Без емблемите на XXI век и най-скъпия играч в света: Кои ще са в топ 10 за "Златната топка"?
Церемонията е съвсем скоро, преди Мондиала в Катар
До гласуването за "Златната топка" има още време. Но не много. Тази година, за разлика от други, церемонията е съвсем скоро. На 17 октомври ще имаме победител, а не в края на календарната 2022-ра. И това е обяснимо, когато ви припомним, че тази година по това време, в което анкетите са по-важни от мачовете, върви световно първенство, нали!?
И не само този аргумент използваха хората от списание "Франс Футбол", за да изместят толкова рано галата за "Топката". Идеята вече е тя да се дава за постигнатото през спортно-технически сезон, а не през всички 12 месеца. Мондиалът няма "да играе", той отива в точкуването за приза за догодина.
Така номинациите чухме още на 12 август, а от тази седмица букмейкърите съвсем ясно показаха кои ще са десетимата в топ 10. Просто само за тях се приемат залози...
Няма ги символите и емблеми на футбола през новия век Кристиано Роналдо и Лионел Меси, заедно спечелили 12 пъти наградата. Няма го Неймар, най-скъпия играч в историята на футбола, за когото ПСЖ плати на Барселона 222 милиона евро. Няма ги.
Не може да се каже, че героите в тази прогнозна и доста вероятна десетка са изненадващи. С оглед на постигнатото през миналия сезон от отборите им, а и тяхната роля за тези постижения, няма нищо изненадващо.
Ето ги:
10. Винисиус Жуниор (Реал Мадрид)
Когато си вкарал победния гол на финала в Шампионската лига, очакваш името ти да е тук. Бразилецът напоследък е повече в заглавията със скандала, който се разгоря някак нелепо и странно около него и празненствата му на голове, отколкото със самите попадения. А не спира да ги бележи за Реал.
Шампион на Испания, на Европа и на Суперкупата на УЕФА за миналия сезон. Вече основен играч и за Бразилия.
9. Мохамед Салах (Ливърпул)
Поредният изключителен сезон на египтянина на клубно ниво с над 30 гола, два трофея, достигнат финал в Шампионската лига... Салах поддържа умопомрачително високо ниво за петте си години в Ливърпул, като вече е в топ 10 на вечните реализатори на клуба. Разочарованията дойдоха на ниво национален отбор, където пропусна класиране за Мондиала и загуби финал в Купата на Африка - и в двата случая за сметка на Сенегал.
8. Садио Мане (Ливърпул миналия сезон, сега в Байерн)
Ето го и човекът, отговорен за кошмарите на неговия приятел Мо - капитанът на Сенегал бе с основна заслуга за това тимът да измести Египет и за трофея на континента, и за Мондиала. Садио вкара купища важни голове за Ливърпул, включително такива, които заведоха отбора в Париж на финала в Шампионската лига срещу Реал.
7. Кевин де Бройне (Манчестър Сити)
Вероятно това, че играе в ерата на Меси и Роналдо, го лиши от поне 1-2 "Златни топки". Един от недооценените гении на нашето време, белгиецът е феноменален и за Сити, и за националния отбор.
Да, Шампионската лига му убягва, но пък отново стана шампион на Англия в лудата надпревара и с 1 точка пред Ливърпул. Капитан на отбора си, лидер на Белгия.
6. Ерлинг Холанд (Борусия-Дортмунд миналия сезон, сега е в Сити)
Няма да спечели наградата, но със сигурност вече е играч за топ 10 на планетата. Догодина - кой знае? С тези темпове...
Стартира в Сити като огън, вкарва повече голове, отколкото е играл мачове. Така бе и в Дортмунд миналия сезон, докато бе здрав и не излезе заради травма. Но не спечели нито един трофей, не успя да се класира с Норвегия и за световното в Катар... Вероятно ще е далеч от тройката на върха.
5. Лука Модрич (Реал Мадрид)
Добрият стар Лука е печелил приза вече, а той когато и да го вземе, все можем да кажем, че е заслужено. Хърватинът сякаш не остарява, винаги намира начин да е полезен, да е основен и решаващ играч. Преди тичаше повече от всички на терена, за да дирижира халфовата линия. Сега пак го прави, вече без да навърта по 13-14 километра на мач. Пасовете му, виждането за играта и разбирането на всичко, което става около него и то - преди да се случи, са феноменални качества.
Шампион на Испания и Европа с Реал, класирал се с Хърватия на Мондиала.
4. Килиан Мбапе (ПСЖ)
Не бе най-силният му сезон, но отново показва, че е бъдещето на футбола. Вече не е просто една от звездите на парижани, а водещата такава. Той е човекът, заради когото ПСЖ като нищо е готов да се раздели и с Меси, и с Неймар. Шампион на Франция, далеч от Шампионската лига, но стигна на Мондиала с "петлите" и там ще търси дублиране на световната титла, която спечели като тийнейджър в Русия преди четири години.
3. Роберт Левандовски (Байерн миналия сезон, сега Барселона)
За него да кажем, че е имал добър или слаб сезон, е малко нелепо. Той просто пълни статистиките с числа, пълни мрежите с голове и не спира да го прави на всякакво ниво.
Да, Байерн бе разочароващо далеч от това да претендира за трофея в Шампионската лига, но отново стана първенец в Германия с головете на Лева. Ще играе на Мондиала с Полша.
2. Тибо Куртоа (Реал Мадрид)
Ако Винисиус вкара гола, то Тибо опази вратата на финала, и то след канонада от над 20 удара от Ливърпул. Белгиецът направи сезона на живота си, неговите спасявания бяха ключови срещу ПСЖ в осминафиналите на Шампионската лига, в четвъртфиналите с Челси, в полуфиналите с Манчестър Сити и в най-важния мач срещу "червените". Невероятен под рамката, като става по-добър с годините, което, между другото, сякаш е типично за вратарите, нали?
1. Карим Бензема (Реал Мадрид)
Безспорният фаворит. Само мачовете в пролетните елиминации на Шампионската лига са достатъчни да му отредят наградата. Но той бе лидер и голмайстор в най-трудните моменти и в първенството на Испания. И в мача за Суперкупата на Европа. Всеки път, когато на Реал е трудно, отнякъде долита Карим и оправя положението.
Твърд фаворит и в ставките на букмейкърите, и според експертите, а и - кажи-речи според всеки, който гледа обективно на футбола в последната година в Европа.