"Тревата е само, за да пасат животните", казват хейтърите, когато тенис сезонът влезе в периода на тази настилка.

Сервисите са два пъти по-ефективни, а разиграванията - два пъти по-къси. Но това не е фактор, защото сме ставали свидетели на десетки епохални мачове именно на тревата.

ВИЖТЕ ВЕЛИКИТЕ СЪПЕРНИЧЕСТВА И ШАМПИОНИ НА "УИМБЪЛДЪН" В НАШАТА ГАЛЕРИЯ>>>

В най-голяма степен това важи за турнира, който болшинството от фенове на тениса чака с нетърпение през годината - "Уимбълдън".

2013 г. Дългото чакане за британците приключи и Анди Мъри е Шампион след триумф над Джокович. Три години по-късно шотландецът повтори триумфа

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Това е турнир пропит с вековни традиции и велики шампиони, за които е длъжно да си припомняме, когато настъпи заветният час.

"Уимбълдън" помни своите епохални фигури, а някои от тях ще са налице и през тази година. Роджър Федерер, Рафаел Надла и Новак Джокович имат във витрината си общо 13 титли от последните 15 при мъжете. За жалост Анди Мъри, който завоюва другите две, няма да вземе участие в надпреварата.

Нека си припомним най-великите съперничества на този турнир:

1977 г. Бьорн Борг спечели втора от общо пет титли с фантастична трисетова драма срещу Конърс. Това е полуфиналният двубой

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Бьорн Борг срещу Джон Макенроу - 1980 г.

Шведът беше спокоен пич извън корта, но на него се превръщаше в гладиатор. Няма как да не вкараме в същите рамки и американеца. Сблъсъкът им от 1980 година, който завърши с пета поредна титла за Борг, е смятан от мнозина за най-великия финал.

Тайбрекът в четвъртия сет, който доведе нещата до 2:2 сета, бе спечелен от Макенроу с 18:16 точки. Последният трети сет пък бе взет с 8:6 гейма от шведа.

1989 г. Победителите от Германия - Щефи Граф и Борис Бекер

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Щефи Граф срещу Мартина Навратилова - 1987 г., 1988 г., 1989 г.

Велики мачове историята помни и в женската схема на "Уимбълдън". Тези две легендарни дами сътвориха един от тях. Срещнаха се за втори пореден път на финала и в двата случая германката бе победителят.

Двете велики шампионки делят помежду си общо 16 титли. Винаги, когато се изправяха една срещу друга, имаше електрически искри по корта.

1994 г. Шампионите Пийт Сампрас и Кончита Мартинес

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Пийт Сампрас срещу Андре Агаси - 1999 г.

Седемкратният шампион Сампрас има перфектните качества на тенисист, който дава вид на типичен шампион на "Уимбълдън" - подвижност, непоколебим сервис и биткаджия до последно.

С Агаси изградиха фантастично съперничество, което се простираше на всякакви настилки. Онзи финал завърши с победа от 3:0 за Сампрас, но запомнящи се отигравания имаше и от двамата.

2009 г. Сестрите Серина и Винъс на последния от общо четири финала между тях на "Уимбълдън

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Серена Уилямс срещу Винъс Уилямс - 2002 г., 2003 г., 2008 г., 2009 г.

Двете сестри играха общо четири финала на "Уимбълдън", а Серина триумфира в три от случаите. Преди началото на всеки от турнирите хората проверяваха дали схемата позволява финал между двете.

Винъс започна страхотно историята си на "Уимбълдън", но по-малката й сестра я надмина по титли - 7 срещу 5. Сега двете отново ще се впуснат в надпреварата.

Роджър Федерер срещу Рафаел Надал - 2006 г., 2007 г., 2008 г.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

След два поредни триумфа на Федерер срещу Надал на финал, испанецът успя да детронира историческия си съперник в инфарктен трети сблъсък.

Трите двубоя предложиха битки в поне от четири сета и тон изключителни разигравания, които са съчетание от непримиримостта на испанеца и майсторството на швейцареца.

Сега двамата влизат в турнира като №1 и №2 и финал между тях би бил епохален сценарий. Федерер е рекорден осемкратен шампион, а Надал от 2010-а търси втората си титла.

Embed from Getty Images

Джон Иснър - Никола Маю - първи кръг през 2010 г.

Най-дългият мач в историята продължи три дни, а решителният пети сет завърши с триумф на американеца със 70:68 гейма.

Двамата просто не искаха да се предадат и след края на двубоя не можеха да ходят.

Маю не беше толкова разочарован от загубата, колкото от това, че ще бъде запомнен като загубилия най-дългия мач в историята.

Разбира се, Иснър отпадна още в следващия кръг, тъй като не издържа физически.

Гледай мачовете на Григор Димитров от ATP 1000, 500 и 250 на живо по MAX Sport 1 и MAX Sport 2.