Макар сред по-малките по размер и население страни в Африка, Тунис се утвърди на картата като една от основните футболни нации на Черния континент, най-вече що се отнася до участия на Световни първенства.

Тунизийският национален тим, носещ прозвището "Орлите от Картаген", за втори пореден и общо шести път ще бъдат част от Мондиал, макар никога да не са имали своите суперзвезди в редиците, подобно на останалите африкански силни тимове.

Отборният дух и дисциплината са основните оръжия на Тунис, който в тежка група със световния първенец Франция, полуифналистът от Евро 2020 Дания, както и Австралия, ще опита да стори нещо историческо.

Представяния на Модниали

За Тунис това ще е шесто Световно първенство, като първото участие на страната идва през 1978-а, когато още в дебютния мач идва победата с 3:1 над Мексико - първа за африкански отбор на Мондиал.

Поражение с 0:1 от Полша и нулеви реми срещу действащия световен първенец ФРГ обаче не се оказват достатъчни за продължаване напред. Тунис обаче първи показва, че африканските отбори имат сили да се мерят с европейците.

"Орлите" се завръщат на голямата сцена 20 години по-късно, когато хиляди етнически тунизийци подкрепят тима в Марсилия, Монпелие и Париж, но това стига само за точка срещу Румъния след 1:1 в третия мач. Преди това Тунис губи с 0:2 от Англия и 0:1 от Колумбия.

Снимка: Getty images

Това обаче дава началото на серия от три поредни Мондиала, които утвърждават тунизийците като един от големите фактори в африканския футбол. В Япония те също печелят точка. Тя идва след 1:1 срещу Белгия, а двете проажения са с по 0:2 от Русия и Япония.

Традицията Тунис винаги да печели поне точка продължава и в Германия през 2006-а, когато отборът стартира с 2:2 срещу Саудитска Арабия, преди да загуби с 1:3 от Испания и 0:1 от Украйна.

Онова златно тунизийско поколение приключва футболния си път с Мондиала в Германия, но преди четири години на сцената се появи ново такова.

В Русия тунизийците направиха геройски мач срещу Англия, който драматично загубиха с 1:2 в последната минута. След това нямаха сили и паднаха с 2:5 от много силния тим на Белгия, преди да постигнат втората си победа на Мондиал в историята - 2:1 над Панама след обрат.

Баланс на Световни първенства: 15 мача, 2 победи, 4 равенства, 9 загуби, голова разлика 13:25.

Снимка: Getty images

Макар с шестте си Мондиала Тунис да се нарежда на второ място сред африканските страни по този показател, "орлите" никога не са минавали груповата фаза.

Те обаче никога не са отпадали с три поражения. Винаги успяват да спечелят по точка или три, а въпросът е срещу кой ще я откраднат този път.

Най-логичният отговор изглежда срещу Австралия, но Франция и Дания трябва да внимават, защото Тунис е в този си състав от доста време. Обигран и дисциплиниран тим, готов да затрудни всеки.

Селекционерът

Тунис е предвождан от Джалел Кадри, който започна работа в тима като помощник на предишния селекционер Мондер Кебайер.

По време на Купата на Африка Кебайер се разболява от коронавирус, а неприятният за него момент отваря вратите на Кадри. Той води тима в два от мачовете на турниа, а след това получава и постоянен договор за баражите за Мондиала.

В тях Тунис побеждава Мали след общ резултат 1:0, което оставя за постоянно Кадри на поста. 50-годишният тунизиец, който никога не е играл футбол, а е в треньорството от 21 години, достигна върха в своята кариера.

Снимка: Getty images

Съставът

Вратари: Аймен Матлути (Етол дю Сахел), Аймен Дамен (Сфаксиен), Бешир Бен Саид (Монастир), Муез Хасен (Клуб Африкан)

Защитници: Билел Ифа (Кувейт СК), Монтасар Талби (Лориен), Ясин Мериа (Есперанс), Надер Гандри (Клуб Африкан), Дилън Брон (Салернитана), Али Маалул (Ал Ахли), Мохамед Дражер (Люцерн), Уажди Кешрида (Атромитос), Али Абди (Каен)

Халфове: Ханибал Межбри (Бирмингам), Феряни Саси (Ал-Духаил), Айса Лайдуни (Ференцварош), Елйес Скхири (Кьолн), Мохамед Али Бен Ромдане (Есперанс), Гайлен Чаалали (Есперанс), Анис Бен Слиман (Брьондби)

Нападатели: Уахби Кхазри (Монпелие), Юсеф Мсакни (Ал-Араби), Исам Джебали (Одензе), Таха Ясин Кхениси (Кувейт СК), Сейфедин Жазири (Замалек), Наим Слити (Ал-Етифак)

Звездата

Макар Тунис да няма суперзвезда в иситнския смисъл на думата, най-изявеният играч на "орлите" със сигурност е Уахби Кхазри.

Роденият на остров Корсика играч дори има мач за младежкия тим на Франция, но все пак решава да представя страната на своите родители, за която вече има 71 мача, а с 24-те си гола е близо до рекорда за вечен №1.

Бързият и повратлив техничар направи солидна кариера по терените на Франция, като игра в Лига 1 с тимовете на Бастия, Бордо, Рен, Сен Етиен и настоящи си тим Монпелие. С всички тях той вкара 62 гола във френския елит.

Кхазри прекара и два сезона в английската Висша лига с екипа на Съндърланд, а за Тунис той има пет участия в тунира за Купата на Африка, а в Катар ще играе на втория си Мондиал. Преди четири години той вкара два от петте гола за "орлите".

Снимка: Getty images

Програма

22 ноември, 15 часа Дания - Тунис

26 ноември, 12 часа Тунис - Австралия

30 ноември, 17 часа Тунис - Франция

Букмейкърите

Тунис е трети отзад напред като възможен световен шампион, а букмейкърите оценяват възможността това да се случи с коефициент 501.

Логично и шансовете на Тунис да продължи към елиминациите не са големи. 1.80 коефициент "орлите" да останат на последно място в своята група и 1.16 да отпадне още в първата фаза.

Шансът Тунис да преодолее тази група са оценени на 4.50.

Снимка: Getty images