Европейският шампион във волейбола при мъжете Полша стана първият полуфиналист на Олимпийските игри в Париж и се приближи на победа от спечелване на медал.

"Червено-белите" прекъснаха 44-годишно чакане да се класират на тази фаза, след като за последно им се случи на Олимпиадата в Москва през 1980-а, когато загубиха мача за бронза с 1:3 от Румъния. Четири години по-рано в Монреал те спечелиха единствената си олимпийска титла.

Днес в първата четвъртфинална битка в Париж те победиха Словения с 3:1 гейма - 25:20, 24:26, 25:19, 25:20.

Водени от капитана си Бартош Курек и натурализирания кубинец Вилфредо Леон, поляците допуснаха изравняване във втория гейм, но след това оправдаха ролята си на фаворит и затвориха мача. Днес бяха подкрепени от световната №1 в тениса Ига Швьонтек.

Преди три години в Токио спечелиха групата си, но след това отпаднаха на четвъртфинал от бъдещия шампион Франция. Сега ги очаква полуфинал с един измежду САЩ и Бразилия, които играят в последния мач тази вечер.

Най-резултатен за поляците срещу Словения беше Вилфредо Леон с 20 точки, а 19 добави капитана Курек. За словенците, които през тази година дебютираха на олимпиада, Клемен Чебул отбеляза 16 точки, а с 13 се отчете Тайн Урнаут.