Getty Images/Guliver Photos
Какви са премиите на американските олимпийци?
Американските олимпийски медалисти ще получат премии, които не са обложени с данък, съобщи "Ню Йорк Таймс".
Един от последните закони, приети по времето на президента Барак Обама гласи, че бонусите за олимпийски медал няма да бъдат данъчно третирани, ако общият им доход в олимпийската година е под 1 милион долара.
На практика - всички влизат в тази категория, защото премията за олимпийско злато на американски спортист от 2016 г. е фиксирана на 37 500 долара. Среброто се оценява на 22 500 долара, а бронзът - на 15 000 долара.
Дори и при няколко медала, доходът няма как да е огромен, а повечето олимпийци на САЩ дори не са професионални спортисти - особено тези в Пьончан. Хокеистките правят изключение, но техните заплащания в никакъв случай не стигат дори половината от посочените 1 милион долара годишно.
Звезди като Микаела Шифрин и Линдзи Вон също са професионални скиорки, но доходът им от спорта е минимален - от наградни фондове в Световната купа. Големите пари при тях идват от спонсори и не влизат в изискването за данъчно облагане на премиите.
За сравнение, Великобритания не дава премии за спечелен медал във вида на пряко връчване на сума. Страната отделя за всеки, който спечели отличие от олимпиада сума, от фондовете за лотария. Така под формата на стипендия, всеки британски олимпийски медалист полумава в 4 г. на подготовка за следващите игри по 35 000 лири на година. Достатъчно добра сума за разходи по тренировки и пътувания.
И последно сравнение - как е у нас?
Преди игрите в Пьончан спортното министерство обяви премии от 250 000 лева за титла, 200 000 лева за сребро и 150 000 за бронз на роден състезател.