансове за продължаване напред, но загубихме с 80:89.
През тази година националите ни играха и квалификации за следващото европейско първенство, като в група с Португалия, Румъния и Кипър засега държим второто място при два оставащи мача. Пътят до класиране обаче е дълъг и още нищо не е ясно.
Освен участието ни на Евробаскет, трябва да отличим като голям успех и представянето на национала Александър Везенков. Играчът на Олимпиакос е сред най-впечатляващите имена в Евролигата и фаворит за спечелване на наградата MVP.
Волейболът - рязък спад в представянето и при мъжете, и при жените
Волейболната година беше белязана от провеждането на турнирите Лига на нациите и световните първенства. И в двете направления обаче нашите любимци не се представиха според очакванията.
В лигата на нациите мъжете, водени от селекционера Николай Желязков, постигнаха само две победи в 12-те си мача, но все пак запазиха мястото си в турнира с 14-о място в класирането. Единствените победи дойдоха срещу отборите на Иран и Нидерландия. На последвалото световно първенство трикольорите определено разочароваха. Макар и пораженията с по 0:3 от Полша и САЩ да бяха очаквани, но това с 2:3 от Мексико, което ни изхвърли от надпреварата, бе прекалено горчив хап за преглъщане. То доведе и до освобождаването на Желязков, като негов заместник е Пламен Константинов.
Волейболните успехи тази година донесоха младежите на Мартин Стоев, които спечелиха бронзови медали на европейското първенство, след като преди това станаха и втори в света.
Женският ни национален отбор беше с по-успешно представяне в Лигата на нациите, тъй като записа престижни победи - над Нидерландия, Канада, Домениканската Република и Полша. В повечето от тези мачове бе в ролята на аутсайдер. На световното нашите момичета, водени от Лоренцо Мичели, загубиха последователно от Германия, Сърбия, САЩ и Канада преди да постигнат единствения си успех срещу Казахстан.
Тенисът - неубедителен Димитров и значим прогрес на Томова и Андреев
Григор Димитров имаше поредна не особено успешна година в големия тенис, в която отново не успя да достигне финал. Негативната му серия в полуфинали пък продължи с още три отпадания на тази фаза - в Мелбърн, в Монте Каро и във Виена.
Добрата новина за българския тенис бе прогресът на първата ни ракета при жените Виктория Томова. След няколко години усърден труд тя постигна голямата си цел - влизане в челната стотица на ранглистата. В момента софиянката е №90, след като направи супер сезон на тревните кортове. Дори успя да постигне победа на "Уимбълдън" срещу Дария Гаврилова (сега Савил). Важно бе и достигането на финала в Бостад от категория WTA 125.
Младият Андриан Андреев влезе в световния №200 още на 21-годишна възраст и дава заявка, че може да се настани в челната стотица. Димитър Куманов беляза спад от няколко позиции, но също продължава да е сред първите 200.
Участието ни в "белите" спортове и на зимната Олимпиада
Българското участие на зимните олимпийски игри в Пекин беше представено от общо 15 спортисти, като повече от половината от тях бяха в биатлона. Трима се подвизаваха в алпийските ски и по един във фигурното пързаляне, шейните, ски скоковете и сноуборда.
Броят български спортисти бе рекордно малък от 1980-а насам, като за четвърта поредна зимна Олимпиада не спечелихме медал. Най-впечатляващото представяне бе на Алберт Попов, който завърши девети в слалома.
Като цяло Аби е голямата ни надежда за успехи в "белите" спортове, тъй като класиранията му в топ 10 на Световната купа стават все по-чести и състезателят ни набира страхотно самочувствие. Другите надежди се възлагат на Милена Тодорова в биатлона, която също постига все по-силни резултати. Младият Благой Тодев пък също има обещаващо бъдеще, след като стана европейски шампион за младежи.
Отново радост в художествената гимнастика
През тази година София имаше честта да домакинства на Световното първенство по художествена гимнастика. Нашите момичета отново се представиха блестящо в надпреварата, която трябваше да покаже как върви смяната на поколението ни в този спорт.
Боряна Калейн отново спечели много медали през сезона, включително и на Световната купа в София. Същото важи за новия ни ансабъл. Конкретно на световното се прояви Стилияна Николова, която завоюва общо три сребърни медала и един бронзов. Ансамбълът ни пък се поздрави със злато.
Други важни български успехи:
Севда Асенова - европейска шампионка в бокса
Едмонд Назарян (юноши), Кирил Милов, Тайбе Юсеин - европейски шампиони в борбата
Ангел Русев, Валентин Генчев, Дейвид Фишеров, Иван Димов, Христо Христов - европески шампиони по вдигане на тежести
Карлос Насар - световен шампион и световен рекордьор по вдигане на тежести
плувната щафета на България - първо класиране на световен финал