Той доказа, че е голям шампион. И то точно, когато целият свят чакаше да се срине
Саша Зверев бе атакуван отвсякъде, но направи най-успешната си година
Александър Зверев оставя зад гърба си най-добрия сезон откакто е професионален тенисист. Победата му с 6:4, 6:4 над Даниил Медведев на финала на заключителния Мастърс за 2021-ва и трофеят от супертурнира в Торино беше черешката на тортата за чудесната му година.
В рамките на този сезон Саша спечели още Мастърс надпреварите в Мадрид и Синсинати, олимпийската титла в Токио, както и турнирите в Акапулко и Виена.
Шестте трофея са най-добрият му актив за 12 месеца и подобряват постижението му от 2017 година, когато спечели пет. Изключителна година за Зверев. Завърши като №3 в ранглистата.
Но защо е важно да говорим за това? Само Саша ли имаше силен сезон в тениса?
Не, но 24-годишният германец е живият пример как един спортист може да се промени за кратък период от време и да стане машина за победи. И най-вече - да намери стабилност в момент, в който сякаш целият свят чака да се провали и срине. Неговите качества от ден първи не подлежат на оспорване, но психологическата му настройка често му пречеше в последните сезони.
Двойни грешки, сгрешени удари от основната линия и дълги психологически спадове бяха само част от видимите последствия на неговата ментална неустойчивост, каквато рядко виждаме в най-големите от играта.
Над него продължава да виси сянката на Големия шлем и невъзможността му да спечели титла там - нещо, което хора като Даниил Медведев и Доминик Тийм вече сториха. През тази година германецът не успя да достигне финал. Новак Джокович на два пъти, веднъж Стефанос Циципас и веднъж Феликс Оже-Алиасим го спряха на осминафинал, четвъртфинал и два полуфинала.
"Успешен съм на всяко едно ниво, но само това му липсва. Надявам се нещата да се променят през 2022 години", каза пред репортери новият №3 в света, като играта му дава индикации, че това е много възможно.
Единственото му достигане до финал в Големия шлем бе през 2020 година, когато загуби брутално след обрат от 2:0 сета срещу Тийм в Ню Йорк. След мача в Торино Медведев каза, че неговият съперник е въпрос на време да вземе първата си титла, защото е способен да победи всекиго.
Може да го докаже още на предстоящия Australian Open, който ще започне на 17 януари. Роджър Федерер вече обяви, че няма да участва там, докато неясният ваксинационен статус на Джокович оставя присъствието му под въпрос. От Голямата тройка засега само Рафаел Надал е потвърдил участие.
Изглежда, че нищо не плаши Зверев, тъй като на финалите на ATP той успя последователно да победи световните №1 и №2 в рамките на няколко дни и то с почти съвършена игра. Ако съдим по поведението му на корта, не изглежда, че ще има някаква психологическа бариера, ако отново се изправи с тях в голям мач, но кой знае.
Представянето му през изминалия сезон е още по-впечатляващо заради причина, която няма нищо общо с тениса. Обстоятелствата предполагаха, че ще има големи проблеми, но точно тогава той сякаш се амбицира допълнително.
През август неговата бивша приятелка Олга Шарипова го обвини във физическо и психологическо насилие, което по думите й се е случило през 2019 година. Думите й доведоха до много неудобни въпроси към германеца, като неговият колега Анди Мъри дори призова ATP да направи собствено разследване по случая. От организацията го послушаха.
Това бяха трудни дни за него, като обвиненията и напрежението дойдоха в повече. И прогнозите бяха, че сме на път да видим един сив и тъжен край на сезона му, особено във вихъра на скандалите. И тук той реагира като голям спортист - именно под натиск се вижда кой кой е в играта. А Зверев отвърна на ударите с невероятни представяния на корта.
Той е категоричен, че иска да изчисти името си от обвиненията, а сякаш с представянето си на корта се стреми да изчисти и етикета на най-класния загубеняк в тура.
Това вече е друг Саша - победител.
Вече дори се заговори и за нова Голяма тройка в тениса, като част от нея са той, Джокович и Медведев.
Дали това не е прибързано? Отговорът чакаме от 2022-ра, която вече е зад ъгъла.