Финалът в Киев: Как "грешният Кенеди" потопи в сълзи Мадрид
Преди 37 години "червени" и "бели" пак бяха на финал, триумфираха англичаните
На 26 май в Киев "Реал" и "Ливърпул" ще определят новия шампион на Европа.
Финалът между актуалния първенец на континента и изненадващия донякъде съперник (в прогнозите преди сезона) повтаря мача за трофея от 1981 г., когато наметалото на герой отива на плещите на един от най-неочакваните играчи на терена...
Алън Кенеди е спорен трансфер на Боб Пейсли от "Нюкасъл" три години по-рано. Ляв бранител, който видимо играе различен футбол от тогавашния "Ливърпул".
"Основно ритах топката и гледах да е далеч от вратата - разказва самият той. - Още в дебюта ми срещу "Куинс Парк" се чувствах не на място. След първото полувреме Пейсли процеди през зъби, "че в Щатите са застреляли грешния Кенеди", с което разсмя съблекалнята. Имах съмнения в качествата си, отборът беше много силен и аз някак не можех да се адаптирам."
През пролетта на 1981 г. Кенеди чупи китката си и не играе близо 5 седмици, но е на линия за финала.
По пътя към него "Ливърпул" елиминира финландския ОПС с 11:2 общ резултат, маха от пътя си амбициозния "Абърдийн" - шампион на Шотландия с Алекс Фъргюсън като мениджър (1:0 и 4:0), след това бие два пъти българския ЦСКА с 5:1 и 1:0, за да дойдат полуфиналите срещу "Байерн".
Първият мач на "Анфийлд" завършва 0:0 и Паул Брайтнер, един от лидерите на баварците, се изказва неуважително в стил "стягаме куфарите за финала". 1:1 в Мюнхен и за финала в Париж тръгва "Ливърпул". С опита от два спечелени финала през 1977 и 1978 г.
От другата страна на решетката на турнира "Реал", изгарящ от амбиция за първи трофей в турнира от 15 години. Шесткратен европейски шампион, Мадрид стига до мача на "Парк де Пренс" с общ резултат 7:2 над ирландския "Лимерик", 3:0 в двата мача над силния унгарски "Хонвед", много трудно 2:0 (след 0:0 в Москва) над съветския "Спартак" и епични полуфинали срещу "Интер".
2:0 у дома прави "Реал" фаворит, но на "Сан Сиро" италианците вкарват, а после изпускат куп положения да вкарат мача в продължения. Все пак 0:1 е достатъчно и грандът от Мадрид е на финал.
Тогава мачът е на 27 май (сега ще е на 26-ти), а Париж е превзет от английските фенове. Атмосферата е страхотна, но не и мачът. Причините за това са няколко...
"Теренът бе в ужасно състояние - разказва по-късно Вуядин Бошков, треньорът на "Реал". - Не бяха подстригали достатъчно ниско тревата, топката едва вървеше, подскачаше трудно. И двата отбора имаха огромен проблем с това."
Освен това асовете на финалистите не са в добро състояние - Далглиш не е тренирал близо месец и определено е далеч от най-добрата си форма, а Сантиляна започва да куца още в първите минути (следствие от ужасния терен).
Куриозни истории разказва и Алън Хансен, един от лидерите на "Ливърпул":
"Преди мача човек от УЕФА дойде и ни каза един куп правила, които трябвало да покрием. Имаше само час, ние се настройвахме в съблекалнята и се готвихме за загрявката. Оказа се, че всяка реклама върху обувките е забранена за финала. Повечето играехме с бутонки на "Адидас" - черни, с три бели линии. Замазвахме ги с боички.
После наредиха да скрием логото на екипите и горнищата на екипировката си - на "Умбро", защото УЕФА забранила рекламата. Помощник-треньорът Рони Моран обикаляше съблекалнята и лепеше ленти от тиксо върху емблемите. Скандално, ако се случи днес, но такива бяха времената. Вместо да мислим за мача, ние се занимавахме с такива неща.".
Голямо надлъгване пада, но в 81-вата минута влиза и голът на триумфа за "Ливърпул".
"Получихме тъч пред тяхната врата и аз леко затичах по фланга, надявайки се никой да не си помисли да ми подаде - смее се Алън Кенеди. - Просто исках да дам опция на Рей Кенеди, който изпълняваше тъча. Бях сигурен, че няма да хвърли към мен.".
Но така става - топката отива към левия бранител, той поема на гърди и влиза в наказателното поле. Рафел Кортес опитва с див шут да изчисти, но се разминава с топката и Кенеди се озовава сам срещу вратаря Родригес, под малък ъгъл. Стреля - а сам казва, че това не е силата му - и топката е в мрежата.
"Грешният Кенеди" вкарва победното попадение на финала!
Алън е наричан Барни Ръбъл от феновете на "Ливърпул" заради приликата си с героя от "Семейство Флинстоун". Влиза във фолклора с този гол, а съдбата му дава и последната дузпа 3 години по-късно, с която "червените" печелят купата и срещу "Рома".
Отборът на "Ливърпул" доминира още няколко сезона, чак до трагедията на "Хейзел" от 1985 г., когато губи от "Ювентус" и е изваден от евротурнирите за 6 години.
"Реал" чака цели 17 години след онзи финал, за да вземе най-накрая седмата си купа на шампионите (1998 г.).
Днес Мадрид има 12, а "Ливърпул" - пет. В Киев спомените за Барни Ръбъл, залепените емблеми и мачът отпреди 37 години със сигурност ще се върнат.
Два легендарни отбора на европейския футбол отново се изправят в битка за Купата с Големите уши.