Днес България ще изиграе още една престижна контролна среща, след която националите ни ще могат да заявят, че в рамките на по-малко от година са играли срещу финалистите от Мондиал 2018.

След като на 8 юни 2021 година те отстъпиха с 0:3 на световния шампион Франция, във вторник следобед селекцията на Ясен Петров ще премери сили и с подгласниците на “петлите” - Хърватия.

Срещата е от 17 часа в Катар, като ще се предава по БНТ 3.

С “шахматистите” са свързани някои от последните успешни спомени за представителния ни тим, но като цяло в историясеки план Хърватия е мисия “невъзможна” за “лъвовете”. Статистиката е категорична - от осем изиграни двубоя българската победа е една-единствена, равенствата са две, а загубите на нашите са пет на брой.

За да се върнем към първата среща между тези два тима, трябва да пропътуваме близо осем десетилетия назад във времето. Двубой №1 между Хърватия и България се е състоял на 12 април 1942 година в Загреб, когато в приятелски мач домакините разбиват българските национали - 6:0 пред 15 000 зрители в столицата си. Ратко Качиан, Франьо Волфл и Звонимир Цимерманчич дават три гола аванс на “ватрените” още до почивката, а през втората част Волф се разписва още веднъж, а Бранко Плесе и Милан Антолкович добавят по един гол във вратата на Стоян Богоев.

Следващите двубои между националните отбори идват чак 60 години след първия такъв.

На 13 февруари 2002 година в Риека, на стадион “Кантрида”, двата тима пак играят контролен мач, който този път завърша без голове. В състава на нашите личат фигури като Красимир Балъков, Радостин Кишишев, Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов, докато от другата страна Стипе Плетикоса, Роберт Ковач, Дарио Шимич, Роберт Просинечки, Марио Станич и Ивица Олич.

В рамките на следващите три години, двата отбора ще изиграят още четири мача, всички от които официални, съответно европейски и световни квалификации.

Началото е дадено от една от последнитезначими победи за нашия футбол, която бе част от пътя към последното ни участие на Европейско първенство - Евро 2004. На 12 октомври 2002 селекцията на Пламен Марков излиза пред пълните трибуни на националния стадион “Васил Левски” в столицата, за да пречупи гостите с 2:0.

Този мач остава един от последните паметни на отбора ни по не една причина. Първо - това е реално официалното откриване на обновения и дълго ремонтиран национален стадион, който е препълнен. Второ -  новият ас на тима Димитър Бербатов се контузи още в третата минута, но с изкълчен глезен остана на терена, за да реши мача собственоръчно. Първо намери Стилиян Петров в 22-ата минута, за да му асистира за 1:0, а петнадесет по-късно вкара втория гол след прекрасно овладян пас от Мартин Петров - 2:0. И веднага бе заменен, куцукайки, от Георги Чиликов. И трето - след победа над Белгия на старта, записахме още една - в първите два мача от квалификациите бяхме надиграли двата фаворита в групата, което ни прати на пътя на класирането.

Гостуването на “Максимир” на 11 октомври 2003 е напълно протоколно за българите, които кръг преди края са недостижими на върха в групата със 17 точки, следвани от хървати и белгийци с по 13. В крайна сметка Ивица Олич бележи малко след почивката (1:0), за да осигури на своите второто място, което дава право на участие на бараж, където хърватите елиминират в два мача Словения, за да се класират за първенството в Португалия.

Квалификациите за Мондиал 2006 отново отредиха българи и хървати да са в една група, като този път нашите играчи не бяха тези, които ликуваха. Хърватия спечели групата, класирайки се за Световното, а “лъвовете” останаха на 9 точки от тях и Швеция, като скандинавците се класираха като най-добър втори тим.

В този квалификационен цикъл, отново на “Максимир”, България не загуби, показвайки характер, за да навакса изоставане от два гола. Дарио Сърна попари нашите за 1:0 и 2:0 между 25-ата и 31-ата минута, съответно с глава и от дузпа, но в самия край Мартин Петров (77’) и Димитър Бербатов (86’) осигуриха точката на националите, водени от Христо Стоичков в онзи момент.

Поражението с 1:3 на “Васил Левски” на 4 юни 2005 година е част от лоша поредица резултати, включително две загуби с 0:3 от Швеция и 1:1 с Унгария, които на практика слагат край на мечтата ни за класиране за Мондиал 2006. За домакините отново бе точен Мартин Петров, докато головете за гостите бяха дело на Марко Бабич, Игор Тудор и Нико Кранчар.

Последните две загуби дойдоха по пътя към Евро 2016. Първо с Любослав Пенев начело българите отстъпиха с 0:1 на 10 октомври 2014, когато хърватите не вкараха гол. Той бе дело на Николай Бодуров, разписал се в собствената си врата в 36-ата минута.

Година по-късно, на 10 октомври 2015 година на “Максимир”, домакините се разправиха с водената вече от Ивайло Петев селекция на България - 3:0 пред празни трибуни поради наказание, наложено заради нарисувана на терена свастика в мача срещу Италия, който… също се провежда без фенове. Иван Перишич, Иван Ракитич и Никола Калинич са точни за хърватите при този последен мач с България.

От отбора на Хърватия в онзи мач в състава днес са отново Домагой Вида, Матео Ковачич, Лука Модрич, Иван Перишич, Андрей Крамарич и Дуйе Чалета-Цар.

Единствените двама българи, които са били на линия при последния сблъсък с Хърватия, са Тодор Неделев, който влиза като резерва на почивката и Георги Костадинов, който така и не се появява в игра.

Днес отново ще мерим сили с този им, от който нямаме много добри спомени. А и настоящето не е изобщо удобно за сравнение - те влизат в контролата днес като световен вицешампион, класираха се отдавна за Мондиала в Катар, а и са пропуснали само едно голямо първенство през този век - световното в Южна Африка през 2010-а. Ние сме били само на едно - на европейското преди цели 18 години...