Когато през този уикенд сте се вълнували дали някой може да спре Люис Хамилтън и "Мерцедес" в летящия им старт на сезона във Формула 1, вероятно последната ви мисъл е била за трасето, на което това може да се случи.

Ако сте тръпнали с емоциите, които доставят великолепните съчетания на ансамбъла, който през уикенда се състезаваше в пореден кръг от Световната купа, едва ли приоритет е било да знаете коя е залата, в която момичетата играха.

Баку. Всичко се случи в Баку.

ВИЖТЕ СНИМКИТЕ НА НОВАТА СПОРТНА СТОЛИЦА - БАКУ

Формула 1 по улиците на града е страхотен спектакъл

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ще си кажете, че не е толкова странно, нито пък невероятно. Едно колосално спортно събитие като старт от сезона във Формула 1, едно доста сериозно като Световна купа по художествена гимнастика...

Това е върхът на айсберга.

Въпреки че звучи като оксиморон да говорим за айсберг, когато става дума за Земята на огъня. Така наричат азерите страната си. Името идва от древните перси за територията на брега на Каспийско море, където днес е Азербайджан.

Огромните инвестиции превърнаха страната и най-вече Баку в нещо като нов център на спорта. Приоритетен отрасъл в политиката на азерите, за който се харчат милиарди, рекламата чрез спорт се превърна в държавна стратегия.

А говорим за територия, по-малка от България. И население, малко по-голямо от нашето - около 10 милиона. Но и за петролни милиарди...

Започна се преди около 10 години, когато компанията "Чудесата на Азербайджан", основана лично от покойния лидер Хайдар Алиев (починал през 2003-а), започна експанзивна кампания из Западна Европа.

Една от стратегическите цели бе спортът.

Диего Годин, капитан на Атлетико. На гърдите му е спонсорът на клуба в продължение на няколко години през това десетилетие. Държавата Азербайджан

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

И в частност - футболът, като върху гърдите на Атлетико (Мадрид) в Испания, Шефийлд Уензди в Англия и Ланс във Франция се появи лого "Азербайджан - Земя на огъня". Само Атлетико прибираше по около 12 милиона евро на година от контракта с държавната компания на азерите.

У дома вървяха строежи на спортни обекти, като се оформи и конкретна, стратегическа цел. През 2015 г. Баку прие Европейски олимпийски игри, в които участваха над 6000 спортисти. Те струваха на страната общо към 1,2 милиарда долара за организация, разходи около състезателие, реклама, инфраструктура и т.н.

Откри ги лично Илхам Алиев, президентът на страната.

За събитието бяха построени новият Национален стадион за 68 000 зрители (струва към 500 милиона евро извън цената на Олимпийските игри), Националната гимнастическа арена, Център за водни спортове, Велопарк, Център по стрелба. От Игрите насам всички те са посрещнали поне по едно голямо световно събитие в отделни спортове, тоест - функционират и отварят още очите на света за това какъв добър спортен домакин е Азербайджан.

Игрите Баку 2015

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Комплексът, наречен Кристалната зала е другата голяма гордост, освен стадионът. Тя струваше 350 милиона долара и е кацнала в залива на Каспийско море. Според азерите - свързващата точка на Европа и Азия...

За 7 години съществуване прие Евровизия, световно по таекуондо, много състезания от Игрите през 2015-а, конференции, волейболни турнири...

Комплексът с Кристалната зала

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В момента спортната карта на страната е изключителна.

Стадионът чака финал за Лига Европа след месец, където може да види суперотбори като Челси и Арсенал. Вторият най-голям мач в Европа за годината е в края на май. В Баку.

В неделя Хамилтън, Фетел и останалите водиха битка по трасето из улиците на града за четвърти път, като договорът е до 2022 г. Живописно е, интересно е... Гран При на Азербайджан е още една отлична реклама за страната през спорта.

Но не е лошо да припомним, че домакинството на старт от Ф1 бе взето за сметка на доказана писта като "Хокенхайм" в Германия.

Формула 1 по улиците на града е страхотен спектакъл

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Трасето из булевардите на над двумилионната столица е с дължина 6,003 км - второто най-дълго в календара след "Спа" в Белгия.

Състои се от 20 завоя и дълга права, 1 км, която води от парламента на Азербайджан до замъка Ширвашаш. Състезателите минават през повечето забележителности на столицата, като правят и кръг около старият град.

Догодина Евро 2020 ще мине през Баку, разбира се, след като конкуренти като България не получиха мачове в него. За последните 6 години в града имаше Европейско и Световно по художествена гимнастика, Световно по футбол до 17 г. за девойки, Европейско по футбол до 17 г., а... най-доброто предстои.

Азербайджан вече обяви, че ще се кандидатира за домакин на Олимпийските игри през 2032 г., след като не успя през 2016-а (Рио) и 2020-а (Токио), а за 2028 г. не стигна дори до изборите, въпреки че отново бе с номинация.

Съвсем отделен поток от инвестициите отива за натурализиране на спортисти. И то - на хора, които да печелят олимпийски медали. Такива има и от България, като например няколко щангисти, които донесоха и медали от световни първенства.

Куриозно или похвално, но факт - на игрите в Рио 2016, Азербайджан спечели 18 медала.

От тези, които ги донесоха, само шестима са родени в страната. Кубинецът Лоренсо Сотомайор е голямата звезда в бокса (сребро от Рио), а таекуондистът Радик Исаев донесе единственото злато. Той е дагестанец, роден в Русия. Всъщност, натурализацията на звезди идва в традиционните за азерите спортове - борба, джудо, таекуондо, бокс...

Лоренсо Сотомайор спечели сребро за Азербайджан на игрите Рио 2016 в бокса. Той е кубинец

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Амбициите са големи, но откъде идват парите?

Защото всички тези съоръжения и притегателната сила да дойдат най-добрите спортисти в света в Баку, не са безплатни.

SOCAR е държавната петролна компания на Азербайджан, в която има 52 хиляди служители и върти операции за милиарди долари. През 2013-а тя стана генерален спонсор на УЕФА и ФИФА, като осигури огромна част от парите за Евро 2016 и Мондиал 2018.

В замяна... Е, така работи системата. Баку получи финал в Лига Европа и мачове от Евро 2020.

Роналдо бележи срещу Уелс в полуфинала на Евро 2016. Рекламните пана отзад са интересни... Генерален спонсор на първенството бе... реално държавата Азербайджан

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Със съоръжения, в които са инвестирани близо милиард долара, с контактите и влиянието на SOCAR в европейския спорт и футбол, и Олимпиадата не е толкова далеч за азерите.

SOCAR спонсорира и националната федерация по футбол, налива пари в борбата, даде основната сума за Националния стадион в Баку...

Как мислите е пълното име на състезанието от Формула 1, което гледахме през уикенда? Ето го: SOCAR Grand Prix of Azerbaijan. Случайност?

"Приоритетен отрасъл", както бе повелил за инвестициите в спорта и рекламата на имиджа на страната чрез него Хайдар Алиев преди близо две десетилетия.

ВИЖТЕ СНИМКИТЕ НА НОВАТА СПОРТНА СТОЛИЦА - БАКУ

Стадионът на откриването на игрите Баку 2015

Снимка: Getty Images/Guliver Photos