Осем дни преди старта на Мондиал 2022, corner.bg започва да ви запознава с финалистите в него. Стартът е с група А, където първи поставен е Катар - отборът, домакин на турнира.

Този тим е и със сигурност най-голямата загадка на шампионата.

Страната очаква своя дебют сред най-добрите в света, спечелен по служебен път заради домакинството, а лицето на катарците пред очите на цялата планета ще е с един отбор, който вече 12 години внимателно се подготвя стъпка по стъпка.

Мнозина изказаха мнение, че Катар безспорно е най-слабият отбор домакин, но в лагера на тима решиха да запазят мълчание и да говорят на терена.

Представяния на Мондиали

Както споменахме, Катар е единственият дебютант на Световното първенство. Освен това страната е единствената в новата история на футбола, която дебютира на Мондиал едва при домакинството си, без преди това да се класира по спортен път.

Подобни са случаите с Уругвай и Италия, но те едва ли могат да се причислят в тази класация, защото говорим за първите две световни първенства в историята. 88 години след италианския тим на Мусолини, отново страната домакин ще е дебютант.

В историята си Катар само в един случай е бил изклчюително близо до голямата мечта.

Това се случва по пътя към Мондиал 1990-а, когато катарците завършват само на една точка от директното класиране, а ключово се оказва ремито срещу конкурента ОАЕ кръг преди края.

Но заради домашния Мондиал Катар изцяло промени спортната си политика. Пет години преди изобщо страна да се кандидатира за домакинството, бе построена академията "Аспайър", в която вече са вложени над 1,4 милиарда долара и в нея са създадени всичките настоящи национали на страната.

Ядрото на този отбор играе заедно от 10-годишна възраст във всички юношески гарнитури, а властите умишлено ги задържаха в местното първенство с примамливи заплати, за да не се разпръснат по Европа и света.

Това позволява постоянни лагери и на практика изграждането на този национален отбор до голяма степен като клубен.

Макар и не най-стария по възраст, Катар категорично е най-опитният състав на Мондиала по брой мачове с националната фланелка. Друг важен фактор е, че в последните години няма друг отбор, изиграл повече мачове от Катар.

Всичко започна с титлата от Купата на Азия през 2019-а, като продължи с участие на Копа Америка, в северноамериканския Голд Къп, както и в световните квалификации на зона Европа, паралелно с тези в зона Азия.

А всичко завърши с петмесечен лагер. Докато играчите на останалите отбори пристигат директно от клубните си тимове, тези на Катар прекараха последните пет месеца заедно на лагери в Австрия и Испания.

Те бяха лишени от клубни ангажименти - правителството умишлено спря шампионата, а в този период националите изиграха 19 контроли. Бройка, която други тимове не успяват да направят в рамиите на две или три години.

Снимка: Getty images

Селекционерът

Предводителят на катаците се казва Феликс Санчес и той също е част от мащабния и замислен преди десетилетие проект.

Момче от Барселона, до болка влюбено във футбола, което просто рано осъзнава, че няма таланта дори да е в школата на отбора на мечтите си ... поне не и като футболист.

Санчес посвещава целия си живот на изучаването на треньорството и още 19-годишен започва работа в Ла Масия, където в продължение на 10 години е определян като един от гениите на тази школа и виновник отчасти за изграждането на някои от най-големите имена, които Барса произведе в последните 20 години.

Но през 2006-а дали за пари, дали воден от желанието да създаде нещо ново от нулата, Санчес става главен координатор и треньор в академия "Аспайър". Той създава модела на работа и първите таланти на тази школа. Впоследствие ги води като треньор на юношеския национален тим, след това на младежкия, а от 2017-а е с тях като национален селекционер на мъжкия отбор.

80% от момчетата, които днес съставляват националния тим на Катар, са продукт на "Аспайър". И почти всички са създадени от Феликс Санчес, който е техният треньор през последните 15 години.

Уникална е последователността, която катарците поверяват на каталунеца, безрезервно вярвайки в неговите методи и футболен "мозък".

През 2014-а той изведе момчетата си до триумф в младежката азиатска купа, а пет години по-късно същият този тим спечели и мъжката Купа на Азия, безпроблемно справяйки се с традиционни сили като Япония, Южна Корея, Иран и Австралия.

Снимка: Getty images

Съставът

Вратари: Саад Ал Шееб (Ал-Сад), Юсеф Хасан (Ал-Гарафа), Мешаал Баршам (Ал-Сад)

Защитници: Ро-Ро (Ал-Сад), Абделкарим Хасан (Ал-Сад), Тарек Салман (Ал-Сад), Мусаб Кедер (Ал-Сад), Буалем Коуки (Ал-Сад), Хоман Ахмед (Ал-Гарафа), Басам Ал-Рауи (Ал-Духаил), Ясем Габер (Ал-Араби)

Халфове: Мохамед Уаад (Ал-Сад), Абдулазис Хатем (Ал-Раян), Али Асадала (Ал-Сад), Карим Боудиаф (Ал-Духаил), Асим Мадибо (Ал-Духаил), Мустафа Тарек (Ал-Сад), Салем Ал-Хайри (Ал-Сад)

Нападатели: Ахмед Алааелдин (Ал-Гарафа), Алмоез Али (Ал-Духаил), Мохамед Мунтари (Ал-Духаил), Хасан Ал-Хайдос (Ал-Сад), Акрам Афиф (Ал-Сад), Исмаел Мохамед (Ал-Духаил), Халид Мунеер (Ал-Уакра), Наиф Ал-Хадрами (Ал-Раян).

Снимка: Getty images

Звездата

Поради факта, че всички катарски национали играят в местното първенство е трудно да отличим един човек или голяма звезда в редиците на тима.

Все пак най-открояващият се играч изглежда да е голмайсторът Алмоез Али, който впечатли света по време на Купата на Азия през 2019-а. Той дори предизвика огромен интерес от европейските клубове, но остана в тима на Ал-Дуахаил, поне до Мондиала.

Али, който е роден в Судан, но още като дете се мести с родителите си в Катар, има впечатляващата статистика от 42 гола за 85 мача с екипа на страната. Само още едно попадение ще го направи голмайстор №1 в историята на националния отбор.

Вероятно в Европа подобна статистика може да има само играч, прехвърлил 30-те си години, но Алмоез Али е на 26, а вече гони бройката от 100 международни мача.

Той започна кариерата си с мечтата за европейски футбол. Още непълнолетен се пробва в австрийксия ЛАСК и испанския Културал Леонеса, но на 20-годишна възраст се завръща в Катар.

Показателно за бройката мачове, която този национален тим играе е фактът, че за шест години Алмоез Али има 115 срещи на клубно ниво и 85 на международно.

Снимка: Getty images

Програмата

20 ноември, 18 часа Катар - Еквадор (мач на откриването)

25 ноември, 15 часа Катар - Сенегал

29 ноември, 17 часа Катар - Нидерландия

Букмейкърите

Разбира се, че Катар изобщо не е сред фаворитите за световна титла, в което няма нищо изненадващо. Букмейкърите оценяват шанса на страната домакин за титла с коефициент 251, като само Австралия, Иран, Тунис, Коста Рика и Саудитска Арабия имат по-високи ставки.

Гледайки по-реалистичните прогнози виждаме, че Катар дори е тотален аутсайдер в своята група. Коефициент от 4.50 за страната да продължи към елиминациите и едва 1.20 да се провали и да остане извън първите два отбора.

Интересно е, че според букмейкърите най-вероятният сценарий е Катар да вземе само една точка, което е оценено с коефициент от 3.75, срещу 5.00 за нула точки и 4.00 за три точки.

Логично, катарците са аутсайдери във всичките си мачове, включително и в този на откриването срещу Еквадор, където ставката за домакините е 3.40.

Снимка: Getty Images