Новият шампион на Australian Open Яник Синер не е готов да обяви края на така наречената Голяма тройка в тениса, но е категоричен, че играта се нуждае от свежа генерация на шампиони.

Петсетовата му победа над Даниил Медведев на финала в Мелбърн го направи първия носител на трофея в последните 10 години, който се не се казва Новак Джокович, Рафаел Надал или Роджър Федерер. Това трио безмилостно доминираше тениса, особено на най-важния австралийски турнир.

Изключителното състояние на сърбина в 30-те му години забави избледняването на Голямата тройка, но загубата му от Синер показа, че новата вълна вече е тук, за да печели.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ С ШАМПИОНСКИТЕ СНИМКИ НА СИНЕР >>>

Италианецът, Карлос Алкарас и Даниил Медведев вече си приличат по това, че детронираха Джокович, след като младият испанец го направи на миналогодишния "Уимбълдън", а руснакът преди време на US Open.

Снимка: Getty Images

"Не може да се предвиди какво предстои, но е хубаво да бъда част от тази нова генерация. Тенисът се нуждае от нея, защото по този начин се променя и играта", каза Синер докато траеше неговата фотосесия с трофея в ботаническата градина на Мелбърн.

Италианецът е най-младият шампион на Australian Open от първата титла на Джокович през 2008 година. Младокът обаче не иска да бъде сравняван с тенис величието.

"Той е от различна лига. Радвам се, че спечелих трофея и ще видим какво предстои. Много работа има да се върши в бъдеще, пък да видим какво ще постигна", добави Яник.

Въпреки че той не показа почти никакви емоции по време на великолепния му обрат срещу Медведев, след последната точка се отдаде на голямата радост.

"През цялото време имаше много емоции в главата ми, породени от здравата работа и жертвите, които съм правил в кариерата си. Да споделя този момент с отбора ми беше най-хубавото чувство в живота ми. Това са страхотни емоции и бях много щастлив. Чак днес започвам да осъзнавам какво точно се случи", сподели новият шампион.

Историята му е наистина необичайна, тъй като дълго време той тренира в алпийските ски преди да се премести към тениса на 14-годишна възраст. Подобна трансформация е впечатляваща, още повече в контекста на това, че печели титла в Шлема толкова млад.

Освен това го направи по много убедителен начин. До финала с Медведев беше загубил само един сет и това се случи срещу световния №1. Синер споделя, че е трябвало да порасне бързо и че се наслаждава на напрежението, защото то е привилегия.

"Напуснах дома си на 14, така че трябваше да порасна бързо. Трябваше да си готвя и сам да си пера дрехите. Това може би е най-бързият начин да пораснеш", казва италианецът.

Неговият треньор Дарън Кейхил, бившият наставник на Симона Халеп, отдава заслуженото и на родителите на тенисиста: "Яник е изключително уважителен на корта, както към съдиите, така и към подавачите, към лайснмените и всички останали. Здраво стъпил е на земята, а родителите му са същите".

Професионалното му отношение му носи успехи в тениса още в юношеските години. На 17 той печели първата си титла от Чалънджър тура, а месеци по-късно вече е считан за един от най-големите таланти, тъй като печели NextGen надпреварата на осемте най-добри младоци.

Снимка: БТА

Оттогава следват успех след успех. Печели 10 ATP титли, като първата идва в българската столица София. Сънародниците ни, които бяха на турнира, добре си спомнят победите му над Мартон Фучович, Марк-Андреа Хюслер, Алекс Де Минор, Адриан Манарино и Васек Поспишил, донесли дебютния трофей. Макар и това да бе негова първа титла, тя не бе счетена за изненадваща. Фактът, че година по-късно успя да защити трофея като първи поставен само доказва професионалното му отношение.

"Дори не може да осъзнаете колко бързо се случват нещата за мен", каза развълнуваният южнотиролец на корта в австралийската неделна вечер.

Снимка: Getty Images

Синер е истинска сензация в Италия, като публично е подкрепян от всички спортисти и има лоялна група фенове, които ходят на почти всеки негов мач. Те се обличат в костюми на моркови. Този зеленчук се превърна в символен, след като Синер изяде един такъв между геймовете на турнира във Виена през 2019 година. Знаем, че зеленчуци, който не яде голям няма да порасне и е видимо, че италианецът е консумирал доста.

Италия бележи истински ренесанс в мъжкия тенис, като преди Синер само Адриано Паната беше печелил титла в Големия шлем в опън ерата - на "Ролан гарос" през 1975-а. Конкретно в Австралия нито един италиански тенисист, както при мъжете, така и при жените, не беше печелил титлата.

Дори и да не беше дошъл този трофей на Яник, той направи предостатъчно за страната си с титлата на Купа "Дейвис" в края на миналата година. Тогава отново мина през Джокович за голямата радост.

И ако това не са реални примери за смяна на поколенията в тениса, здраве му кажи. Най-хубавото е, че Синер служи за добрия пример на младите. Изключително уважителен джентълмен с професионално отношение и завидно хладнокръвие.