Еди Орела летеше най-ниско, но показа какво има на върха
Историята на британския ски скачач и до днес има на какво да ни научи
Малко истории в спорта са толкова впечатляващи, че да заслужават своето екранизиране под формата на пълнометражен филм. А когато лентата също става световноизвестна и успешна, значи говорим за нещо специално.
На двете условия отговаря историята на Еди Орела, един от най-известните ски скачачи на всички времена. Днес британецът, който далеч не е известен с великите си спортни постижения, навършва 60-годишна възраст.
Ако не сте гледали едноименния филм за него, изпускате много. Творението от 2015-а на режисьора Декстър Флетчър с участието на Тарън Еджъртън и Хю Джакман се превърна в истински хит и заслужи славата си на един от най-хубавите спортни филми в последно време.
Той описва добре историята на младия британец Майкъл Дейвид Едуардс, който от дете мечтае да бъде олимпиец и е готов дори да даде живота си затова.
След като не успява да пробие в британския отбор по ски алпийски дисциплини се насочва към ски скоковете, поради простата причина, че няма активни сънародници в този вълнуващ спорт. Става първият британски олимпиец в тази дисциплина след 60-годишна пауза. А както е добре известно, ако искаш да си дадеш живота за олимпийската мечта, то шанците са мястото.
За него това е само началото на една вълшебна приказка, която не би била възможна без множеството препятствия пред олимпийския му път. Мнозина се опитват да го спрат, за да избегнат появяването на пълен аматьор на Игрите в Калгари през 1988-а, но идеята и ценностите на Олимпиадата са съвсем различни.
Опитът на Едуардс в ските му позволява да се приспособи към скоковете, макар той до края на кариерата си да е много далеч от най-добрите летци. Като например великият финландец Мати Никанен, срещу когото се изправя директно в Калгари и който за съжаление почина преди четири години.
Лошите резултати на Еди всъщност са достатъчно добри да поставят британски рекорди в дисциплината.
Докато работи като мазач и живее в психиатрична клиника, тъй като няма пари за собствено жилище, той научава за възможността да участва на Световното първенство в Бавария през 1987 година. Представянето му на тези състезания му дава шанс да се покаже на най-голямата спортна сцена - Олимпиадата.
Появата му на Игрите в Калгари през 1988-а променят не само неговия спорт, но и цялата олимпийска същност. Дотогава най-големият спортен форум е известен само с това, че ни дава съперничеството между най-големите в даден спорт.
Еди съвсем несъзнателно обръща вниманието към тези състезатели, които участват на Олимпиадата не за да печелят, а за да докажат на самите себе си, че заслужават да са там.
Обективите и микрофоните са обърнати към британеца още преди да скочи, като очакванията са той да бъде срамен провал. Да, скоковете му от 61 метра на 70-метровата шанца и 71 метра на 90-метровата са най-слабите в надпреварата, но огромната му радост при подобряването на британския рекорд кара всички да се влюбят в него. Жестовете му при празненствата с публиката му печелят прякора Еди Орела.
За някои ски скачачи представянето на Едуардс би било срамна страница в животите им, но за него е най-щастливият миг и сбъдване на най-важната му мечта.
Скокът му на 90-метровата шанца не случайно е кулминационният момент във филма за него, тъй като той вече е звездата на шоуто. Преди засилката той и цялата публика поемат дълбоко въздух, защото всички в Калгари и пред телевизионните екрани знаят, че нещата могат да свършат много зле.
Поставянето на нов британски рекорд и най-вече скромната му персона, правят Еди Орела иконата на зимните Игри в Калгари.
Международният олимпийски комитет обаче побърза да избегне други такива случаи, като постави правило за класиране на Игрите. То сочи, че състезателят трябва да е сред най-добрите 30%, за да участва в международни състезания.
Това обаче не отнема от чара на Еди, който се превръща в световна знаменитост. Канен е в десетки телевизионни предавания. През 2000 година той стана официален посланик на зимните Олимпиади.
Към наши дни Орела случи като вдъхновение за хората, които имат мечти и се стремят към тях на всяка цена. 60-годишният британец е живото доказателство, че когато много силно искаш нещо, има начин да го постигнеш.