Няма спор, че Лионел Меси и Кристиано Роналдо са най-великите футболисти на новия век, няма да е пресилено, ако ги наречем и най-велики в историята. А това, което двамата подариха на феновете като статистика, успехи, лично съревнование и блясък на терена, е наистина впечатляващо.

Каквото и да се каже за двамата гении на играта ще бъде малко, а за съжаление на всеки един фен, залезът и на техните кариери неумолимо наближава.

Макар и да не е ясно кога Роналдо и Меси ще окачат футболните си обувки, то е ясно, че Катар ще е последният случай, в който ще ги видим на Световно първенство. Думи, които и двамата потвърдиха, а все пак дори и футболните Богове остаряват с времето, дори и без тяхното потвърждение щяхме да сме склонни да обсъждаме подобен сценарий.

По време на следващия Мондиал през 2026-а Кристиано Роналдо ще е на 41, Лионел Меси на 39, което прави трудно да повярваме, че ще може да ги видим по терените на САЩ, Канада и Мексико.

Именно заради това Катар ще е своеобразният край за тяхната кариера на Мондиали, а романтичният сценарий, кото техните фенове си пожелаха, е за финал именно между Португалия и Аржентина.

Дълги години наблюдавахме великото им съперничество на клубно ниво с екипите на Реал (Мадрид) и Барселона, но поради факта, че двамата са от различни континенти, дуелът им на международно ниво бе изключително блед.

Роналдо има умопомрачителните 191 мача за Португалия, а Меси 164 за Аржетина, но двамата са се изправяли само два пъти помежду си на международното ниво, при това в контроли.

Първият случай е в Женева, когато Аржентина побеждава с 2:1 след победен гол на Меси в последната 90-а минута, като за португалците едва ли е изненада, че гола вкарва Роналдо.

Вторият случай е от Манчестър през 2014-а, когато двамата извеждат страните си с капитанските ленти, а този път португалците печелят с 1:0 след гол в последната минута на Рафаел Герейро.

Снимка: Getty images

След доста разочарования двамата все пак ознаменуваха великите си кариери с трофеи за страните си. Роналдо и Португалия спечелиха Евро 2016, а Меси и Аржентина прекъснаха проклятието на загубените финали с триумфа на Копа Америка преди година, но Световното първенство е това, което все убягва на двамата големи.

И за двамата Мондиалът в Катар ще е пети и последен шанс да променят това.

Статистиката е следната: Меси има 19 мача, в които е вкарал 6 гола, направил е пет асистенции, а Аржентина игра два четвъртфинала, финал през 2014-а и един осминафинал.

Роналдо пък има 17 мача, 7 гола и две асистенции, а него в състава си Португалия игра полуфинал, два осминафинала и веднъж отпадна още в груповата фаза.

За двамата всичко започна през 2006-а в Германия, когато Роналдо вече е утвърден португалски национал и голямата звезда от Евро 2004, което "мореплавателите" злощастно губят две години по-рано в Лисабон.

При Меси нещата са различни. Всички вече виждат, че той ще е следващото велико нещо във футбола, но мястото на 18-годишният гений в селекцията на Хосе Пекермен все още е периферно.

Той гледа първия мач на Аржетнина срещу Кот д'Ивоар от пейката, но дава заявка дни по-късно, когато е пуснат в 74-ата минута на мача срещу Сърбия и Черна гора, а за 16-те си минути на терена, Меси вкарва гол и прави асистенция за победата с 6:0.

Това му печели титулярно място за третия мач от групата срещу Нидерландия, Меси се появява от пейката и срещу Мексико на осминафиналите, но остава неизползвана резерва при отпадане след дузпи от домакина Германия.

По също време Роналдо е титуляр в шест от седемте мача на Португалия. Той вкарва гол за 2:0 срещу Иран, а също така бележи и първата дузпа при успеха над Англия на четвъртфиналите.

Двубоят от груповата фаза срещу Мексико и до днес остава единственият двубой на Португалия за последните четири Мондиала, в който Кристиано Роналдо не започва от първата минута. Дори повече - той така и не влиза като резерва.

Четири години по-късно в ЮАР двамата вече имат по "Златна топка" във витринта си и са безспорно двете големи звезди на Мондиала и всички погледи са насочени именно към тях.

Под ръководството на Диего Марадона, Меси предвожда Аржентина към три победи в група с Нигерия, Южна Корея и Гърция, вкарва гол за 3:1 над Мексико в осминафиналите, преди да дойде катастрофалното 0:4 от Германия, отново на четвъртфинал.

Кристиано Роналдо пък е капитан на Португалия в едно доста невзрачно за "мореплавателите" първенство. Те преодоляват групата след нулеви ремите срещу Кот д'Ивоар и Бразилия, а вкарват попадения единственото срещу Северна Корея - 7 на брой, едно от които на Ронладо.

Ако не помните въпросния двубой срещу севернокорейците, в което няма нищо странно, то може би сте виждали комичният гол на Роналдо, когато топката кацна на врата му, след което португалецът вкара в опразнената врата с иронична усмивка.

След и безличен осминафинал, загубен с 0:1 от бъдещия световен шампион Испания.

Мондиалът през 2014-а е най-контрастният за двамата гении. Докато единия играе финал и е само на миннути от голямата мечта, другият отпада още в групата и започват първите писания, че е готов да захвърли националната фланелка и да се съсредоточи само върху рекордите на клубно ниво.

Тогава Португалия се сгромолясва след 0:4 от Германия, 2:2 със САЩ и пирово 2:1 срещу Гана, предизвиквайки шока на груповата фаза.

По същото време Меси е във вихъра си. Той вкарва четири гола в групите, а неособено убедителният в игрови план тим на Аржентина, дрърпан на практика само от своя лидер, бие Босна с 2:1, Иран с 1:0 и Нигерия с 3:2.

Лишеният от блясък, но напълно успешен поход на аржентинците продължава с 1:0 над Швейцария след брилянтна асистенция на Меси, както и 1:0 над Белгия, преди отборът на Нидерландия да бъде сломен с дузпи.

Но тогава отново идва кошмарът Германия, спрял Аржентина в последните две първенства. Случава се и този път. Гонсало Игуаин пропуска няколко отлични шанса, а Марио Гьотце в 113-ата минута разбива мечтите на Меси.

След мача той е съкрушен, ясно съзнавайки, че може би е изпуснал шанса на живота си. Все пак не всеки ден играеш финал на Мондиал, колкото и велик да си.

Преди четири години в Русия, Кристиано Роналдо даде солидна заявка с хеттрика си за 3:3 срещу Испания и победния гол срещу Мароко, а драматично 1:1 с Иран класира европейския шампион напред в турнира.

Там обаче португалският път свърши след 1:2 срещу Уругвай.

Подобна съдба имаше и Аржентина, която премина доста трудно групите. 1:1 с Исландия и 0:3 от Хърватия поставиха това под въпрос, но Меси отново се нагърби с гол в решителния мач срещу Нигерия, преди пътят край на мътя му да сложи бъдещият първенец Франция.

Сега двамата отиват в Катар за един последен танц.

Аржентина е в група "С" с Мексико, Полша и Саудитска Арабия, докато Португалия е в група "Н" с Уругвай, Гана и Южна Корея.

Ако двата тима спечелят групите си, то единствената среща на Меси и Роналдо може да е едва в последния мач - финалът.

Това важи, ако и двата тима останат втори в групите си. Ако пък единият е първи, а другият втори, те ще могат да имат среща на евентуален полуфинал.

Разбира се, романтиката във футбол вероятно повелява финал помежду им, но спортът - добре знаем, че не се съобразява с тези неща.

Лионел Меси и Кристиано Роналдо ще трябва да поведат своите страни към титлата, припомняйки на целия свят защо са велики.

Със сигурност те ще влязат в този шампионат в най-слабата си форма за последните 16 години, но добре знаем, че на подобни форуми прогнозите и очавканията невинаги се сбъдват.

А когато имаш Меси или Роналдо в състава си, всичко е възможно във всеки един момент.

Едно е сигурно - няма фен, който да не иска да гледа тези двама играчи възможно най-дълго в Катар.