В събота вечер Барса върна назад времето към дните на Меси, Шави и Иниеста, когато лекциите на този отбор оставяха без отговор не един гранд на Европа. Гръмкото 4:0 над Реал на неговия стадион е не само впечатляващо като резултат. То е победа на клубна философия, върната отново на мода от няколко месеца, но и показател - за пореден път, че на терена играят не имена, репутации и трансферни суми, а тези, които са най-добре подготвени като футболни знания и умения, тактическа култура и увереност.

Да започнем по-отдалеч.

През януари тази година в Каталуня се пишеше за "загърбване на идеите на Кройф", за "бягане от идентичността" на Барселона и се рисуваха тъмни картини за бъдещето на клуба. Добавяме и финансовото състояние на Барса, което е меко казано нестабилно, и нещата преди старта на новия сезон изглеждаха никак не обнадеждаващи.

Три месеца по-късно "червено-сините" са тема №1 в европейския футбол след много силен старт на сезона - 30 точки в първите 11 кръга в Испания, както и изумителните 37 вкарани гола в тези двубои. А след като за 5 дни разбиха Байерн с 4:1 и Реал Мадрид с 4:0 насред "Бернабеу", разговорът вече трябва да е на висок глас. Втората победа в Ел Класико срещу звездния тим на настоящия европейски шампион бе особено впечатляваща.

В събота вечер треньорът Ханзи Флик, който е в основата на това събуждане през новия сезон, пусна на терена в стартовия състав 6 играчи, които са "производство" на прочутата Ла Масиа.

Това е елитната академия на клуба, където се отсяват най-добрите, учат се на футболната философия на Барса, но и на важни принципи извън играта, необходими за един млад човек в модерния свят. В новата Ла Масиа има 83-ма футболисти на възраст от 14 до 18 години. Те тази сутрин са се събудили с твърдата увереност, че пътят им към първия отбор е отворен - стига да са достатъчно добри, постоянни и упорити, за да минат по него. Защото видяха как момчетата от Ла Масиа се радват на "Бернабеу".

Снимка: AP/БТА

Ето кои бяха те:

Вратарят Иняки Пеня (25 г.) дойде в Барселона през 2012-а, когато бе на 13. Чака си шанса, той дойде с контузията на Тер Щеген и през този сезон ще го гледаме постоянно. Отказа тотално Вини и Мбапе със спасяванията си.

Върху неговата снимка в сайта на Барса седи печатът, с който в клуба толкова се гордеят: "Made in La Masia".

Нататък - в отбрана имаме левия защитник Алехандро Балде (този, който сложи топката на главата на Левандовски за втория гол). Той току що навърши 21 години, а в Барса е от 8-годишен. И той е с печат в сайта.

В центъра на защитата - Пау Кубарси. Удивителен.

Само на 17 години е, а е трудно да се сетим за по-спокоен тип, който се е изправял скоро срещу Реал с този ураган в атака - Вини, Мбапе и Белингам. На 11 влезе в Барса, а в следващите 10 години ще чуваме за него много суперлативи.

Пропускаме Педри - той е на 21 години и дойде в клуба на 16, но не е от Ла Масиа. Ясно е, че е типичен Барса-играч, но все пак... да се придържаме към правилата.

www.fcbarcelona.com

До него 20-годишният Марк Касадо Торас се разпореждаше с Чуамени и Валверде, особено в първите минути на второто полувреме, когато Барса пое инициативата в мача. Момчето дойде в клуба на 12 години, мина през Ла Масиа и очевидно го чакат големи неща.

Третият в полузащитния триъгълник бе Фермин Лопес - също "дете на Барса" с печат в сайта на клуба. На 21 години, като последните 9 от тях изкара при каталунците. Вече е олимпийски шампион и герой на Испания от игрите в Париж това лято. Флик го нарича "играч-сянка" - не знаеш къде е по терена, ако си противников състезател. Може да се върне при халфовете, може да излезе на върха на атаката.

И стигаме до феноменалното дясно крило Ламин Ямал (на основната снимка горе са с Балде от мача в събота), който е на 17 години, но изглежда напълно завършен играч. Той е в Барса от 7-годишен - реално от първия ден, в който можеха да го вземат. Още не е завършил училище и няма право да шофира по испанските закони (не и преди да е на 18).

Вкара страхотно в събота на "Бернабеу" и стана най-младият голмайстор в историята на Ел Класико.

А как владее топката с левачката и как се завърта с нея, с човек "на гърба"... Удивителни неща за 17-годишен футболист, но светът вече не е изненадан. Момчето показа какво може още на Евро 2024, голямата сцена не му е чужда.

www.fcbarcelona.com

Влязоха Гави и Дани Олмо - още двама с печати "Ла Масиа". Те вероятно ще са титуляри нататък през сезона, сега се завърнаха от контузии и бяха на пейката. Гави дойде в клуба на 11 години, сега е на 20. На 17 вече бе национал на Испания. Олмо е от 9-годишен в школата на каталунците, роден в Тераса, недалеч от Барселона. На него кариерата се стече така, че отиде далеч от родните места да търси щастие, но на 26 отново е в цветовете, с които винаги е искал да играе. И където е възпитан на футбол.

Това е философия. Кройфизмът се върна в Барселона - дали го върна Флик, дали клубът най-после осъзна, че глупостите от последните години, когато се привличаха един куп скъпи играчи, трябва да престанат. Или пък неволята... Барса няма пари за Мбапе (150 милиона евро при подписване, ако и да е свободен трансфер), но има Ямал. Няма Белингам (100 милиона), но има Педри, Гави, Марк Касадо, Фермин.

Това е. Шестима в стартовия състав, още двама от скамейката. Осем "деца на Барса" превзеха "Бернабеу" и разголиха краля Реал пред света с 4:0. Ако искате, добавете и Педри - да станат девет.

И за да е пълна картинката: На пейката на Барса, без да влязат в игра, бяха още Серхи Домингес, Ектор Форт, Пау Виктор и Ансу Фати. И те са с печати "Ла Масиа" в сайта. Така цели 12 играчи от 22-мата, записани в тимовия лист за Ел Класико бяха свои.

Няма как да не се възхитиш на такава философия, произвела футболисти с увереност, знания и умения да играят така на "Бернабеу" във възраст, в която още пишат домашни и не се бръснат.

И на смелостта на клуба и треньора им, които да не се притеснят да ги нареждат по терена срещу Байерн, Реал и който и да е друг съперник.

www.fcbarcelona.com