Българският национален отбор по футбол победи Норвегия с 1:0 във втори двубой от Лигата на нациите и прекъсна серията си от четири мача без успех над този съперник.

Успехът бе втори за тима ни в рамките на три дни, след този над Словения с 2:1 като гост. И пак дойде с голяма битка, мотивация и раздаване от играчите.

Това е първият случай, в който България стартира с две победи в квалификации, откатко го сторихме на пътя за Евро 2004 - последния голям форум, на който участвахме.

Родният тим не изигра най-силния си мач, но с малко късмет и голяма доза ефективност успя да стигне до ценния успех, който ни праща на първо място в групата ни.

Снимки: БТА

Шест точки от два мача е всичко, което има значение към момента.

Единственото попадение бе дело на Радослав Василев от Черно море, за когото това бе дебютен гол за националния тим.

През първата част България игра доста слабо, най-вече в предни позиции.

Родните национали стигнаха до единствения си удар едва в края на полувремето, при това неточен и дошъл след изпълнение на корнер. Играчите в бяло предимно изритваха топката напред, където снажните норвежки бранители я печелеха без проблем.

България имаше и късмет, че не инкасира гол през първите 45 минути.

Снимки: БТА

Още в 4-та, бившият играч на Литекс - Бьорн Йонсен като по чудо не отбеляза. Той се оказа сам, на метри от Пламен Илиев, но стражът спаси.

Йонсен изпусна още един чудесен шанс в 44-та минута, когато Илиев отново спаси, а в 38-та Стефан Йоансен не уцели вратата от чиста позиция.

Йохансен изпълни чудесен пряк свободен удар в началото на втората част, но Пламен Илиев отново спаси българската врата.

В 50-та минута Петър Хубчев направи рокада, пускайки високия нападател на Черно море - Радослав Василев на мястото на Мартин Райнов, и връщайки капитана Ивелин Попов в центъра на терена.

Това даде резултат, защото България направи няколко постепенни атаки, а при една от тях падна и гол.

Страхил Попов проби отдясно, размени подавания с Божидар Краев и центрира, а Радослав Василев вкара с глава. Това си остана и единственият ни точен удар за 90-те минути, но - победен!

Снимки: БТА

До края на мача норвежците атакуваха напористо, а най-добрият им шанс дойде в 80-та минута, когато двуметровият Сьорлунд стреля с глава, но Илиев отново спаси.

Родните национали удържаха натиска и в края на мача и продължават безгрешния си ход в Лигата на нациите.

България е с 6 точки, Норвегия има 3, а Словения и Кипър - 0, но довечера се срещат в Лимасол.