Не е нужно да отваряме дебелите книги със стереотипи и клишета, за да можем да нарисуваме траекторията на една спортна кариера. Знаете - на 18-19 години си вече готов/готова за голямата арена на професионалистите, ако имаш нужните качества.

След 30 вече вървиш към края, а между 20-ата и 30-ата година е "златната възраст" на един спортен ас.

Това е остаряло разбиране, което можете спокойно да смачкате и хвърлите в най-близкото кошче за боклук. Защото през новия век спортът е доминиран от онези, които доскоро брояхме за "стари", ветерани и т.н.

Първо и основно - да уточним защо се е променила толкова продължителността на една спортна кариера. Каква е тайната на дълголетието на високо ниво на куп звезди, доминиращи най-популярните спортове?

Чак тайна - едва ли, но говорим за ера, в която всеки голям клуб, както и асовете от индивидуалните дисциплини имат собствени диетолози, психолози, назначени асистенти за пълно организиране разграфяване на програмата, както и... треньори по сън. Да, да - само прочетете какво казват по темата Кристиано Роналдо и ЛеБрон Джеймс, например.

Embed from Getty Images

Като започнем от храната, всичко в начина на живот на спортните звезди, че и на играчите от средни като големина клубове, е различно. Културата на масите, бирите в пъба след мача и т.н., е отдавна отминала от футбола, например. Или споменът за Джими Конърс, който нагъвал хамбургери в лоби бара на хотелите, в които отсядал по време на големите турнири. Джон Макенроу се кълне, че дори той не е изяждал толкова "джънк фууд", колкото Джими.

Но и двамата на воля са нагъвали такава по време на най-активните си години като хегемони в тениса.

Нещата днес са различни. Наскоро излезе книгата на германката Мона Немер, която от 8 години е главен диетолог на два от най-големите клубове в света - Байерн (2013-2016) и Ливърпул (от 2016-а и до днес). В нея тя разкрива, че правилното хранене по часове и видове храна, както и дозирането му, повишават обема на представяне на един футболист с около 15 процента, а кариерата му се удължава с поне 4 години.

Пеп Гуардиола я взе в Байерн и говори за нея като за един от най-важните членове на екипа си, както сега го прави и Юрген Клоп, който я привлече в Ливърпул преди пет сезона. Сега Мона има свой собствен екип от четирима служители, които се грижат за менюто на отбора, като поне един от петорката винаги пътува с него и за гостувания. А след революцията на Немер в Байерн, почти всеки голям клуб в Европа назначи диетолог в щаба си.

А не сте чували вероятно нищо и за Ник Литълхейлс. Но ще ви е интересно да научите, че преди 26 години той започва работа при сър Алекс Фъргюсън в Манчестър Юнайтед. Какво точно прави ли? Учи играчите как да спят.

Embed from Getty Images

Литълхейлс е бивш професионален играч по голф, но се отказва рано и влиза в бизнеса с матраци и легла. Постепенно обаче открива, че не продаването им е голямата работа там, а точното им проектиране за всеки отделен човек. Заравя се в книги, изкарва ускорени курсове по анатомия и знае всичко за тялото, както и за съня.

В Юнайтед помага на играчите да преодолеят проблемите с гърба, врата, главоболията - често са причинени от неправилен, недостатъчен или сън, който е на легло, което не е за килограмите и габаритите на конкретния футболист. Толкова е добър, че в последните 10 години този англичанин има персонални контракти с Роджър Федерер, Юсеин Болт, Кристиано Роналдо и т.н. Работи с колоездачни отбори - примерно наемат го по време на "Тур дьо Франс", където етапите са по много часове всеки ден, а малкото време за почивка и сън между тях трябва да бъде използвано оптимално. Кристиано написа в своята автобиография, че "Ник е човекът, който ме научи как да спя и е една от причините на 30 да се чувствах като на 20".

ЛеБрон пък разкрива, че има терапевт за сън, който му е направил пълен график как и кога да си ляга. В последните 30 минути, преди да дойде времето за леглото, Крал Джеймс не пипа дигитално устройство, телевизор, телефон или каквото и да било. След това ляга в напълно затъмнена стая и спи точно по 8 часа. Не се буди никога с аларма - такъв стрес не е препоръчителен за спортния му организъм.

И още, и още детайли, които ни довеждат до това да хвърлим днес поглед към това кои са най-големите в най-гледаните и популярни спортове. И да видим там:

Лионел Меси и Кристиано Роналдо продължават да доминират във футбола. Аржентинецът е на 34, португалецът през февруари ще навърши 37. Лео взе наскоро "Златната топка", а единственият му конкурент за нея е Роберт Левандовски, който е на 33. На някого от тримата да му личат годинките? А на Златан, който на 40 носи на гърба си Милан и го превърна отново в претендент за титлата на Италия?

Снимка: AP/БТА

В тениса доминират Новак Джокович (34) и Рафаел Надал (35), а т.нар Голяма тройка в този спорт на новия век допълва Роджър Федерер, който вече е на 40. И тримата не се отказват, като травмите засегнаха най-вече швейцареца и испанеца, докато сърбинът - практикуващ йога, хранещ се напълно безглутеново, изключил почти изцяло и месото от менюто си, е в кондиция на 22-годишен суператлет.

Серина Уилямс е на 40, но също не мисли да се отказва. Не и преди да бие рекорда за най-много титли в Шлема при жените. Спокойно може да я окуражава факта, че Мартина Навратилова игра до 49.

Да, и във футбола, и в тениса, елитът постепенно се подменя. Но е показателно, че Роналдо и на 36 продължава да ниже голове във Висшата и Шампионската лиги, а Меси е "Златна топка" на 34. За Ноле да не говорим - не му стигна един финал за Златен шлем в тениса, непостиган повече от половин век.

Извън двата най-популярни спорта, нещата не са по-различни. Ако трябва да назовем в момента петте най-големи актуални звезди на НБА, имената почти непоклатимо са ЛеБрон Джеймс, Стеф Къри, Кевин Дюрант, Никола Йокич и Янис Адетокумпо.

ЛеБрон на 30-и декември става на 37, но е с физика на Аполон и като нищо ще играе още 5-6 сезона. Къри през март ще е на 34, а Дюрант - наскоро навърши 33. Само Янис и Йокич са под 30-годишната бариера, някога считана за нещо като неофициална "психологическа възрастова граница". Минеш ли 30, вървиш вече към заник. Да припомним, че навремето в България най-добрите спортисти, особено във футбола, ги "пенсионираха" на 29-30. Смяна на поколенията и т.н. А защо да сменяш някого, ако той не е за смяна?

Но е истина също така, че "30" в спорта от преди новия век не е като "30" днес. Медицината, грижите за личния живот и тялото, вниманието към всеки детайл, големите екипи около елитните спортисти - всички тези фактори промениха нещата.

Embed from Getty Images

Продължаваме с примерите.

В американския футбол, един от най-изискващите физически спортове, двамата претенденти за титлата MVP този сезон са Том Брейди (44) и Аарън Роджърс (38).

Във Формула 1 титлата тази година може и да е за Макс Верстапен, но кой доминира последното десетилетие? Сър Люис Хамилтън, който на 7 януари ще празнува 37-ми рожден ден.

Най-голямото име в бокса в момента е Тайсън Фюри, който през тази година би за трети път Дионте Уайлдър е е трудно да се спори с титлата му на шампион. Циганския крал е на 33, но с невероятно усилие на волята, тренировъчен и хранителен режим, преобрази тялото си и е като 20-годишен. Той се пребори и с други демони, за да е на върха.

Само за един последен щрих минаваме и на българска територия, за да отбележим, че на 41 години Мартин Камбуров ниже голове по терените, би рекорда на Петър Жеков за най-резултатен футболист в първенството ни, скоро ще е и номер едно по мачове. И - съвсем не на шега - е претендент за "Футболист на годината". Но е изключение, а не правило, когато говорим за тази игра у нас.

В световен мащаб обаче нещата са различни. 40 е новото 30 в спорта, а доминацията на хора като Меси, Роналдо, Джокович, Брейди, ЛеБрон и т.н. в изключително конкурентната среда на спортовете им, не изглежда да върви към края си.

Embed from Getty Images