Рафаел Надал е шампион на "Ролан Гарос" - нищо изненадващо, защото се случва за 13-и път.

Испанецът е превърнал една от най-елитните и престижни тенис надпревари в нещо като конкурс "може ли някой да ме бие", но за 15 години това си остава по-скоро "милион и едно желания", отколкото реално състезание.

Със 100 победи и 2 загуби в Париж, Надал просто смазва конкурентите си в този турнир от Големия шлем.

Матадора има вече 20 титли в Шлема и изравни Роджър Федерер на върха в класацията. Още един повод да се разгори сякаш вечният дебат - кой е №1 от тримата най-големи в тениса? Защото Новак Джокович няма как да е извън този казус, с неговите 17 трофея от четирите най-престижни турнири.

Любопитно, преди 6 години Рафа направи прогноза, която днес изглежда малко смешна. Точно на "Ролан Гарос" през 2014-а, Надал каза:

"Време е нашето поколение да започне да слиза от сцената. Идват други тенисисти, които ще ни изместят."

Днес обаче не личи да е точно така.

На 34, Рафа изобщо не показва признаци на "слизане от сцената". Той е играл в 5 от последните 10 финала в Шлема, като е спечелил четири. Ноле е на 33 години, като е стигнал 6 от тези 10 решаващи мачове, записвайки пет победи. И той не е на път да слиза, казано направо.

Ако някой върви в тази посока, това е Федерер - обяснимо, който влиза в 40-ата си година. Маестрото има само едно участие на финал в Шлема от последните 10 турнира, като го загуби ("Уимбълдън" 2019).

Но това са анализи кой къде е като възраст, настоящо и предстоящо влияние в играта.

А наследството им? Това, което определя най-великия в спорта тенис?

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Рафа е спечелил 13 от 20-те си титли в Шлема на клея в Париж.

Слабост ли е това в неговата аргументация да е вечен №1? Едва ли - все пак той има 4 титли на US Open, две на "Уимбълдън" и една в Австралия. Именно тази надпревара в Мелбърн може да е по някакъв начин оръжие за уязвяване на испанеца, но не и ако видим статистиката - с пет загубени финала там.

Именно Надал бе първият, който се изправи със съпротивителни сили срещу помитащия всичко по пътя си Федерер в края на миналото десетилетие. И то не само на червено - би го на финали и на тревата на "Уимбълдън", и на Australian Open (2008 г.). 

Аргументи да е на трона:

Общо 28 участия на финали с 20 титли в четирите турнира, плюс общата картинка от 86 титли в кариерата му изобщо (35 от Мастърс), а и 209 седмици като номер 1 в ранглистата - пето постижение в историята, а ви е ясно кои са двамата на върха, нали... Чака победа №1000 в тура (има 999). Пет пъти е бил Играч №1 на годината в края на сезона, избиран от ATP. Трети в историята по пари от наградни фондове с 122 905 214 долара дотук. Извън комерсиалните турнири, той е единственият олимпийски шампион от тримата, при това двукратен - има злато от Пекин 2008, а добави титла и на двойки в Рио 2016.

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Загубилият в неделя Новак Джокович е човекът, който сякаш ще бие всички рекорди в тениса. Поне така изглежда като актуално състояние, спортна форма и постоянство в последните 2 години, а и възраст. Той е на 33 г., най-млад от тримата. Взе 5 титли от последните 10 в Шлема, просто не успява да бие Надал на червено и това си е. Но кой ли пък може?

Ноле е влязъл под кожата и на двамата си конкуренти, това е безспорно. Психологически, той винаги е считан от страничните наблюдатели и хората, които не са му фенове, за някъкъв "сноб", присламчил се в света на аристократи. Сякаш - досадният и понякога невъзпитан тип от Балканите, който се намеси в тази толкова хармонична и възвишена надпревара. Но всъщност Джокович с неговите 25 финала в Шлема за това десетилетие е №1 на декадата. А и серията му тази година... Загубата на финала вчера бе първа за него за 2020-а!

Още при първата си поява на "Ролан Гарос", когато падна от Надал, сърбинът нахакано каза: "Не е непобедим тук и ще го докажа". Е, не успя да го направи трайно, но поне е един от двамата, били Надал на клея в Париж.

Аргументите да е на трона:

Не само това статукво разчупи Джокера. Той е №2 в историята по седмици като номер едно в ранглистата (290) и е съвсем близо до това да изпревари лидера Федерер (310). Шест пъти е избиран за най-добър на годината в ATP, което е повече и от двамата му конкуренти. Има 81 титли в тура, като 36 от тях са Мастърс, което е рекорд. Записал е 930 победи, като също няма съмнение, че ще мине 1000. Първи от тримата стигна 100 милиона долара от наградни фондове, което не е за подценява кето постижение (145 147 979 към момента). Трите титли от Шлема аванс на Рафа и Роджър няма да са проблем за него, ако продължи с постоянството на 2019-а и 2020 г. Има и бронз на Олимпиада.

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Роджър Федерер... тази слабост на всеки, който обича да гледа тениса с очите на естет, а не на статистик.

Естествено, неговото време отива към края си и ще е истинско чудо, ако през януари 2022 г. той още е на корта. Маестрото вече е човек с голямо семейство, контузиите започнаха да стават ежедневие, а от две години предприема и стратегия с пропускането на цели етапи от сезона - клей изобщо не играе, с изключението на "Ролан Гарос" миналата година.

Фед остава романтиката на миналото десетилетие - човекът, който въведе тениса в новия век и промени представите за технически възможности на всички настилки. Имаше уникалната серия от 2003-а до 2009 г., в която игра 21 финала от 28 възможни в Големия шлем, като губеше само на клей от Надал. Чак в края на 2009-а го би и Дел Потро в Ню Йорк, но пък Роджър спечели първия си "Ролан Гарос".

Това пък е сочено за негово слабо място - клей титлата му е само една... Но пък - 6 в Австралия, 5 в Щатите, 8 на "Уимбълдън"! И не на последно място - неговата глобална популярност и влияние остава най-голяма, спрямо другите двама. 

Аргументите да е на трона:

Феномен с 1242 победи в тура, което е нечувано. Първи е и по турнирни титли от настоящите играчи - 103, като преследва рекорда на Джими Конърс от 109.

28 от титлите са в Мастърс надпревари, с което изостава спрямо другите двама. Те обаче имат да наваксват в общия брой, но пък и имат време. Стигнал е 31 финала в Шлема, с което е първи.

Номер едно по седмици на върха - 310, но Джокович не е далеч. По пари от наградните фондове е втори след сърбина ($ 129 946 683). Има и два олимпийски медала - сребро на сингъл и злато на двойки.

Кой е №1 до момента от тези тримата?

И те ли са недостижимите най-велики в историята на тениса?

Всеки има свое мнение, а вие можете да кажете своето в гласуването долу или в коментарите.

След всеки от най-престижните турнири, спечелен от някой от тях, дебатът сякаш набира нова сила.